גאנז אנד רוזס מואשמים בהפרת זכויות יוצרים והטרדה מינית על ידי עובדת לשעבר

השפלות, ביריונות, הלנת שכר, נישול מזכויות יוצרים והטרדה מינית: צלמת שעבדה עם גאנז אנד רוזס במשך 12 שנים תובעת את הלהקה על עוול שנגרם לה, לטענתה, בתקופת העבודה • חברי הלהקה בתגובה: "קיבלה תשלום ויחס מעולה"

גאנז אנד רוזס בתל אביב, 2023
גאנז אנד רוזס בתל אביב, 2023 | צילום: דוד גרנות

צלמת גאנז אנד רוזס לשעבר, קתרינה בנזובה, הגישה תביעה נגד הלהקה והנהלתם בגין הפרת זכויות יוצרים והטרדה מינית על ידי מנהל הלהקה פרננדו לבייס. לפי התביעה, שהוגשה ש-11 בנובמר, בנזובה עבדה כצלמת פרילנס עם הלהקה בין השנים 2010 עד 2022 וצילמה לא פחות מאשר 364 הופעות שלהם. כשלבייס נכנס לתפקידו החדש כמנהל הלהקה בשנת 2016, הוא החל לפנות אליה באופן פוגעני, מגונה ומטריד, כך לדבריה.

לאחר שדחתה אותו, לבייס התייחס אליה בצורה אגרסיבית ועוינת, כפי שמצוין בכתב התביעה: "הנתבע קרא לה בשמות, הגחיך אותה, השפיל, התנהג אליה בבריונות ושיקר לה". בנזובה סבורה שלבייס הפלה אותה בגלל שדחתה אותו, וטוענת שצלם אחר של הלהקה בשם ג'רמו, לא קיבל יחס זהה אליה.

לכתבות נוספות:

בסופו של דבר, בנזובה טוענת כי לבייס הוריד את שכרה מבלי להודיע ​​לה, מנע ממנה משכורות, העביר אותה למלונות זולים יותר במהלך סיבוב הופעות, דרש ממנה לשלם מכיסה על הוצאות הנסיעה שצוות ההפקה הבטיח לכסות וכן סירב לשלם לה על תמונות שצילמה.

בנוסף נטען בתביעה כי הלהקה והצוות המנהל שלה הפרו את זכויות היוצרים של הצלמת באמצעות "שכפול, תצוגה פומבית, הפצה, יצירת יצירות נגזרות, שימוש בתמונות ומכירתן לפרסומי צד שלישי", זאת לאחר שחוזה ההעסקה שלה הסתיים, מה שלמעשה שולל מהם את הזכות לעשות כן, לכאורה. עוד נטען כי הלהקה שינתה מעט את תצלומיה כדי לטעון שאינם שייכים לה והם רכוש הלהקה.

גאנז אנד רוזס בתל אביב, 2023
גאנז אנד רוזס בתל אביב, 2023 | צילום: דוד גרנות

מהלהקה נמסר בתגובה: "גברת בנזובה קיבלה תשלום ויחס מעולה במשך 12 שנים, ורק לאחר שהפסקנו להשתמש בשירותיה היא ניסתה לטעון שיש לה בעלות על תמונות שעל פי החוזה שלה שייכות ללהקה".