פסטיבל קאן ה-77: הסרט "אנורה" של שון בייקר זכה בפרס דקל הזהב

פסטיבל הסרטים היוקרתי הגיע לסיומו, עם ההכרזה על הזוכים הגדולים: פרס השחקנית הטובה ביותר הוענק ל-4 כוכבות הסרט "אמיליה פרז"; מפעל חיים הוענק לג'ורג' לוקאס על תרומתו לקולנוע; ופרס מיוחד לבמאי האיראני שברח מהשלטונות | כל הזוכים

שון בייקר, פסטיבל קאן 2024
שון בייקר, פסטיבל קאן 2024 | צילום: רויטרס

פסטיבל קאן ה-77 הגיע אמש (שבת) לסיומו בתום שבועיים של קולנוע ללא הפסקה, ובטקס חגיגי הוכרז כי הסרט "אנורה" בבימויו של שון בייקר הוא הזוכה בפרס דקל הזהב. בייקר הוא הבמאי האמריקאי הראשון שקוטף את הפרס היוקרתי מאז 2011, אז טרנס מאליק קיבל את דקל הזהב על סרטו "עץ החיים".

במרכז "אנורה", חשפנית (מייקי מדיסון) שמנהלת רומן עם בנו של אוליגרך רוסי (מארק אידלשטיין). בייקר הנרגש, שקיבל את הפרס מהבמאי ג'ורג' לוקאס ("מלחמת הכוכבים"), הקדיש את הפרס ל"כל עובדי המין, בעבר, בהווה ובעתיד", וסיפר כי הזכייה בדקל הזהב הייתה "המטרה היחידה שלי כיוצר סרטים ב-30 השנים האחרונות". זהו סרטו השלישי של בייקר שהועלה בקאן, אחרי "פרויקט פלורידה" ו"טיל אדום".

לכתבות נוספות בתרבות ובידור:

בדבריו על הבמה, הדגיש בייקר את החשיבות של יצירת סרטים המיועדים לצפייה בקולנוע, ואמר: "צריך להזכיר לעולם שצפייה בסרט בבית, תוך כדי גלילה בטלפון ובדיקת מיילים - היא פשוט לא הדרך, למרות שכמה חברות טכנולוגיה היו רוצות שנחשוב כך. צפייה בסרט עם אחרים באולם קולנוע היא אחת החוויות הקהילתיות הגדולות שיש... אז אני אומר שהעתיד של הקולנוע הוא המקום שבו הוא התחיל: באולם קולנוע".

אמש הוענק גם פרס הגראנד פרי לבמאית ההודית פאיאל קפדיה על סרטה "כל מה שאנחנו מדמיינים כאור" (All We Imagine as Light), במה שהיה לסרט ההודי הראשון שהשתתף בתחרות של קאן מאז 1994. הבמאית ניצלה את הבמה שניתנה לה במעמד קבלת הפרס והביעה הזדהות עם העובדים בפסטיבל שנאבקו למען תנאי עבודה טובים יותר. "הערכים שמניעים אותי כיוצרת קולנוע הם סולידריות ואמפתיה", אמרה. "האנשים הרבים שעובדים מאחורי הקלעים עשו עבודה נהדרת".

פאיאל קפדיה וקאסט "כל מה שאנחנו מדמיינים כאור". פסטיבל קאן 2024
פאיאל קפדיה וקאסט "כל מה שאנחנו מדמיינים כאור". פסטיבל קאן 2024 | צילום: רויטרס

ג'סי פלמונס זכה בפרס השחקן הטוב ביותר על תפקידו ב"סוג של חסד" (Kinds of Kindness), סרטו של יורגוס לנתימוס, שם הוא מגלם שלוש דמויות שונות; פרס השחקנית הטובה ביותר הוענק ללא פחות מארבע שחקניות - נשות הקאסט של הסרט "אמיליה פרז", של הבמאי הצרפתי ז'אק אודיאר: אדריאנה פז, סלינה גומז, זואי סלנדה וקרלה סופיה גסקון. עם זכייתה, גסקון הפכה לשחקנית הטרנסית הראשונה שזוכה בפרס בפסטיבל. פרז קיבלה את פרס חבר השופטים, כמו גם הבמאי אודיאר.

פרס הבימוי הוענק למיגל גומס על סרטו Grand Tour; את פרס התסריט קטפה קוראלי פארז'ה על הסרט "החומר" (The Substance), בכיכובה של דמי מור; כמו כן, פרס מיוחד העונק לבמאי האיראני מוחמד רסולוף על סרטו "זרע התאנה הקדושה" (The Seed of the Sacred Fig). השלטונות האיראניים גזרו על רסולוף שמונה שנות מאסר בטענה כי הוא מהווה סיכון לביטחון המדינה, אלא שהוא הצליח להימלט ואף הגיע לבכורת הסרט.

קאסט "אמיליה פרז", עם הבמאי הצרפתי ז'אק אודיאר. קאן 2024
קאסט "אמיליה פרז", עם הבמאי הצרפתי ז'אק אודיאר. קאן 2024 | צילום: רויטרס
קאסט "אמיליה פרז", עם הבמאי הצרפתי ז'אק אודיאר. קאן 2024
קאסט "אמיליה פרז". קאן 2024 | צילום: רויטרס

סרטו של עלי עבאסי על דונלד טראמפ הצעיר, "המתמחה" (The Apprentice), קיבל את תשומת הלב העיתונאית הגדולה ביותר בין סרטי הפסטיבל ואף הצליח להרגיז את אנשיו של נשיא ארצות הברית לשעבר, אולם נראה שהמבקרים וחבר השופטים פחות התהלבו - והסרט יצא בידיים ריקות.

הבמאי ג'ורג' לוקאס, שכאמור העניק את הפרס החשוב של הערב לזוכה הגדול, קיבל בטקס פרס מפעל חיים (דקל הזהב לשם כבוד) על תרומתו לקולנוע. "באתי לכאן היום כדי להודות לכולכם," אמר לוקאס על הבמה. "אני רק ילד שגדל באמצע קליפורניה, מוקף בכרמים ועשה סרטים בסן פרנסיסקו עם חברי פרנסיס קופולה... למעשה, מעולם לא עשיתי סרט הוליוודי כבמאי. אז זה כבוד גדול להיות כאן".

ג'ורג' לוקאס, פסטיבל קאן 2024
ג'ורג' לוקאס, פסטיבל קאן 2024 | צילום: רויטרס