36 דברים שלא ידעתם על משפחת סימפסון

משפחת סימפסון ציינה אתמול 36 שנים לפעם הראשונה שהופיעה על המסך. לכבוד המאורע החגיגי אספנו עבורכם 36 דברים שאולי לא ידעתם על המשפחה המפורסמת

משפחת סימפסון
משפחת סימפסון | צילום: Shutterstock

1. משפחת סימפסון התחילה בתור רצועת מערכונים בתוכנית בידור

הומר, מארג', בארט, ליסה ומגי הופיעו לראשונה בסדרת סרטוני אנימציה קצרים שיצר מאט גריינינג. הוא הציג אותם בפני המפיק ג'יימס ל. ברוקס, שהחליט להפוך אותם לפינה קבועה בתוכנית הבידור "המופע של טרייסי אולמן" ששודרה ברשת פוקס. ההופעה הראשונה שלהם הייתה בתוכנית ב-19 באפריל 1987. שנתיים לאחר מכן משפחת סימפסון זכתה לסדרה משלה.

2. הסדרה כמעט בוטלה אחרי עונה אחת בלבד

לא כולם התחברו למשפחה המצוירת כשהיא עלתה על המסך לראשונה. הסדרה התקבלה עם רייטינג נמוך וביקורות צוננות. למרבה המזל נשיא רשת FOX בארי דילר החליט לתת לה הזדמנות נוספת. בדיעבד זאת הייתה החלטה נכונה.

3. יש סיבה מאוד מעשית לפתיח המשתנה

כל פרק מתחיל בפתיח מעט שונה עם מה שהפך להיות ידוע כ"גאג הספה". מעבר לעובדה שמדובר כבר במסורת, יש סיבה הפקתית לפתיח המשתנה: האנימטורים משתמשים בפתיחים קצרים או ארוכים על מנת להבטיח שהתוכנית תגיע לאורך הדרוש בכל פרק. זו הסיבה שפתיחים מסויימים נמשכים לנצח בעוד אחרים נגמרים תוך כמה שניות.

4. המנגינה המפורסמת הולחנה ביומיים בלבד

מלחין הפסקולים דני אלפמן הלחין את שיר הנושא של "משפחת סימפסון" תוך יומיים בלבד מרגע שפנו אליו מפיקי התוכנית. הוא סיפר בראיונות כי הוא היסס תחילה לקחת על עצמו את הפרויקט, אך בסופו של דבר החליט לנסות ומאז הנעימה הפכה לאחת הנעימות המפורסמות בטלוויזיה.

5. העלות החודשית לגידול תינוק בארה"ב ב-1989

כאשר מגי עוברת בקופה בפתיח, הסכום שעולה הוא 847.63$. הבחירה בסכום הזה היא לא שרירותית אלא סאטירית, כי זה היה המחיר החודשי המוערך לגידול תינוקות בארה"ב. בעונה ה-20 של התוכנית המחיר של הקניות עומד על 243.26$ בעוד מאגי מכפילה אותו ל-486.52$.

מתוך: ''משפחת סימפסון''
מתוך: ''משפחת סימפסון'' | צילום: צילום מסך

6. הסיבה שהדמויות ב"משפחת סימפסון" צהובות

הסיבה היחידה לכך שהדמויות בסימפסון צהובות היא שכך הן מושכות את העין. אנימטור הראה את הצבע למאט גרונינג שאמר "כשאתה מזפזפ בין ערוצים ונתקל בפריים עם דמויות צהובות – אתה מייד יודע שאתה צופה במשפחת סימפסון".

7. סמית'רס היה שחור בפרקים המוקדמים, אבל זה לא היה בכוונה

בהופעתו הראשונה של סמית'רס בתוכנית הוא נראה שחור, אך גרונינג הסביר בראיון שהוא תמיד היה אמור להיות צהוב, אך בעקבות טעות הוא נצבע בשחור: "בזמנו לא היה לנו מספיק כסף כדי לעשות תיקונים, אז כשהיו תקלות וטעויות השארנו אותן".

מתוך: ''משפחת סימפסון''
מתוך: ''משפחת סימפסון'' | צילום: צילום מסך

8. הפרק עם מייקל ג'קסון הוסר מכל שירותי הסטרימינג

מייקל ג'קסון השתתף בכתיבת השיר "Do The Bartman" שהופיע בפרק בעונה השלישית של הסדרה "Stark Raving Dad", ואף דיבב את לרון קומפוסקי, חולה רוח שחולק חדר עם הומר בבית חולים פסיכיאטרי. בשנת 2019 הודיעו יוצרי הסדרה כי הפרק יירד מכל שירותי הסטרימינג בעקבות עדויות להתנהגות מינית של הזמר כלפי ילדים.

9. קראסטי הליצן והומר סימפסון היו אמורים להיות אותו בן אדם

הרעיון המקורי של היוצרים היה ליצור מהלך עלילתי שבו קראסטי חושף את זהותו הסודית כהומר, אך בסופו של דבר הרעיון נזנח.

10. אלוהים וישו הם הדמויות היחידות בסדרה עם 5 אצבעות

כמו ברוב סדרות האנימציה, גם לדמויות ב"משפחת סימפסון" יש רק 4 אצבעות. הסיבה לכך נאוצה במסורת ויש שאומרים שמדובר בטכניקה של חיסכון בעלויות הפקה. עם זאת, יש שתי דמויות בלבד שיש להן חמש אצבעות - אלוהים וישו.

מתוך: ''משפחת סימפסון''
מתוך: ''משפחת סימפסון'' | צילום: צילום מסך

11. בארט סימפסון נבחר כאחד מהאנשים המשפיעים ביותר של המאה ע"י מגזין TIME

12. הדמויות של משפחת סימפסון עוצבו כך שניתן יהיה לזהות בקלות את הצללית שלהן

13. עומר סימפסון מכבד את כללי החלאל

בגרסה הערבית, הומר ידוע בתור עומר והוא שותה סודה במקום בירה דאף.

14. הומר הוא הדמות היחידה שיש לה דיאלוג בכל פרק

אף דמות מלבד אב המשפחה, הומר סימפסון, לא זכתה להשתתף בכל פרקי הסדרה. מארג' וליסה אמנם כן הופיעו בכל הפרקים, אך הן נעדרו בקולן בשני פרקים.

15. הסימפסונס יהיו ברשות FOX עד שנת 2082 לפחות
ע"פ חוקי זכויות הקניין, רשת FOX מחזיקה בזכויות השידור על משפחת סימפסון עד 2082.

16. גדל, אשר, בארט

באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה יש קורס בשם "משפחת סימפסון ופילוסופיה", שבו סטודנטים מתבקשים להדגים באמצעות דוגמאות ממשפחת סימפסון אידיאולוגיות פילוסופיות.

17. הלוקר של בארט

צירוף המספרים שפותחים את הלוקר של בארט, 36-24-36, הוא רפרנס למידות האידיאליות לכאורה לאישה כפי שהם מופיעים בשיר "Brick House" של הקומודורס.

18. התנאי של פול מקרטני

פול מקרטני הסכים להופיע בפרק של משפחת סימפסון בתנאי שליסה תישאר צמחונית למשך שארית הסדרה.

19. סטינג נבחר להשתתף בפרק "Radio Bart" לאחר שברוס ספרינגסטין דחה אותו

20. הסימפסונס חזו שטראמפ יהיה נשיא ארה"ב

בפרק ששודר בשנת 2000, זוכה ליסה סימפסון בבחירות לנשיאות ארה"ב ומחליפה את דונלד טראמפ שהותיר אחריו אומה בחובות. לאחר שטראמפ אכן נבחר לנשיאות ארה"ב בשנת 2016, שודר פרק של הסימפסונס ובפתיח בארט כותב על הלוח "להיות צודק זה מבאס" ("Being Right Sucks).

21. החיים זה לא חווה

בשנת 1998, שודר פרק בו ילדי ספרינגפילד משחקים במשחק סימולציה בו הם מטפחים חצר. רבים מזהים זאת כעוד חיזוי של הסדרה כעשור לפני שיצא "פארמוויל", משחק חקלאות וירטואלית שאיפשר לזרוע, לגדל ולקצור גידולים חקלאיים ולטפח חיות משק בית.

22. קיבוץ ניר דוד זכה למקום של כבוד בסדרה

בפרק "Meat Is Murder" הוזכר הקיבוץ ניר דוד בשמו. המאבק על נחל האסי לא הוזכר כנראה משום שהיוצרים לא מאוד בקיאים בנוגע למה שקורה בישראל.

נחל האסי שחוצה את קיבוץ ניר דוד
נחל האסי שחוצה את קיבוץ ניר דוד | צילום: Shutterstock

23. D'oh!

קשה לתרגם את הקריאה האלמותית של הומר - "D'oh!". בעברית נהוג לכתוב "ד'או", בצרפתית הוא אומר "T'oh", בספרדית "Ouch". בשנת 2001 הקריאה אף התווספה באופן רשמי למילון אוקספורד עם ההגדרה: "הבעת תסכול על כך שדבר מה השתבש או אירע שלא כמתוכנן, ולחלופין אודות מעשה או אמרה מטופשים של הדובר. כמו כן רמיזה שמישהו אחר עשה או אמר משהו טיפשי". מדויק.

24. המדובבים של הומר ומארג' בגרסה הצרפתית נשואים 

הקולות מאחורי הגרסה הצרפתית של הזוג האהוב הכירו בזכות השתתפותם בתוכנית.

25. בארט מדובב ע"י אישה 

ננסי קרטרייט מדובבת את דמותו של בארט ואף זכתה בשל כך בפרס האמי לדיבוב. בפתיח של העונה השנייה בארט כתב על הלוח "אני לא אישה בת 32" (גילה של קרטרייט באותה השנה).

Nancy Cartwright
Nancy Cartwright | צילום: Shutterstock

26. הכי הרבה סלבס

עם למעלה מ-700 הופעות אורח ו-745 פרקים, "משפחת סימפסון" היא רשמית הסדרה שאירחה הכי הרבה סלבס בתולדות הטלוויזיה.

27. איפה ספרינגפילד?

המיקום המדויק של ספרינגפילד מעולם לא נחשף, ולדברי גרונינג העיירה נקראה על שם ספרינגפילד, אורגון, שנמצאת ליד עיר הולדתו פורטלנד. יש יותר מ-30 ערים ועיירות ברחבי ארה"ב עם שם זהה, כך שייתכן והבחירה נועדה להיות כללית ולייצג את כלל ארה"ב.

28. ל"משפחת סימפסון" מותר לצחוק על רשת FOX

למרות שחברת האם שלה היא גם ביתה של רשת FOX NEWS הימין, הסדרה תמיד הקפידה לעשות סאטירה על נקודת המבט השמרנית. מאט גרונינג דרש שבחוזה יהיה סעיף שמאשר להם לצחוק על נכסיה של רשת FOX.

29. משמעות השם של בארט - פרחח

גרונינג נתן לרוב הדמויות שמות של בני משפחתו, אך לא רצה לקרא לבארט בשם שלו. בסופו של דבר הוא בחר בבארט כי השם של בארט (Bart) הוא אנגרמה לפרחח (Brat).

30. קונאן או'בריאן היה חלק מצוות הכותבים המקוריים

שנים לפני שהפך למנחה לייט נייט מצליח, קונאן או'בריאן היה חבר בצוות הכותבים של "משפחה סימפסון". ביום הראשון שלו בעבודה ציפור עפה דרך החלון ומתה. חבריו ניסו להפחיד אותו ורמזו שזה מסר מבשר רעות.

31. כתובת המייל של הומר

בפרק "The Dad Who Knew Too Little" מופיע האימייל של הומר: ChunkyLover53@aol.com. לא ידוע אם הכתובת עדיין פעילה.

32. הנשיא בוש שונא את הסדרה

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש האב, לא חיבב את "משפחת סימפסון", וזה בלשון המעטה. בנאום שנשא בשנת 1992 אמר: "אנחנו הולכים לגרום למשפחות אמריקאיות להיות הרבה יותר דומות למשפחת וולטון והרבה פחות כמו משפחת סימפסון". כותבי הסדרה הגיבו לכך והוסיפו עקיצה של בארט לנאומו של הנשיא: "אנחנו בדיוק כמו משפחת וולטון. גם אנחנו מתפללים לסיום המיתון".

33. גל גדות ייצגה את ישראל בכבוד 

הכוכבת הישראלית-הוליוודית הופיעה בפרק "Bart's Not Dead" בו היא עושה אודישן לתפקיד של ליסה, וגם מופיעה בגן עדן לצד משה דיין, גולדה מאיר ואישים נוספים.

מתוך: ''משפחת סימפסון'', גל גדות
מתוך: ''משפחת סימפסון'' | צילום: צילום מסך

34. דסטין הופמן לא קיבל קרדיט

דסטין הופמן תרם את קולו בעונה השנייה אך לא קיבל על כך קרדיט. הוא גילם את המורה המחליף של ליסה, מר ברגסטרום. הופמן לא היה בטוח שהוא רוצה להיות מזוהה עם תוכנית מצויירת ולכן הוא בחר את השם "סם אטיק" (Sam Etic) בכתוביות הסיום - משחק על המילה "שמי" הרומז לעובדה שהוא, כמו בר ברגסטרום, יהודי.

35. הקשר הגאופוליטי של הסימפסונס

המדליף העולמי ומייסד ויקיליקס הגולה, ג'וליאן אסאנג', כיכב בתור עצמו בפרק בעונה ה-23 של התוכנית. הוא הקליט את הדיאלוגים בטלפון משגרירות אקוודור בבריטניה, שם הוא קיבל מקלט (בזמן שהוא נאשם באונס במדינת שבדיה).

36. הבינג' שלא נגמר

רוצים להשלים את הסדרה ולצפות בכל הפרקים?  תזדקקו ליותר מ-12 ימים ו-10 שעות של צפייה רצופה בכל 745 הפרקים ששודרו עד כה.