הזרקור: האמנים החדשים שאתם חייבים להכיר

בכל יום עוד ועוד זמרים מתחילים משחררים שירים לרדיו ומנסים להגיע לקהל הרחב. לכבוד הדור החדש של המוזיקאים בישראל פתחנו את מדור "הזרקור", לתת להם את החשיפה הראשונה והקריטית. והפעם: עידו שדה עושה מחווה למתי כספי, להקת Hillhar מחדשת את יוסי אלפנט ודניאל פיין יוצא מהסרטים אל הרדיו. קבלו את הזמרים החדשים שאתם חייבים להכיר

זמן צפייה: 04:14

עידו שדה - "מתי"

 

"אני בן 43, נשוי לבן זוגי, עופר, ואבא לשני ילדים. עד השנה האחרונה הייתי איש הייטק במשך 15 שנים, כולל מנכ"ל של כמה חברות. לפני זה למדתי ג'אז בפריז ובבית הספר למוזיקה רימון. המוזיקה התחילה ליפול עלי לפני שנה. מדי פעם כתבתי שירים למגירה אבל לא היה משהו שרציתי לעשות איתם. אני מניח שלקורונה יש קשר לזה ואולי גם לגיל 40. היו לי שני שירים שרציתי להקליט וחבר משותף הפגיש אותי עם נדב הולנדר. התהליך הזה הוליד עוד שירים ואיכשהו נהיה אלבום ראשון בשם "הגשם שאני מרגיש" שיצא, וכולל גם שיר שכתב נתן זך. עכשיו אני כבר עובד על אלבום שני".
ספר לנו על השיר "מתי".
"זה שיר מחווה למתי כספי שמהווה השראה מוזיקלית גדולה מאוד עבורי. הפעם הראשונה שחשפתי לכספי היתה דרך קלטת שדודה שלי הכינה לי כשהייתי בן שלוש או ארבע. מדובר בגאון חד פעמי והתמזל מזלנו שהוא נולד בישראל וכתב בעברית. כתבתי את המנגינה והייתי ממש מרוצה ממנה וזיהיתי שיש בה אלמנטים שנשמעים קצת כמו משהו שמתי כספי היה יכול להלחין. השמעתי אותה לנדב הולנדר והוא ייעץ לי להפוך את זה לשיר מחווה למתי. למתי כספי ושלמה גרוניך יש שיר על בן גוריון שנקרא 'מגיע לו שיכתבו עליו שיר' ולדעתי מגיע שיכתבו שיר גם על מתי. אני יודע ששלחו לו את השיר אבל אין לי מושג מעבר לזה. הקליפ הוא מחווה לסגנון הקליפים של מתי בימי הערוץ הראשון. הוא לא סתם צולם בשחור לבן ועם מסך מפוצל, זו מחווה לקליפ 'יום שישי חזר'. בשיר יש הרבה רפרנסים לאלבומים של מתי ולשירים שהוא כתב".

הקשיבו לשיר "מתי" של עידו שדה
[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-israeli-part-148-external' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_wguu1ie2' duration='254']

מה החלום הכי גדול שלך בקשר לקריירה?
"החלום שלי הוא להמשיך לעשות מוזיקה לעבוד עם מוזיקאים שאני רוצה לעבוד איתם. אני לא חושב שאני מייצר מוזיקה שהיא לגמרי מיינסטרים אבל אני שמח שהיא מגיעה לאנשים ושמח שהיא נוגעת בהם. כשאני מקבל הודעות מאנשים זרים שהקשיבו לשיר והתרגשו ממנו, זה כמו זכייה מבחינתי. אני עדיין לא מופיע וכנראה שגם זה יקרה מתישהו. הכל כל כך חדש לי בתחום הזה".
מה הקשיים הכי גדולים שנתקלת בהם בתעשייה עד היום?
"קשה לי לדבר על קשיים כי השנה החולפת הרגישה לי כמו לונה פארק אחד גדול והיה לי תהליך מופלא. הקלטתי אלבום ראשון עם נדב הולנדר שגם ניגן על הבס ויש מלא מוזיקאים נפלאים שלקחו חלק בהקלטות. מה אני יכול לבקש יותר? המדור הזה פותר חלק מהקשיים וזו היכולת של אומנים חדשים להגיע להרבה אוזניים כשיש הרבה שפע ומעט מקום להשמיע אותם. זה האתגר הכי גדול של כולם לדעתי".

עידו שדה
עידו שדה | צילום: רונן גולדמן

Hillhar – "סדר יום"

"אנחנו טריו של אלקטרו פופ. אסף בן ה-42 הוא המפיק המוזיקלי שמגיע מהעולם האלקטרוני, יש את דר בן ה-27 שמנגן על גיטרה וכותב איתי את הטקסטים ואני, לוהאריה, בת 52. אסף הוא בן זוגי ודר הוא הבן שלי ממערכת יחסים קודמת. הקמנו את הלהקה לפני חמש שנים ואנחנו משלבים עשייה וחקירה מוזיקלית ובהגות של תודעה שהיא יותר רוחנית. אנחנו אוהבים לשזור את זה במוזיקה כי היא יכולה לגעת בלבבות של אנשים ולעורר בהם משהו עמוק. מתוך הדבר הזה לוקחים את מי שאנחנו ומחברים למוזיקה עכשווית ויומיומית. מי שיודע לקרוא את הטקסטים שלנו נע איתנו למסע של חיפוש".
ספרי לנו על השיר "סדר יום".
"מדובר בחידוש לשיר ששרה להקה רטורית של יוסי אלפנט בתחילת שנות השמונים. המוזיקה אז היתה פחות מהונדסת מהיום ופחות שיווקית מהיום. היתה פה סצנה מהממת ויותר אותנטית והרבה פחות מסחרית. היום הרבה מהמוזיקה עובדת עם נוסחאות שלפעמים מזכירות ג'ינגלים ברדיו. יוסי אלפנט נפטר לפני 30 שנה והיה בו משהו כל כך אותנטי שלוקח אותך למחוזות סוריאליסטים. אפשר לעוף עם הטקסט הזה להמון כיוונים. שמענו את השיר לראשונה בסדרה תיעודית בטלוויזיה ומי שעשה את הפסקול לקח את התזמור של השיר הזה וליווה את הסדרה בווריאציות שונות וזה נדבק אלינו. עם כל הקורונה, משבר האקלים והמציאות שאנחנו חיים בה, אי אפשר להתעלם משיר כזה. אנחנו חושבים הרבה מה נמצא על סדר היום שלנו, כאנושות וקהילה, והאם האנושות תצליח לזרום לכיוון נכון או שנצליח להרוס את עצמנו בדרך. אלפנט ייצג הליכה על הקצה ומקום שחוקר מעבר לנורמה. אני מרגישה שקשה לשמור על תקווה עם כל מה שקורה סביבנו והכל התחבר בשיר הזה. לא הבאנו חידוש רדיקלי לשיר אלא הבאנו את האהבה והכבוד שיש לנו לשיר. אני חושבת שאלפנט היה מכבד את זה שכיבדנו את השיר ואני בטוחה שאם הוא היה בחיים היו יכולות להיות לנו כמה שיחות עומק והיינו מתחברים".

הקשיבו לשיר "סדר יום" של להקת Hillhar
[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-israeli-part-149-external' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_4c2gn9hy' duration='215']

מה החלום הכי גדול שלכם בקשר לקריירה?
"יש לנו הרבה שיחות על זה ואפילו כתבנו שיר של מה זה בעצם הצלחה. אני כבר בהודיה כי יש לנו קהל מסור שהולך איתנו לאורך הדרך והוא קהל מהמם. יש לנו פריווילגיה כהרכב כי תמיד יש לנו קהל שמגיע להופעות ומעניק רוח גבית. מבחינתי הצלחה היא עצם העובדה שאני פותחת ספוטיפיי ורואה שמקשיבים לנו ואני יודעת שהשירים והמסרים קיימים בעולם הזה. מעבר לזה פחות אכפת לי. אני לא מחפשת הכרה, זה לא מעניין אותי. מה שבוער בי כאדם שעוסק בתודעה, מוזיקה ואומנות זה להשמיע את הקול שלי ולהוציא את האומנות לאור".
מה הקשיים הכי גדולים שנתקלתם בהם בתעשייה עד היום?
"הקשיים הכי גדולים שלנו הם יותר ביכולת להישאר נאמנים לעצמנו. אנחנו לא משחקים את המשחק שרווח בתעשייה. אנחנו שומעים את זה הרבה מאנשים שעובדים איתנו. זה יכול להיות קשה כי אם אתה מצד אחד אתה לא באמת בתוך הסצנה ולא מחובר יותר מדי, אבל מהצד השני כשאתה לא בתוך זה אתה יכול להביא קול אותנטי ובתלי תלוי, וזה מה שאנחנו משתדלים לעשות".

להקת Hillhar
להקת Hillhar | צילום: אילון יחיאל

 

דניאל פיין – "שבילים לעוד שבילים"

"אני בן 32, במקור מירושלים ובשנתיים האחרונות גר בתל אביב. אני בוגר האקדמיה למוזיקה בירושלים במסלול הלחנה. בשנים האחרונות התעסקתי בעיקר בהלחנה לתיאטרון ולסרטים. בשנה האחרונה התחלתי לעבוד על אלבום הבכורה שלי. בינואר יצא הסינגל הראשון ו'שבילים לעוד שבילים' הוא הסינגל השני שיוצא לרדיו. הקונספט של האלבום הוא שיתופי פעולה כשאת חלק מהשירים שרים זמרים אחרים כמו נינה רפופורט ששרה את שני השירים שיצאו לרדיו. הייתי אומר שזה אלבום רוק פולק ישראלי. אני חצי ארגנטינאי ולכן יהיו השפעות של מוזיקת עולם שייכנסו לאלבום. יהיה שיר בלדינו ושימוש בכלים דרום אמריקאים. החומרים האלה יושבים אצלי הרבה זמן והבשילו לכדי אלבום. כנראה שלקורונה היה את החלק שלה ודווקא בשקט של הסגרים היה לי מקום של עשייה, שיתופי פעולה וגם התכנסות בתוך עצמי.
ספר לנו על השיר "שבילים לעוד שבילים".
"כתבתי אותו כשחזרתי לדרום אמריקה לנקודה שלא חשבתי שייצא לי לחזור אליה. פתאום הכיתה בי ההבנה איך הפרספקטיבה שלי השתנתה מהפעם הקודמת שהייתי שם. הבנתי שאני השתניתי וברגע של פליאה כתבתי את השיר. שיתוף הפעולה עם נינה מגיע ממקום שהיא חברה נפלאה וגם מוזיקאית וזמרת נהדרת. היא אחד האנשים החשובים שמלווים את האלבום שהפיק הילל ריינר".

הקשיבו לשיר "שבילים לעוד שבילים" של דניאל פיין
[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-israeli-part-147-external' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_ix35n5af' duration='188']

מה החלום הכי גדול שלך בקשר לקריירה?
"הייתי שמח להגיע לכמה שיותר קהלים ואנשים שישמעו אותם. חשוב לי שהשירים ייגעו באנשים ולהגיע לאוזניים חדשות. בתקווה שהמצב במדינה ישתפר, אחרי החגים אתחיל להופיע עם השירים".
מה הקשיים הכי גדולים שנתקלת בהם בתעשייה עד היום?
"אני חושב שהקושי הוא באמת מתן הזדמנויות ותשומת לב, בטח כשמדובר באלבום ראשון. זה דורש התמדה, עבודה קשה וחוסן נפשי. צריך לזכור ששיר מוביל לשיר וזה לוקח זמן, זה בישול ארוך כדי שלאט לאט זה יגיע לעוד ועוד אנשים. אם אתה אוהב את השיר שלך אחרי שניקית אותו מהשאיפות והחלומות שלך ויש לך אמירה שאתה מחובר אליה, אז אתה תמשיך ליצור. אם אתה מרוצה מזה תמיד יהיה לך את הכוח להמשיך והסחות הדעת לא יפילו אותך למטה. האמונה שלי בעצמי גורמת לי להמשיך הלאה גם אם הדברים לא תמיד קורים כמו שאני רוצה".

דניאל פיין
דניאל פיין | צילום: עוז ברק