פסטיבל הג'אז השמיני חוזר לירושלים בחודש יולי

אחרי שנתיים בהן התקיים הפסטיבל במתכונת מצוצמצת בגלל מגפת הקורונה, הוא חוזר השנה לירושלים בגדול עם מיטב אומני הג'אז מהארץ ומהעולם בניהולו האומנותי של החצוצרן הישראלי בעל ההצלחה הבינלאומית, אבישי כהן

אבישי כהן
אבישי כהן | צילום: Johan Jacobs, Tal Donner Rozenrot

המהדורה השמינית של פסטיבל הג'אז חוזרת לירושלים אחרי שנתיים בהן הוא התקיים במתכונת מצומצמת עם אומנים ישראליים בלבד בגלל מגפת הקורונה וההגבלות על ההופעות בארץ ובעולם. פסטיבל הג'אז ייערך במוזיאון ישראל ויכלול מופעים ברחבי גן האומנות באוויר הפתוח לצד מופעים אינטימיים בגלריות האומנות במוזיאון. הפסטיבל יחבר בין ז'אנרים וסגנונות שונים ויארח אומנים מטורקיה, תימן ואפריקה לצד אומני ג'אז מארצות הברית ואירופה. במהלך שלושת ימי הפסטיבל, אשר ייערך בתאריכים 5-7 ביולי, הקהל יוזמן לשוטט ברחבי המוזיאון ולהיחשף למגוון רחב של בכורות והפקות מקור, שיתופי פעולה חד פעמים, פריצות מפתיעות, אימפרוביזציות, סדנאות אומן וג'אמים ליליים.

אל-קאת
אך-קאת | צילום: בן פלחוב

כתבות נוספות:

בין האמנים משתתפים השנה: Fred Hersch (ארה״ב), פסנתרן ותיק שהיה מועמד ל-15 פרסי גראמי ומי שהוגדר על ידי הניו יורק טיימס כ"אגדה חיה"; ציון גולן פוגש את אל-קאת (ישראל-תימן). גולן, מלך הזמר התימני, יבצע להיטי ענק מתוך הרפרטואר האדיר שלו בעיבודים חדשים ומקוריים. שיתוף הפעולה עם אל-קאת הוא חלק המשכי של מפעל חייו לשימור, תיעוד והנכחת התרבות התימנית; Dilan Balkay (טורקיה), חצוצרנית וזמרת, מהשמות החמים בסצנת האלטרנטיב הטורקית, תביא לפסטיבל סגנון ג'אז צעיר ומחוספס המחובר לעולמות ה-R&B, היפ הופ, פסיכדליה טורקית ופופ; בום פם מארחים את קותימאן ו- Melike Şahin (ישראל - טורקיה). שיתוף פעולה שיערבב ביט בלקני מזרח אירופאי עם מקצבים ים תיכוניים שעושים שמח. שיריה של מליק סאהין השתתפו בפסקול סרטו של במאי הקולנוע הצרפתי, טוני גטליף, שהוקרן בפסטיבל קאן האחרון. לפני שנתיים שיתפה פעולה עם קותימן בשיר "מלכה ומלך" שזכה להצלחה רבה.

פרד הירש
פרד הירש | צילום: mark niskanen

איל שר, מנכ"ל הפסטיבל:  "בין מגפת הקורונה, השבריריות הפוליטית, אי היציבות הביטחונית והאתגרים התקציביים שמלווים את העשייה התרבותית בארץ, אני נפעם כל פעם מחדש לנוכח המחויבות והיצירתיות של הצוות המקצועי, שמנביט שנה אחר שנה מפגש אמנותי ייחודי קסום ובלתי נשכח! אנחנו נרגשים לקראת חזרת המוזיקאים הבינלאומיים לתכנית האמנותית ופריסת הפסטיבל גם בגלריות המרהיבות בתוך המוזיאון וגם בגן האמנות תחת כיפת השמיים".

אבישי כהן, המנהל האמנותי: "נרגש במיוחד השנה לקראת פסטיבל מספר 8 היוצא לדרך. לאחר שנתיים הפוגה חוזרים אלינו האמנים הבינלאומיים, במעין מסע חובק עולם, מתימן למרוקו, לטורקיה, אירופה, דרום אמריקה, וכמובן - ארה״ב, יחד עם האמנים הישראלים, והשילוב ביניהם, יוצרים תמהיל חד פעמי, חי, בועט ומגוון".

פסטיבל הג'אז בירושלים יתקיים בתאריכים 5-7 ביולי. שערי המוזיאון ייפתחו מדי ערב בשעה 18:30. המקומות להופעות אינם מסומנים.
פרטים על כלל המופעים וכרטיסים אפשר להשיג באתר הפסטיבל.

Lala Tamar
Lala Tamar | צילום: רפאל לוי