בשל השתתפות חיילים: אתר מעריצי אירוויזיון יגביל את הסיקור לבחירת הנציג הישראלי

ב-Eurovoix הכריזו כי אין בכוונתם לעקוב אחר התוכנית "הכוכב הבא" בדרך לבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2024, זאת משום שלטענתם ישראל משתמשת בתוכנית "ככלי פוליטי לקידום פעולה צבאית" - בניגוד לערכי התחרות. "נדווח על התוצאה הסופית של התחרות ונאשר את האמן והשיר שייצגו את המדינה", כתבו, "אנו מזמינים עיתונאים וארגוני חדשות אחרים ללכת בעקבותינו"

שי טמינו הכוכב הבא
הכוכב הבא | צילום: קשת 12

אתר חובבי האירוויזיון Eurovoix הודיע אמש (שני) כי בכוונתו להגביל את סיקור קדם האירוויזיון בישראל - כלומר, את התוכנית "הכוכב הבא" - זאת משום שחיילים לוקחים בה חלק. באתר, טענו כי בניגוד לערכי האירוויזיון - ישראל משתמשת בתוכנית "ככלי פוליטי לקידום פעולה צבאית", כלשונם, כך ש"ההחלטה להראות מתמודדים ומושבעים לבושים כחיילים משווה את ערכי האירוויזיון לאלה של ממשלת ישראל".

וכך הובאו הדברים באתר המעריצים: "ההצהרה הבאה נכתבה בשם הצוות ב-Eurovoix בנוגע לסיקור שלנו על ישראל בתחרות האירוויזיון. המצב המתמשך בישראל ובפלסטין הוא אירוע עם השלכות הרבה מעבר לתחרות שירי האירוויזיון. כאמצעי תקשורת של מעריצי התחרות, אנו מאמינים שאין לנו מקום להתייחס למצב מלבד לקוות שניתן להחזיר את השקט באזור בהקדם האפשרי - ברוח שבה נוצר האירוויזיון לראשונה.

לכתבות נוספות בתרבות ובידור:

"נכון לעכשיו, ישראל והגוף המשדר שלה, כאן, עדיין יתחרו באירוויזיון 2024. כתוצאה מכך, החלטנו עד כה לסקר חדשות הקשורות לאירוויזיון מישראל, מכיוון שלא הייתה כל אינדיקציה לכך שהגוף המשדר שלה נמצא בהפרה של חוקי התחרות. עם זאת, קליפ שפרסם היום ערוץ קשת 12 לקידום הפרק הראשון של 'הכוכב הבא', הבחירה הלאומית של ישראל לאירוויזיון 2024, הדאיג מאוד את הנבחרת".

בהצהרה, ציינו כי הפרומו לקראת הפרק הראשון - אותו בחרו שלא להציג באתר - "מציין כי 'המהדורה המיוחדת' כוללת חיבורים ורגעים עם חיילי צבא ההגנה לישראל, כשחלק מהמושבעים והמתמודדים יופיעו לבושים במדים. כמו כן מוצגים צילומים של כוחות צה"ל מגויסים במהלך הקידום. לדעתנו, הקליפ הזה מצביע על כוונה ברורה של השידור הישראלי להשתמש בתהליך הבחירה הלאומי שלהם ככלי פוליטי לקידום פעולה צבאית. מה גם, שההחלטה להראות מתמודדים ומושבעים לבושים כחיילים משווה את ערכי האירוויזיון לאלה של ממשלת ישראל.

נועה קירל על במת האירוויזיון
נועה קירל באירוויזיון | צילום: Sarah Louise Bennett EBU

"ב-Eurovoix, אנו מאמינים שהאירוויזיון מייצג שלום והרמוניה עבור כל האנשים באירופה וברחבי העולם. השימוש באירוויזיון לקידום ישיר של קמפיין צבאי, שאושר על ידי ממשלת ישראל, מנוגד ישירות לערכים אלה, ושל הצוות שלנו". כאן הצהירו כאמור כי יגבילו את סיקור "הכוכב הבא": "נסקר את התוכנית וכל החדשות בנוגע להשתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024, ובהמשך נדווח על התוצאה הסופית של התחרות ונאשר את האמן והשיר שייצגו את המדינה.

"לא נסקר התפתחויות נוספות בנוגע למעורבותה של ישראל באירוויזיון בשלב זה. אם ישראל תישאר מעורבת בתחרות, נדווח רק על המידע העובדתי סביב כניסתה. המדיניות הזו תישאר בתוקף כל עוד הסיקור וקידום האירוויזיון של ישראל ישמשו לצרכים פוליטיים בצורה הזו.

"אנו מזמינים עיתונאים וארגוני חדשות אחרים ללכת בעקבותינו", קראו באתר, "בשלב זה לא נעיר הערות נוספות לגבי מדיניות זו. Eurovoix מבקשת לייחל לשלום לכל המעורבים במצב המתמשך בישראל ופלסטין".