הסופר היהודי ג'ונתן ספרן פוייר מציג: כך מתמוטטת מדינת ישראל

אסון הומניטרי מוביל לפלישת פליטים, תפיסת הר הבית ומלחמה עם מדינות ערב, במקביל להתפרקות תא משפחתי: הסופר היהודי-אמריקני המצליח פוייר חוזר בספר טעון במיוחד

ג'ונתן ספרן פוייר, סופר אמריקני
ג'ונתן ספרן פוייר, סופר אמריקני | צילום: חדשות 10

הנה תסריט דימיוני, שמתכתב לא רע בכלל עם המציאות שבה אנחנו חיים: רעידת אדמה עוצמתית מחרידה את המזרח התיכון.

 

ישראל, הרשות הפלסטינית, סוריה, מצרים וירדן נפגעות קשה באסון הומניטרי רחב היקף. עשרות אלפי פליטים מהשטחים פולשים לישראל בתקווה לקבל מענה רפואי. בתי החולים מלאים עד אפס מקום, התשתיות הלאומיות קורסות וישראל סוגרת את גבולותיה בפני זרם הפליטים, הצבא מוזרם לגבולות כדי להגן על המדינה.

 

>> לכתבות נוספות בתרבות

מדוע האקדמיה מסרבת לפרגן לאבי נשר?

הלהקה שרוכבת על גל ההצלחה של תאג"ד

החטאים: נלי תגר חוזרת לעבר וגונבת את ההצגה

 

בחסות המהומה קומץ מתנחלים מיליטנטים עולה על הר הבית ומשתלט עליו. העולם הערבי, מכריז בתגובה מלחמה כוללת על ישראל, וכל צבאות ערב נערכות למגר אחת ולתמיד את היישות הציונית.

 

את תסריט האיימים הזה כותב בצורה משכנעת במיוחד אחד הסופרים היהודים אמריקנים המצליחים יותר בשנים האחרונות - ג'ונתן ספרן פוייר.

 

צילום: חדשות 10

"הנני" הוא רומן עב כרס שמתאר לאורך 800 עמודים התפרקות וחורבן. התפרקות איטית כואבת של משפחה יהודית אמריקנית טיפוסית ובאותה נשימה, התפרקות של הבית המטאפורי בתוכו חיים יהודי ארצות הברית גם היום- מדינת ישראל.

 

ביום אביבי ונעים במיוחד, אני פוגשת את פוייר בביתו השלו בברוקלין ניו יורק.

 

למה החלטת לכתוב דווקא על השמדת ישראל?

 

"רציתי לכתוב על זה לא מטעמים פוליטיים, אלא לכתוב על זהות על בית ועל מסירות. יש בעצם שני משברים בספר - אחד הוא ביתי, שקשור בגילוי רומן בתוך המשפחה. השני הוא רעידת אדמה. ולמרות שמדובר בשני אירועים שונים לחלוטין, הם מעוררים דילמה של בחירה אצל הדמויות בדרכים דומות. אחד הדברים שרציתי לחקור בספר הוא את כוחן של המילים. מתי המילים נגמרות ומתחילה הפעולה שהן נושאות איתן. ליצור מצב של שאלה - האם אני אלחם למען ישראל או לא".

 

פוייר הצעיר, רק בן 39, כבר כתב מספר ספרים, שניים מהם אפילו עובדו לסרטי קולנוע מצליחים. "הכל מואר", מתבסס על ספרו הראשון, שהפך רב מכר בינלאומי כבר בשנת 2002, מגולל את סיפורו של צעיר יהודי אמריקני שנוסע לאוקראינה בתקווה למצוא את האישה שהצילה את סבו מיידי הנאצים. הספר זכה לשבחי הביקורת וגם לפרס הספר היהודי הלאומי ופרס ספר הביכורים של הגארדיאן הבריטי.

 

גם הספר השני שלו "קרוב להפליא ורועש להחריד", שמביא את סיפורו של נער שמאבד את אביו במתקפת הטרור ב-11/9, הופך כמעט מיד להצלחה גדולה ומעובד גם הוא לסרט קולנוע בכיכובו של תום הנקס.

 

פלסטינים מתפללים במתחם הר הבית בירושלים במהלך חג הרמדאן
פלסטינים מתפללים במתחם הר הבית בירושלים במהלך חג הרמדאן | צילום: רויטרס

הספר הנוכחי, אישי מאוד ומרגש מאוד, מביא את סיפורם של ג'ייקוב וג'ולייה, זוג יהודים אמריקנים מהמעמד הבינוני גבוה בארצות הברית, שמגיע אל סוף דרכו ומחליט לפרק את התא המשפחתי. כמעט אחת עשרה שנים נמשכה כתיבת הספר, במהלכן התגרש גם פוייר עצמו, מאשתו, הסופרת ניקול קראוס.

 

פוייר, כאמור, מתאר בספרו החדש מהלך מוכר להכאיב לרבים כל כך בימינו - התפרקות התא המשפחתי. מה שמרשים במיוחד בספר הזה היא העובדה שהוא כורך את רעידת האדמה האישית שלו, עם רעידת אדמה דמיונית בבית המטאפורי שבו חיים יהודי ארצות הברית גם היום: מדינת ישראל.

 

צילום: חדשות 10