ים רפאלי: "פעם היה דיבור שגברים סטוציונרים והיום גם נשים מתנהגות ככה. אני מעריך את זה אצלן כי זה מגיע ממקום של כוח"

אחרי שהגיע לגמר בעונה השלישית של ה"אקס פקטור" וכבש את המדינה עם השיר "שהכאב ימצא לו חברים", משחרר ים רפאלי שיר חדש שמדבר על הכוח שיש לנשים היום. "זאת הסיבה שאני אוהב את השיר הזה". ראיון בלעדי!

ים רפאלי
ים רפאלי | צילום: דניאלה מרוז

 

"פרצו לי לאינסטגרם והייתי שבוע בלי, זה הוריד ממני המון לחץ". כך בחר ים רפאלי לפתוח את הריאיון. "שלחו לי הודעה שכביכול הגיעה ממרכז השליטה של אינסטגרם לגבי האימות שלי וביקשו שאאמת שוב את הפרטים. לחצתי על הקישור, נתתי שם משתמש וסיסמה ושתי דקות אחרי זה הבנתי שפרצו לי לאינסטגרם. היה צוות שלם שעבד על זה, כולל אנשים מהרשת החברתית ואנשים שלי, כולל בת הזוג שלי. לא מחקו דברים אבל הציעו את הדף למכירה תמורת אלפיים וחמש מאות דולר".

איך התמודדת עם הדבר הזה?
"בהתחלה אמרתי 'אוי, איזה דביל אתה' כי אני תמיד צוחק על אנשים שזה קורה להם. מה הסיכוי שזה יקרה גם לי? הנה לך, צחוק הגורל. בהתחלה היה לי קשה וככל שעברו הימים זה נהיה קל יותר, אשכרה נהניתי מכל רגע שלא היה לי אינסטגרם. זה נמשך רק שבוע ואחרי שהדף שלי הושב אלי חזרתי אליו במיידי ואליו הצטרף מחדש כל הלחץ. זה כלי עבודה חשוב אבל אם הייתי יכול להיות בלי זה לא הייתי חוזר לשם".

ים רפאלי
ים רפאלי | צילום: שחר עבו

השבוע שחרר רפאלי שיר חדש בשמה "דרמה", שיר שנוצר מתוך לחץ. "עמית מרדכי ועידו נצר, האנשים שכתבו איתי את השיר והפיקו אותו, התקשרו אלי ובקשו ממני לבוא לאולפן ההקלטות שלהם בעוד שעתיים וחצי", נזכר רפאלי. "הם שלחו לי ביט ואמרו שזה הזמן שיש לי לכתוב את השיר. ירדתי לבית הקפה, הזמנתי קפה, שמתי אוזניות והתחלתי לכתוב. רציתי לכתוב שיר שבו האישה היא החזקה. זה לא סוד שיש המון גברים שרוצים מישהי בצורה רומנטית ורצינית ודווקא האישה עכשיו אומרת 'שמע, אני לא בעניין של מחויבות. אם אתה רוצה, בוא נהנה קצת ותלך בבוקר'. זה קורה וזה לא בושה. פעם היה עניין סביב זה שהגברים הם סטוציונרים וזה נכון גם להיום, אבל גם נשים מתנהלות בצורה הזו ואני מעריך את זה אצלן. זה מגיע ממקום של כוח, של 'אתה לא תעשה מה שאתה רוצה. אני הקובעת פה'. זאת הסיבה שאני ממש אוהב את השיר, מעבר להפקה שלו. השיר נולד מהר ותוך יום כבר עמד על הרגליים. את הקליפ צלמתי בעזרת החברים שלי. החל מהבמאי, דרך התאורן ועד המאפרת. זאת קבוצה של חברים שלי שהיו שם בשבילי. זה לא מובן מאליו כי כולם נרתמו לזה במיליון אחוז".

הקשיבו לשיר "דרמה" של ים רפאלי
[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-israeli-part-46-external' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_y2qybvkg' duration='']

השיר "דרמה" מדבר על גבר שרוצה אישה והיא מסרבת לו, אבל במציאות רפאלי נמצא בזוגיות כבר שנה. או לפחות זה מה שהוא חושב. "הכרתי את שירה כשעשיתי שיר עם מי שהיה בן הזוג שלה בזמנו, טל בן נון (הידוע יותר בשם הבמה טליסמן- ג.י). הכרתי אותה בפעם הראשונה כשישבתי עם טל על השיר ואחרי שהם נפרדו התחלנו לדבר. קבענו לשבת ולכתוב שירים ביחד, ומאז אנחנו ביחד. אני חושב שעברה שנה מאז שאנחנו ביחד, אנחנו לא סופרים".
מה היא חושבת על השיר?
"מבין השירים שעשיתי עם עמית ועידו, זה השיר שהיא הכי אוהבת. גם שאר החברים שלי אוהבים את השיר במיוחד. זה כיף גדול אבל יש לי ציפייה מאוד גדולה שהוא יצליח. תמיד כשאני מוציא שיר אני רוצה שהוא יצליח, ופה כולם נותנים פידבק חיובי. אם השיר פחות יעבוד או שפחות יתחברו אליו זה יבאס אותי קצת. אני עובד כל כך קשה, נמצא באולפן המון שעות במשך הימים, נותן את הנשמה ומשקיע המון כסף. כששיר לא מצליח כמו שרצית זה נורא מבאס, אתה מרגיש שההשקעה שלך מתבזבזת, וזה עוד לפני שמדברים על הפן הנפשי והרגשי. זו קשת הרגשות של האמנים – נע בין שמחה והצלחה גדולה ובין חרדות תמידיות".

 

ההיכרות הראשונה של עם ישראל עם ים רפאלי החלה בעונה השלישית של "אקס פקטור", העונה בה נצחה עדן אלנה. רפאלי הגיע לגמר וזכה במקום השלישי תחת המנטור עברי לידר. "עברי ואני עדיין בקשר ואני עוד עם המנהלת האישית שלי, רונית ארבל ואין על שניהם בכל העולם הזה. הם הצילו את החיים שלי מפני שלא היתה לי קרקע לדרוך עליה בזמן הצילומים ואחריהם. לא היה לי כלום – לא כסף, לא היתה לי עבודה, לא היה ממה לחיות ולא היתה לי משפחה להישען עליה. רונית הכניסה אותי לבית שלה ונתנה לי מקום בתוך המשפחה שלה. באתי מאילת עם התיקים שלי כדי להתחיל חיים חדשים. היא אפשרה לי להתעמק בעולם הזה של הכתיבה, ההשראה וחיפוש מילים חדשות וקצב טוב".
עד כמה ה"אקס פקטור" תרם לך בחיים?
"המון. היום אני מסתכל על התוכנית וקצת מובך מהדרך שבה שרתי ונראיתי. אני חייב להגיד שלמדתי הרבה גם מהזמן שגרתי בבית החייל בזמן שהייתי בצבא. העניין הוא שנותנים לך שם אוכל ודואגים לך אבל אתה צריך לדעת לקחת את הדבר הזה ולמנף אתו למקום שאתה משקיע בעצמך, שאכפת לך. עבדתי על החולשות שלי ופיתחתי את הדברים שאני אוהב ולקחתי בשתי ידיים את מה שהיה לצבא להציע לי. זה מסר חשוב לכל החיילים הבודדים שנמצאים שם בחוץ – קחו את הזמן שלכם בבית החייל או איפה שאתם נמצאים בצבא, ותדחפו את עצמכם כמה שיותר. אנשים באים לשם ממשפחות מפורקות, אנשים שהעיפו אותם מהבית, בנות ונשים שהתעללו בהן. זה מקום קשה אבל בגלל זה אני מדבר ומציף את זה. אתה לא נמצא בבית החייל כי אתה מסכן אלא יש לך הזדמנות נוספת בחיים. אם אתה מסתכל על הדברים בצורה אופטימית הם יכולים להתגשם".

ים רפאלי
ים רפאלי | צילום: דניאלה מרוז