הקהילה היהודית דרשה לבטל את ההופעות של רוג'ר ווטרס - בית המשפט פסק לטובתו

על רקע התבטאויותיו הבעייתיות והאנטישמיות נגד ישראל, יהודים בצ'ילה פנו לבית המשפט בדרישה למנוע מווטרס להופיע באזור: "לא מעניין אותנו שהוא יפסיק לשיר, אלא שהקונצרטים שלו לא יהיו פלטפורמה להפצת שנאה". ואולם, התביעה נדחתה: "לא הוזכרו עובדות שעלולות להוות הפרה של סעיפים חוקתיים"

רוג'ר ווטרס
רוג'ר ווטרס | צילום: shutterstock

בצל ההערות האנטישמיות שהוא משמיע לאורך שנים - ובמיוחד בתקופה האחרונה מאז פרצה מלחמת "חרבות ברזל" - הקהילה היהודית של צ'ילה ניסתה להביא לביטולו הופעותיו של רוג'ר ווטרס, או לכח הפחות למנוע ממנו להציג סמלים אנטישמיים במהלך ההופעות הקרובות שלו בסנטיאגו. אלא, שבבית המשפט החליטו אחרת - וההופעה של ווטרס, שתוכננה לאתמול (שבת) התקיימה כמתוכנן - וזה גם מה שצפוי לקרות עם ההופעה המתכוננת להערב.

בפנייה אל רשויות החוק שנעשתה מטעם חברי הקהילה, הם ביקשו לאסור על ווטרס "להשתמש באלמנטים או להשמיע הערות המעוררות שנאה ואנטישמיות". הקהילה הזכירה כי לווטרס יש "היסטוריה של הסתה לשנאה אנטישמית", וקראה גם להפקת המופע לבצע את "כל הפעולות הנדרשות" כדי למנוע מהמוזיקאי להשמיע הצהרות "יהודופוביות", כלשונם.

"ה-CJCh (הוועדה הייצוגית של ישויות יהודיות בצ'ילה) מבקשת לאסור עליו להשתמש באלמנטים מעוררי שנאה ואנטישמיות בקונצרט שלו", מסרה מנהיגת הקהילה היהודית אריאלה אגוסין, לפי Merco Press. "מתבקש שגם מפיק המופע יבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי למנוע את התרחשות האירועים".

לכתבות נוספות בתרבות ובידור:

עוד הוסיפו חברי הקהילה כי "לא מעניין אותנו שהוא יפסיק לשיר, אלא שהקונצרטים שלו לא יהיו פלטפורמה להפצת שנאה, שהוא לא יקרא לאלימות, שהוא לא ישתמש בגורמים אנטישמיים. זאת מטרת הקבילה שלנו". עם זאת, כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי ההצעה נדחתה על ידי בית המשפט לערעורים של סנטיאגו מכיוון ש"לא הוזכרו עובדות שעלולות להוות הפרה של סעיפים חוקתיים", כך לפי בית המשפט.

בניסיון לסנדל את ווטרס, הקהילה הלכה בעקבות משלחת האגודות הישראליות בארגנטינה (DAIA), שגם ניסתה לאחרונה למנוע מהטרחן האובססיבי להופיע בבואנוס איירס בשל "אפליה, תמיכה בפשע והסתה לאלימות קולקטיבית". בעוד משלחת האגודות הישראליות בארגנטינה לא גרמה לביטול ההופעות, היא כן הצליחה להשיג פסיקה של השלטונות שאסרה על ווטרס להשמיע כינויים אנטי-יהודיים בהופעות שלנו שנערכו בנובמבר. הג'רוזלם פוסט דיווח כי ווטרס הסיר לאחר מכן את ה"איקונוגרפיה האנטישמית" שלו מהווידאו שהוקרן במהלך ההופעות.

רוג'ר ווטרס
רוג'ר ווטרס | צילום: shutterstock

"תצהיר שנכתב על ידי ועל ידי משרד עורכי דין הוגש לרשויות ובו נכתב שאם ווטרס יעשה את אותה ההופעה כפי שהוא עשה בשאר סיבוב ההופעות שלו - שם התחפש לנאצי, השתמש במגן דוד על חזיר מעופף, וביזה את זכרה של אנה פרנק - זה ייחשב לפשע", אמר מנהל המרכז נגד אנטישמיות על שם שמעון ויזנטל באמריקה הלטינית, ד"ר אריאל גלבונג.

לדבריו, תובע מטעם הרשויות נכח בשתי ההופעות והזהיר את הנהלת האצטדיון ואת חברת ההפקות שעליהם להיות קשובים במקרה שבו ווטרס יעבור על החוק. במקביל, הנציגות הפוליטית של הקהילה היהודית בארגנטינה הצליחה לגרום לשופט להודיע ​​לווטרס שעליו להימנע מלהעיר הערות אנטישמיות.

רוג'ר ווטרס בהופעה בברלין, אוחז רובה דמה ותלבושת הדומה למדים נאציים
רוג'ר ווטרס בהופעה בברלין, אוחז רובה דמה ותלבושת הדומה למדים נאציים | צילום: מתוך טוויטר

סיבוב ההופעות שיסתיים באקוודור ב-9 בדצמבר, היה נתון למחלוקת מוקדם יותר השנה גם בגרמניה - שם עיריית פרנקפורט ביטלה הופעה של ווטרס שהיתה אמורה להתקיים בעיר, תוך ציטוט האשמות על התנהגות "אנטי ישראלית" מאת ווטרס, שלטענתה "נחשב לאחד האנטישמים הנפיצים ביותר בעולם". ווטרס נקט בהליכים משפטיים, כשמיתג את המהלך נגדו כ"לא חוקתי, לא מוצדק ומבוסס על האשמות שווא שהוא אנטישמי, מה שהוא לא". בית המשפט קבע לאחר מכן כי יש לאפשר להופעה לצאת לפועל, והגיע למסקנה כי ביטולה תפגע בזכויות חופש הביטוי של ווטרס. במהלך ההופעה ווטרס לא הציג את הסמלים האנטישמיים, ואיש עם דגל ישאל התפרץ לבמה במחאה.

כדי לסייע לווטרס, 40,000 אמנים ביניהם אריק קלפטון, בריאן אינו, פיטר גבריאל וטום מורלו, חתמו על עצומה בדרישה לאפשר להופעתיו להמשיך. גם קבוצת פוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית בגרמניה לא הצליחה להביא לביטול ההופעות שלו עקב הערותיו על המלחמה באוקראינה. באחת מהן טען בין היתר שאוקראינה היא אינה מדינה ושהיא נשטלת ע"י נאצים", וכן הוזמן לנאום באו"ם מטעם רוסיה. נאחל לווטרס סיבוב הופעות מוצלח בעזה בבונקרים של חמאס, ושהמוזיקה שלו תגרום לסינוואר להתאבד במהרה.