נבחרת השחייה יצאה לדובאי ללא אישור

חשיפה: האיגוד השיג אבטחה, השחיינים לא התחרו תחת הדגל

עמית עברי עשתה היסטוריה בשבוע שעבר, כאשר הפכה לשחיינית הישראלית הראשונה שעולה על פודיום בדובאי, במסגרת סבב גביע העולם בשחייה. אולם, מסתבר שמאחורי ההופעה של עברי וחבריה לנבחרת בנסיכות מהמפרץ, נמצא סיפור מעניין במיוחד - הנבחרת יצאה ללא אישור משרד התרבות והספורט וללא תמיכה של השב"כ, כנהוג על פי תקנות המשרד וגם לא התחרתה תחת דגל ישראל.


הוויכוח בין איגוד השחייה לבין משרד הספורט החל עוד במהלך חודש ספטמבר, כאשר המשרד הציב מספר תנאים לאיגוד השחייה, על מנת לאשר את הנסיעה לדובאי. איגוד השחייה נדרש להשיג ויזות עבור מאבטחים ישראלים, אישורים עבור חימוש למאבטחים וכן קבלת אבטחה מכוחות משטרה מקומיים, אחרת לא יינתן אישור ליציאת המשלחת. יו"ר האיגוד נעם צבי מחה על הדרישות וטען כי אם אלה לא ישתנו, לא יהיה ביכולתו של איגוד השחייה להוציא משלחת לתחרות. באיגוד השיחיה טוענים כי בעצם יש פה כסת"ח של המדינה כלפי איגוד השחייה. הרי ברור שהדרישות הבטחוניות לא יכולות להתיישם בנסיעה כמו זו לדובאי והמדינה פתרה את עצמה במכתב שמסיר ממנה כל אחריות.


יש לציין כי נבחרת ישראל בשחייה יצאה לפני כשלוש שנים גם לאליפות העולם בבריכות קצרות, שנערכה בדובאי תחת האבטחה הקפדנית של שלטונות דובאי. נציגי הוועדה המארגנת של התחרות בדובאי לא הסכימו, כצפוי, לדרישות של אגף הביטחון במשרד הספורט ולכן התקבלה באיגוד השחייה הודעה ברורה לפיה -  יציאת נבחרת לדובאי בין ה-15 ל-19 באוקטובר אסורה. במקביל, ניתן היתר ליציאת הנבחרת לתחרות בקטאר (נפתחה היום) לאחר שהמארגנים הסכימו לדרישות השב"כ.


איגוד השחייה סירב לקבל את החלטת אגף הביטחון במשרד הספורט והחליט לקחת עליו את האחריות ולצאת לדובאי למרות היעדר האישורים. איגוד השחייה החליט לשכור מאבטח מנוסה משלו והצטייד בהתחייבות של שלטונות דובאי לאשר כניסה לכל המשלחת. "אנחנו מרגישים בטוחים מאוד שכן רק לפני פחות משנתיים יצאה נבחרת ישראל לדובאי, כאשר היה ברור גם למשרד וגם לשב"כ שאף מאבטח חמוש לא ידרוך על אדמת האמירויות", כתב יו"ר האיגוד נעם צבי למשרד הספורט.

יש להדגיש כי לשב"כ יש סמכות לאסור יציאת משלחת ממלכתית מטעמי אבטחה. "שב"כ רשאי להתנות או לאסור יציאת משלחת ממלכתית משיקולי אבטחה", נכתב בהחלטת השב"כ מספר 32 (6). לפי משרד הספורט, האישורים ליציאת הנבחרת לאליפות העולם ב-2010 הושגו רק לאחר התערבות הוועד האולימפי. איגוד השחייה הכחיש כי התנאים הדרושים התקיימו באליפות העולם בדצמבר 2010 וכי אבטחת הנבחרת התאפשרה רק בזכות המשטרה המקומית.


לאתר ערוץ הספורט הגיעה גם ההתחייבות המיוחדת שנשיא איגוד השחייה של איחוד האמירויות והוועדה המארגנת העניקו לאיגוד השחייה הישראלי ובה הם מפרטים את סידורי האבטחה. בין היתר הנבחרת זכתה לאיסוף מיוחד משדה התעופה, הסעות פרטיות וסידורי אבטחה גם בתוך בית המלון.


על מנת להתמודד עם האיסור מטעם משרד הספורט, נרשמה הנבחרת הישראלית תחת הייצוג של איגוד השחייה הישראלי ותחת התאחדות השחייה העולמית (FINA). במכתב שהגיע לידי האתר, מפרט נעם צבי למשרד הספורט מדוע החליט להוציא את המשלחת: "נבחרת איגוד השחייה תייצג בדובאי את איגוד השחייה ותופיע תחת דגל איגוד השחייה. מכאן שאין אנו נכנסים להגדרת "משלחת ממלכתית"". עם זאת, ניתן לומר כי מלכתחילה ברמה העקרונית נדרשת כאן הפרדה בין איגוד השחייה לישראל.


יש לציין גם כי קיים כאן פן משמעותי של יחסים דיפלומטיים. איגוד השחייה הבינלאומי והוועד האולימפי הבינלאומי חייבו את דובאי לארח כל מדינה וכל משלחת, אחרת לא יוכלו לארח תחרויות בינלאומיות גדולות. עיקר הלחץ הופנה בשל החשש מסירוב לארח נבחרות ישראליות. משום מה, במקום למנף את הלחץ הזה לכינון של יחסים בינלאומיים ברמת הספורט עם דובאי, מדינת ישראל אוסרת על הוצאת משלחות. כמו כן, במהלך השביתה של משרד החוץ בקיץ האחרון יצאו משלחות לחו"ל ללא התערבות השב"כ.