פול מקרטני נזכר: "ג'ון לנון דאג איך ייזכר לאחר מותו. הזדעזעתי"

חבר להקת הביטלס סיפר בפודקאסט שלו על העבודה המשותפת עם ג'ון לנון המנוח, ועל שיחה ספציפית שקיים איתו בטרם נרצח: "אמרתי לו, 'אנשים יחשבו שהיית מעולה, כבר עשית מספיק עבודה כדי להוכיח את זה'" • עוד סיפר: "העבודה לצידו הייתה קלה כי היו שני מוחות בעבודה"

פול מקרטני וג'ון לנון
פול מקרטני וג'ון לנון | צילום: יחצ יוניברסל

המוות היה נושא שג'ון לנון המנוח הרהר בו שנים לפני הירצחו - כך לפי חברו ללהקת הביטלס, פול מקרטני. כזכור, לנון נרצח בדצמבר 1980, אז נורה למוות בידי מרק דייוויד צ'פמן בפתח בניין ביתו שבניו יורק, כשצעד לצד אשתו יוקו אונו.

43 שנים אחרי, מקרטני חשף פרטים נוספים על חייו של אחד האנשים שהפכו לאגדה עוד בחייהם - ופי כמה וכמה במותם: בריאיון לפודקאסט שלו "McCartney: A Life in Lyrics", סיפר מקרטני בין היתר כי לנון, שהיה בן 40 בעת שנרצח, היה לחוץ לגבי איך ייזכר לאחר מותו על ידי הציבור: "אני זוכר שהוא אמר לי, 'פול, אני דואג לגבי איך אנשים יזכרו אותי כשאמות', וזה די זעזע אותי", נזכר מקרטני בן ה- 81. "אמרתי לו, 'בסדר, אבל חכה רגע, עצור (עם המחשבות האלה). אנשים יחשבו שהיית מעולה, כבר עשית מספיק עבודה כדי להוכיח את זה".

לכתבות נוספות:

מקרטני המשיך וסיפר כי "הייתי כמו הכומר שלו. לעיתים קרובות הייתי צריך לומר, 'בני, אתה נהדר, אל תדאג בקשר לזה', והוא היה מקשיב לזה. ידעתי שזה יגרום לו להרגיש טוב יותר". באותו פרק, מקרטני גם נזכר עד כמה מוצלחת היתה העבודה המשותפת שלו עם לנון.

הפרק זכה לשם "Here Today", כריפרור לרצועת הסולו משנת 1982 שהוציא מקרטני לאור כשנה לאחר מותו של לנון. הוא תיאר את הסינגל כ"שיר אהבה לג'ון", ואמר שהכתיבה של השיר היתה עבורו הדרך להרהר בכמה מהזיכרונות הטובים ביותר שלהם ביחד: "אם מישהו שואל אותי, 'איך היה לעבוד עם ג'ון?', העובדה הייתה שזה היה קל יותר, הרבה יותר קל, כי היו שני מוחות בעבודה. משחק הגומלין הזה היה לא פחות מנס", אמר מקרטני.

Manchester,uk.,january,6,,2020.,playing,sgt,pepper's,lonely,hearts
הביטלס | צילום: שאטרסטוק

"עכשיו אני מודע לכך שאין לי אותו. ואתם יודעים, לעיתים קרובות אנחנו שואלים דברים כמו, 'מה ג'ון היה אומר על זה? האם זה רגשני מדי?'. הוא בטח היה אומר שכן, אז אני אשנה את זה. אבל השירים שלי צריכים לשקף אותי, ועדיין אין לך כל כך את האלמנט המנוגד הזה, אז אני חייב לעשות את זה בעצמי בימים אלה".

עוד אמר מקרטני כי הוא "זוכר דברים על מערכת היחסים שלנו, דברים על מיליון הדברים שעשינו ביחד. זיכרונות מלהיות בסלון או בחדרי השינה אחד של השני, ללכת יחד ברחוב, לקחת טרמפים יחד".

פול מקרטני בהופעה בארץ
פול מקרטני בהופעה בארץ | צילום: רויטרס

כזכור, בתחילת החודש שוחרר השיר האחרון של הביטלס,"Now and Then", כ-45 שנים לאחר שנכתב. את השיר הקליט תחילה לנון כדמו פסנתר, שנשאר ברשותה של אונו, ובשנת 1994 היא נתנה אותו למקרטני על קלטת - עליה הוקלטו שלוש סקיצות לשירים שלנון לא סיים מעולם.

כיום, הודות לטכנולוגיה מתקדמת, הצליחו לשחזר ו"לחלץ" מתוך הקלטת המקורית גם את קולו של לנון וגם את נגינת הפסנתר שלו באיכות גבוהה, לחבר אותם לתפקידי הגיטרה שהקליט הריסון בשנת 1995, ולצרפם יחד לשירה ונגינה של פול ורינגו שהוקלטו בשנה שעברה (2022).

את השיר תזמרו פול וג'יילס מרטין (בנו של גורג' מרטין, המפיק האגדי של הביטלס). וכך, קיבלנו את השיר האחרון של הביטלס. בנוסף, ההוצאה המחודשת כוללת גם את הסינגל "Love Me Do" משנת 1962, עם מאסטרינג חדיש מהשנה שעברה.

השלמת השיר בימינו אנו הייתה "מאוד מרגשת ומאוד רגשית", סיפר מקרטני, והסביר: "פשוט ישבתי שם בחדר החשוף הזה וחשבתי על ג'ון והבנתי שאיבדתי אותו". אבל, תהליך העבודה המוזיקלי היה כנראה גם מרפא בדרכו שלו, שכן "זה היה אובדן חזק, אז לשוחח איתו בשיר היה סוג של נחמה. איכשהו שוב הייתי איתו".