אחרי שעיצבן את עולם הנצרות: כנסיית השטן יוצאת להגנת הראפר המצליח

הקליפ החדש של ליל נאס X שלח גלי הלם בעולם הדתי והוביל לביקורות מקיר לקיר ממנהיגי דת ומאמינים אדוקים. אלא שכעת, "J Christ" זוכה לתמיכה ממקור בלתי צפוי: כנסיית השטן. "קליפ פנטסטי", אמר לתקשורת מנהיג הכנסייה, "הוא צריך להפיק סרט באורך מלא"

Vdkqfo
מתוך הקליפ החדש של ליל נאס אקס | צילום: צילום מסך

הקליפ "J Christ" של הרפאר ליל נאס X שוחרר לפני שלושה ימים וגרר תגובות זועמות מראשי עולם הנצרות - ביניהם כנסיות, מנהיגי דת ומאמינים אדוקים, אשר מצאו את עולם הדימויים של הרפאר כפוגעני.

בקליפ המדובר, שכבר זכה ללמעלה מ-5 מיליון צפיות, הראפר מגלם מגוון של דמויות מקראיות, ביניהן ישו הצלוב, משה רבנו המכה בסלע ומוציא ממנו מים שגורמים לשיטפון עצום בכל העולם, וגם את נוח בזמן המבול, כשהוא מנווט את דרכו על התיבה על מים סוערים. בסצינה נוספת בקליפ, הוא גם שובר את קרסוליו של השטן במשחק כדורסל אחד על אחד למען הסדר הטוב.

המילים של השיר מעצימות את הוויזואליה המושקעת ומחזקות את המימד הדתי ביצירה החדשה, כולל שורות כמו "Back up out the gravesite/Bitch I'm back like J Christ" ("חוזר בחזרה מבית הקברות, ביץ' חזרתי כמו ישו המושיע").

לכתבות נוספות בתרבות ובידור:

אבל, כאמור, לא כולם מתלהבים מכך שמוטיב הדת הוא נושא מרכזי בשיר, כמו למשל קבוצות נוצריות מסוימות שמביעות סלידה מהרפאר עוד מתחילת דרכו, וכן ראפרים אחרים שלעגו להיותו של ליל נאס הומוסקסואל מוצהר ולאופן שבו הוא בוחר להביע את עצמו.

כידוע, הומוסקסואליות היא נטייה שפחות מוערכות בכל הדתות, כולל בנצרות, וגם בעולם ההיפ-הופ. ליל נאס נחשב כפורץ דרך של ממש בהיותו ראפר מצליח ומוכשר - והומו מוצהר שלא רק יצא מהארון, אלא גם בוחר להנכיח את עולמו האישי באופן מובהק בשירים ובהופעות שלו.

יחד עם זאת, למרות שאנשי דת רבים הביעו סלידה מהשיר ומהקליפ, מסתבר כי הראפר מקבל תמיכה מכיוון לא צפוי (או בעצם כן): מנהיג כנסיית השטן, דיוויד האריס, אמר ל-TMZ שהוא אוהב את הסרטון, מחזק אותו, ואף כינה את התמונות מתוכו "פנטסטיות".

האריס ציין לטובה כיצד ליל נאס שר על היכולת שלו להפוך לוויראלי, ומשווה את זה לאמונה של כנסיית השטן בכך שלא נדרש נס, קסם או השגחה עליונה כדי להצליח - אלא רק יכולת אישית. הוא הסביר כי היכולת של ליל נאס לתמרן אנשים לעשות את מה שהוא רוצה - כלומר להפוך את הקליפ לוויראלי ובכך לגרום לכיסיו להיות מלאים בכסף, היא ההוכחה שכנסיית השטן צודקת במתודולוגיה שלה.

Uowret
מתוך הקליפ החדש של ליל נאס אקס | צילום: צילום מסך

האריס הבהיר כי זה לא שהכנסייה שלו סוגדת לשטן, כמו שהיא מבקשת ממאמיניה להיות האני האמיתי שלהם, להגיע להישגים אישיים מרשימים ולחיות את החיים במלואם. בניגוד לכנסיות אחרות, הכנסייה של האריס, כך לדבריו, לא אובססיבית לאיקונוגרפיה מרושעת כמו כנסיות אחרות, ולכן לעולם לא תראו את הכנסייה שלו מגיבה באופן שלילי לתיאורים של השטן או של יצר הרע. כך או כך, להאריס הייתה רק ביקורת קטנה אחת על הקליפ החדש וציין שליל נאס כל כך מוכשר שהוא רוצה שהראפר יביים סרט עלילתי.

בעבר, האריס כבר נתן את ברכתו לווידאו המוזיקלי "מונטרו" של הראפר, למרות התיאור של השטן שמופיע בו (הוא גם שיבח את הרגע שליל נאס הורג אותו ולוקח את הכתר שלו). בקליפ ההוא, הראפר נראה כשהוא בין היתר עושה לאפ-דאנס לשטן, מה שסימן אותו כפרובוקטור אצל כל כומר אפשרי והכה את עולם הנצרות בהלם. כעת נראה שהראפר יודע בדיוק על איזה נקודות ללחוץ - למרות שקיבל תמיכה מכיוון לא צפוי.