"נעזרת בפסיכולוג. אסור שהטרדה כזו תחזור"

בלעדי. סימון ביילס פותחת את הפצעים בראיון למירי נבו

"אני נעזרת בפסיכולוג ועדיין מעבדת את הכל. הייתי גאה בכל אחת ואחת שעמדה וחשפה את פרשת לארי נאסר, אסור שמקרים כאלה יחזרו שוב".

נפלתי ברשת של סימון ביילס לפני חמש שנים, באליפות העולם 2013 כשעלתה להתחרות בפעם הראשונה בחייה באליפות העולם, הנערה הצעירה הקטנטונת בת ה-16. הפה נותר פעור מהיכולות האתלטיות המדהימות שלה והלב הלך שבי אחרי החיוך האמיתי והשמח שחייכה, שבלט מאוד על רקע ההבעות המתוחות של מתחרותיה. היה ברור שביילס מאושרת להיות שם באליפות העולם, שהיא נהנית וחוגגת, ואנחנו בעמדת השידור חגגנו איתה.


לפני שנה וחצי, במשחקים האולימפיים בריו, גם העולם כולו נסחף אחרי המתעמלת הווירטואוזית מארצות הברית. סימון ביילס עד אז אלופת העולם שלוש פעמים בקרב רב, הפכה לכוכבת גדולה, והוסיפה לעצמה חמש מדליות אולימפיות, שהפכו אותה למתעמלת האמריקאית המעוטרת ביותר בכל הזמנים, ובוודאי אחת המתעמלות הגדולות ביותר בענף התעמלות המכשירים.

ביילס הפכה לפנים של הענף, וכאשר היא חשפה שהיא הפכה לקורבן להטרדה של רופא הנבחרת, לארי נאסר, העולם כולו עצר מלכת. בראיון בלעדי לערוץ הספורט, ביילס מדברת על ההצלחה המטאורית, הטראומה שהכתה את הענף והעתיד. אגדה ספורטיבית חד פעמית בשיחה אל עם ישראל.


איך נראים החיים שלך שנה אחרי ההופעה המדהימה בריו?
"לא היו לי 3 מיליון עוקבים באינסטגרם לפני ריו (צוחקת). אני משערת מן הסתם שהכל השתנה מאז, אך יש גם דברים שנותרו כפי שהם. החוויה בריו היתה חלום שהתגשם, הגשמתי את כל מה שחלמתי עליו מאז שהייתי ילדה קטנה והנה זה קרה במציאות, הסיבוב של הרוח הוביל אותי למקומות הללו. הייתי נרגשת, הרגשתי מבורכת. לקחתי שנה חופש לעכל את הכל וכעת אני שוב על המסלול ומתאמנת כדי לחזור".


ההתעמלות היא ענף שהופך לדומיננטי כבר בגיל מצעיר. האם את ממליצה להורים לתת לילדיהם לשלם את המחיר הכרוך בעיסוק בהתעמלות?
"זו עבודה קשה ותובענית, מחייבת משמעת אין סופית ושעות אין סופיות של אימונים קשים. בהחלט יש מחיר לעיסוק בכך. ולכן העצה הכי טובה שלי בנושא היא שרק מי שבאת אוהב את ענף ההתעמלות ומוכן להשקיע בו בכל מחיר, צריך להיות חלק ממנו. אני מאמינה שזה כך ברוב ענפי הספורט".


ביילס גדלה חלק מחייה כילדת אומנה כאשר בגיל 3 אביה נטש אותה ואת שלושת אחיה, ואמה לא הייתה יכולה לטפל בהם מאחר שהייתה מכורה לסמים ואלכוהול. כעבור כמה שנים ביילס ואחותה אומצו על ידי הסבא הביולוגי שלהן, ושני האחים האחרים אומצו על ידי האחות של הסבא. לכן, משפחה אינה דבר מובן מאליו עבורה.

"לא הייתי יכולה להגיע לאן שהגעתי ללא המשפחה שלי", ביילס מספרת, "הם תמיד האמינו בי ודחפו אותי קדימה לאורך כל הדרך. אני מודה להם, בזכותם הגעתי להיכן שאני כעת".


איפה היו הנפילות? הרי לעיסוק כנערה במקצוע תובעני שכזה יש מחיר
"הקושי הוא בעיקר בלוח זמנים צפוף וקשוח, פחות זמן לעצמי ולחופש שלי, מעט בילויים בשונה מיתר בני גילי. מצד שני, ידעתי שעבודה קשה ומוטיבציה נכונה יחד עם ידיעה ברורה מה המטרה שלך נותנות את הביטחון שאת לא טועה ונמצאת בכיוון הנכון".


האם זו הייתה בחירה שלך לא להיות ילדת בית ספר אלא ללמוד לבד בביתך בין אימון לאימון? התגעגעת לבית הספר הציבורי?
"תמיד חיפשתי להיות בבית הספר ולחוות בעיקר את כל החוויות החברתיות. זו לא היתה חוויה גדולה ללמוד לבד בבית, אבל זה היה הפתרון הטוב עבורי כדי להשיג ולהגשים את המטרות שהצבתי לעצמי בקריירת ההתעמלות". 


האם הרגשת אי פעם צורך לפרוש?
"מעולם לא. העין שלי תמיד הייתה מכוונת לעבר המטרה שהצבתי לעצמי. הסוד להצליח היה לא להיכנע אף פעם".

"צריך לעשות הכל כדי שהטרדות לא יחזרו לעולם"
ביילס בת ה-20 שנמצאת על פיסגת העולם מצאה את עצמה נוגעת גם בתהומות כאשר יצאה החודש בווידוי כי גם היא קורבן של ד"ר לארי נסאר. האיש, ששימש כרופא של המתעמלות האמריקאיות קרוב לעשרים שנה, עמד במרכזה של פרשת הניצול המיני. מדובר בפרשת ההטרדה הגדולה ביותר שידע הספורט האמריקאי כאשר יותר מ-150 ילדות, נערות ונשים התלוננו על אשר עולל להן הרופא.


לנסאר התאפשר לפעול כרצונו עם הבנות משום שכל המעסיקים שלו הכוללים את התאחדות ההתעמלות האמריקאית וראשי אוניברסיטת מישיגן סטייט ניסו גם במהלך השנים להשתיק את המתלוננות או לקבוע שאין כלום בדבריהם. לפני שבוע קבעה השופטת האמריקאית אותה מכנה ביילס הגיבורה שלי כי עונשו יהיה 40-175 שנים בכלא. המשמעות היא שנסאר יהיה מאחורי סורג ובריח לשארית חייו.


בין המתעמלות שסיפרו בפומבי את סיפורן הקשה היו גם מדליסטיות אולימפיות כמו גבי דגלאס, מקיילה מרוני וחברתה הטובה של ביילס אלי רייזמן. לביילס לקח זמן עד שהעזה גם היא לצאת בפומבי עם הוידוי שלה כי גם היא קורבן לניצולו. היא עשתה זאת בטוויטר לפני שבועיים.

"רובכם מכירים אותי כאדם שמח, מצחקק ואנרגטי. אבל בזמן האחרון הרגשתי שבורה וככל שניסיתי להשתיק את הקול שבראשי כך הוא צעק חזק יותר", ביילס כתבה, "אני לא מפחדת יותר לספר את סיפורי. גם אני אחת מהרבה ניצולות שנוצלו מינית ע״י לארי נסאר. האמינו לי כשאני אומרת שזה הרבה יותר קשה לומר את המילים האלה בקול רם בפעם הראשונה מאשר לכתוב אותם עכשיו על נייר. יש סיבות רבות שבגללן סרבתי לחלוק את סיפורי, אבל עכשיו אני יודעת שזאת לא אשמתי.


"יש תחושה קלה של הקלה אחרי העונש, אבל זה רק הצעד הראשון", ביילס מספרת, "אני עדיין מעבדת ומעכלת את הכל, אני צריכה להירפא מכך. אני נעזרת בפסיכולוג צמוד שעוזר לי להחלים. אנחנו חייבים יותר מכל לחשוב איך לגרום שמקרים כאלה לא יקרו יותר לעולם. אני אעשה כל שביכולתי כדי לוודא זאת". 


מה עבר עליך כשראית את חברותייך מעידות במשפט?
"הייתי גאה. פשוט גאה בהן. הן הראו אומץ רוח וגבורה בסיפורן האישי. אני יודעת מניסיון כמה קשה היה עבורן, לעמוד שם מולו ולהעיד".


יש לך מסר כלשהו למערכת מסביב?
"אני מאמינה שחייבת להיות בדיקה עצמאית שתחקור כיצד מערכת שלמה כשלה בהגנה עלינו. אנחנו מוכרחים לבדוק כיצד דבר כזה אכן אירע במשך זמן רב כל כך לרבות מאיתנו".


מה יש לך להגיד לכל הנשים בעולם שצפו במשפט?
"אני מתפללת שנערות ונשים מכל העולם ישמיעו את קולן ושיהיה להן האומץ לקום ולדבר".


יש חיים גם מחוץ לאולם ההתעמלות
אחרי שהפרשה מאחוריה, יש גם לא מעט דברים טובים שמתרחשים בחייה. ממש בקרוב יעלה לאקרנים סרט עלילתי שמספר את סיפור חייה ("The Simone Biles Story: Courage to Soar") והיא גם החליטה להפוך לסטודנטית ושגרירה של אוניברסיטת ההמונים (UoPeople) אותה יזם שי רשף, ישראלי שעוסק ביזמות חינוכית בארץ ובעולם למעלה מעשרים שנה. ביילס גם מובילה קרן מלגות על שמה עם אוניברסיטה שתעזור במימון הלימודים בעיקר לילדי אומנה שרוצים להגשים את חלומם.


"האוניברסיטה לאנשים היא מהפכה בחינוך. היא הראשונה ללא מטרות רווח, הוראה בחינם בלימודי און ליין", ביילס מספרת, "האוניברסיטה מאפשרת להגיש בקשות לחינוך שווה לכולם ללא קשר למין, גיל, רקע משפחתי ומצב כלכלי. כאחת שקיבלה את האפשרות להגשים חלום בחייה, וכמי שבאה עם רקע של ילדות קשה, אני יותר ממעריכה את אלו שנותנים את ההזדמנות לאנשים להגשים חלומות ולהבין את כישרונם. אז כן, אני גאה מאוד בכך לייצג את המיזם המדהים הזה".

"גם אני נעזרת בכך כדי שאוכל להגשים חלומות וללמוד תוך כדי לתואר. זו הזדמנות לי ולעשרות אלפים של אחרים, אולי מיליונים, בעולם. לכן אני גם מקימה בשותפות עם האוניברסיטה קרן מלגות על שמי כדי לעזור לילדי אמנה להגשים את חלומותיהם".

בין האימונים יהיה לך זמן ללמוד?
"בהחלט. בגלל אוניברסיטת האנשים תהיה לי את הגמישות והנוחות לעשות את התואר שלי. זה משלב את כל העשייה שלי באופן מושלם".


מה את הולכת ללמוד?
"מנהל עסקים".


גם אמא שלך מתכוונת לראשונה בחייה ללמוד?
"כן בהחלט. אמא שלי תלמד לתואר שני. היא מעוררת בי השראה, זו התרגשות מוחלטת"

ביילס מסתערת על 2018 עם תכניות מגוונות, אבל בראש סדר העדיפויות כמובן ההתעמלות. יש לה מאמן חדש ואיתו היא מסמנת את המטרות המקצועיות הבאות שלה. "המטרה שלי להשתתף באליפות ארה"ב ביולי הקרוב, ולאחר מכן בשאיפה לאליפות העולם. אני הולכת לקחת זאת שנה אחר שנה, בקצב הנכון. כמובן המטרה הסופית היא טוקיו 2020, זו מטרת העל.


בתשעה בפברואר תיפתח אולימפיאדת החורף בפיונגצ׳אנג בקוריאה הדרומית, וארה"ב כמובן תהיה שם עם משלחת מפוארת. את הולכת לצפות באולימפיאדת החורף?
ברור. אני מאוד אוהבת לצפות בזה. הספורט האהוב עליי במשחקי החורף הוא החלקה אומנותית על הקרח. בטוח שאשב ואצפה במשחקים".


בעוד ספורטאים אמריקאים אחרים יזכו במדליות אולימפיות על הקרח ובשלג, ביילס תזיע באולם ההתעמלות ותחלום על המדליות שתביא מטוקיו 2020.