חמש תחנות בזמן עם דני רובס

לקראת ההופעה של דני רובס באמפי שוני, חזרנו איתו לחמישה שירים שהוא הוציא לאורך השנים כדי לשמוע את הסיפור הקטן שמאחורי כל אחד מהם. איזה שיר אהבה נולד מתוך טיול לאושוויץ, איזה שיר לקח השראה מהדרך שרובס עשה חזרה הבית מהופעות בלילות, מה הופך שיר לפילוסופי וכמה רובס מושפע מהנסיעות הארוכות שהוא עושה. לכם רק נשאר להתענג על השירים

דני רובס
דני רובס | צילום: עופר חג'יוב

 

"אני בא הביתה מהלילה" (מתוך האלבום "מסגרות", 1983)

"השיר הראשון שלי שיצא לרדיו. אני כותב שירים בערך מגיל 12, כשהתחלתי לנגן על גיטרה. לא ידעתי מה לעשות עם השירים עד שהתאהבתי במישהי בתחילת התיכון. כתבתי לה שיר אהבה מטומטם להפליא ואחרי שהשמעתי לה אותו לא ראיתי אותה יותר אף פעם. למרות זאת, למדתי שאני יכול לכתוב את מה שאני מרגיש וזו היתה תגלית מרעישה עבורי. אני אוהב זמרים שהם גם יוצרים, כמו פול סיימון והביטלס, שיכולים לחשוף בשיר את הנשמה שלהם. 'אני בא הביתה מהלילה' היה השיר הראשון שהשמעתי למישהו חשוב, במקרה זה מתי כספי שהפיק את האלבום, וקיבלתי ממנו מחמאה גדולה. באותה תקופה למתי ואריק סיני היה מועדון בשם 'האסם' וכל האמנים הגדולים של התקופה הופיעו בו. עבדתי שם בלילות, מנגן שירים של הביטלס אחרי שהאמנים הגדולים סיימו לשיר. אחרי ההופעה הלכתי הביתה לדירה הראשונה שבה גרתי עם דינה, אישתי הטרייה בתקופתו. מ'האסם' הלכתי לאורך הים, עולה לבן יהודה, ממשיך לדיזינגוף ובן עמי עד שהגעתי הביתה עם הגיטרה על הכתף. השיר מתאר את המסלול שעשיתי מהמועדון הביתה כל לילה במשך כמה חודשים טובים. השיר יצא לרדיו בתקופת מלחמת לבנון הראשונה. אני זוכר את עצמי נוסע עם אריק סיני ללבנון להופעה והשמיעו את השיר באיזו תחנת רדיו באמצע הלילה. זה היה רגע של אושר עילאי".

"זה לא אני" (מתוך האלבום "פנים ושמות", 1987)

"שיר שכתבתי על מישהי שהייתי מאוהב בה והיא החליטה שהיא לא רוצה יותר. זה היה סיפור סוער מאוד שלווה בסופו בתחושה חזקה של אובדן, כאב והאשמה. זה שיר שכביכול מדבר על הדברים הטובים של האהבה, עם שורה כמו 'אם לא אני מי יאהב אותך... מי יימס בתוכך', אבל נגמר באיחולי 'הלוואי שיהיה לך רע', למרות שזו בכלל לא היתה הכוונה בשיר. הכאב היה נורא גדול והתוצאה היא שיר מדמם. השיר לקוח מתוך האלבום 'פנים ושמות' עליו עבדתי עם נתן כהן. הקלטנו בלילות, בערך בשלוש לפנות בוקר, וגנבנו שעות אולפן יקרות בשביל לחסוך כסף. כשהקלטנו את השירה של 'זה לא אני' היתה צחנה נוראית באולפן, כנראה ממכרסם שנפטר בשיבה טובה מתחת לאולפן, ונאלצתי לשיר ככה את אחד השירים הכי אינטימיים באלבום".

"ציפורים כהות עפות מעל העיר" (מתוך האלבום "בגוף ראשון", 1991)

"השיר נכתב בזמן מלחמת המפרץ, כשהיינו סגורים בבית. בחוץ יש מלחמה והייתי בתוך בועה כי אין מה לעשות מלבד מלהיות בתוך אהבתנו. זה קצת מקביל לתקופת הקורונה כשכולם נשארו בבית עם המשפחות שלהם. יש בזה משהו פילוסופי – אתה יכול לסגור את הבועה הפרטית שלך מכל מה שמתרחש רחוק כי בחוץ ציפורים כהות עפות ואתה בפנים 'בריחות אהבתך והטעם המתוק מריר'. זו אלגוריה על החיים באופן כללי. אנחנו אוכלים, שמחים, בריאים ומגדלים את הילדים שלנו בסבבה עם סביבה תומכת ומאה קילומטרים מאיתנו יש מחנה פליטים, אנשים בורחים מטבח ומלחמות קיום. זה ממש לא רחוק מאיתנו, זה מאוד קרוב, אבל אנחנו בונים לנו את הקרום הפנימי הזה שצריך להגן ולשמור עלינו".

"ככה אני אוהב" (מתוך האלבום "ככה אני אוהב", 1996)

"את השיר הזה כתבתי באוטובוס שנסע בפולין ממיידנק לאושוויץ. נסעתי עם משלחת לפולין כמלווה בשביל לשיר שם אבל גם כדי לחוות את המסע. התקופה הזו של מלחמת העולם השנייה והשואה מרתקת אותי, אבל לא מהמקום המתקרבן אלא באמת לנסות להבין את הרוע המוחלט שהיה, רוע שאני פחות מצליח להבין. במהלך המסע היו לי רגשות חזקים ואהבה עצומה לבת זוגתי, ובזכות המחשבה עליה כתבתי את השיר. אני חושב שזה אחד משירי האהבה הכי מחבקים ואינטימיים שכתבתי, למרות הסיטואציה הקשה בפולין. אני חושב שזה היה סוג של פיצוי בשבילי – המחשבה שאתה נמצא במקום נוראי ומנותק ואתה מתגעגע למקום הפרטי, האינטימי והמחבק שלך".

"מחשב מסלול מחדש" (מתוך אלבום שעתיד לצאת)

"משהו בשיר מסמל את המקום שאני נמצא בו. אני גר בכפר קיש בגליל וזה המקום ממנו אני נוסע להופעות ועבודות שונות. אני עושה המון קילומטרים ברכב ולמזלי אני אוהב מאוד לנהוג. 'מחשב מסלול מחדש' מדבר על הדרכים הארוכות האלה, אולי גם על הדרכים הפנימיות שלנו, שאני נוסע בדרך להופעות או הקלטות. השיר מדבר על הדברים שתמיד חלמתי עליהם בתור ילד קטן שגדל ברחובות ורכב על אופניים – להקליט שירים ולהופיע איתם, ושאנשים יקשיבו לשירים שלי. עכשיו כשחלום שלי מתגשם כבר קרוב לארבעים שנה, אני מחפש את המקום שבי שאולי איבד את זה. אני עדיין מתרגש כמו ילד בכל פעם שאני עולה על הבמה ולא משנה כמה אנשים עומדים מולי. אני חוזר להיות הילד ההוא שמחכה שיאזינו לשירים שהוא כתב, שירים לפעמים קצת מפותלים, מאוד אישיים ולא ממש מאצ'ואיסטיים. כל פעם שמקשיבים לשירים שלי זה מחזיר אותי לילד בן ה-15 עם הגיטרה על הגב שרוכב על אופניים ברחובות וחולם שזה מה שיקרה".
[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-israeli-part-40-external' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_q0dds8sp' duration='244']

דני רובס יופיע באמפי שוני בתאריך 10.7