תביעת ענק של פרנצ'ייז "מלחמת הכוכבים" - נגד עסק לשטיפת רכב

עסק קטן לשטיפת מכוניות בשם "Star Wash" שיתף סרטונים ברשתות החברתיות שבהם נראים העובדים לבושים כמו דמויות "מלחמת הכוכבים". באולפני וולט דיסני, בעלי הזיכיון של "מלחמת הכוכבים", פחות התחברו ושיגרו אל בית העסק תביעה. "התביעה הזו משפיעה עלינו", אומר בחוסר אונים בעל העסק, וטוען שאין שום סיכוי שמישהו יתבלבל בין המקום שלו לבין המותג המקורי

Whatsapp Image 2024 01 01 At 1
העסק Star Wash לשטיפת מכוניות בצ'ילה | צילום: אינסטגרם

את זה הם דווקא לא ראו בכוכבים: חברת ההפקות של וולט דיסני, לוקאס פילם, תובעת עסק משפחתי לשטיפת מכוניות הממוקם בפאתי בירת צ'ילה, סנטיאגו. העילה לתביעה איזוטרית לא פחות מהנוגעים בדבר. חברת הפקות המונומנטלית, בעלת הפרנצ'ייז של מותג "מלחמת הכוכבים", תובעת את המקום בגין על גניבת זכויות יוצרים ושימוש ללא רשות באלמנטים מתוך סאגת הסרטים והטלוויזיה הגלקטיים שליוותה ועדיין מלווה מעריצים אובססיביים רבים במהלך חייהם, והכניסה בהתאם מילארדי דולרים.

במידה שאתם שואלים את עצמכם (ובצדק) מה הקשר בין "מלחמת הכוכבים" לשטיפת רכבים, מתברר כי צוות המקום לקח על עצמו חירות אמנותית מדהימה למדי. העסק שבחר את השם "Star Wash" שיתף סרטונים ברשתות החברתיות שבהם נראים העובדים לבושים כמו דמויות "מלחמת הכוכבים", ביניהם צ'ובקה, סטורם טרופרים למיניהם, צייד הראשים בובה פט וגם קאסיאן אנדור - כולם מניפים צינורות וזרנוקים במקום כלי לחימה, ויש גם עובד אחד מחופש לדארת' ויידר שמשתמש בכוח (The Force) כדי לזמן מטליות ניקוי.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Star Wash (@starwashchile)

משרד עורכי הדין המייצג את עסק שטיפת המכוניות היצירתי טוען שבזמן שהבעלים מתיאס ג'ארה היה בתהליך רישום המותג שלו ברשות הפטנטים הצ'יליאנית INAPI, הוא קיבל תביעה מיוצר הזיכיון, לוקאספילם. עורכי הדין של ג'ארה אמרו שחברת הפקת הסרטים האמריקאית רצתה לחסום את רישום השם וטענה כי ניתן לבלבל את המותג כמזוהה איתם.

לפי שעה, חברת ההפקה לוקאספילם עדיין לא הגיבה לכלי התקשורת על הסקנדל ועל המקל שהם תוקעים בגלגליו של העסק החמוד הזה שרק מנסה לשרוד.

Whatsapp Image 2024 01 01 At 1
העסק Star Wash לשטיפת מכוניות בצ'ילה | צילום: אינסטגרם

לטענת עורכי הדין של ג'ארה, השם של העסק שונה במידה מספקת מהשם של הזיכיון לסרט, לא יגרום בלבול בציבור הרחב (שלא יחשוב שדראת' ווידר האמיתי אשכרה שוטף לו את המכונית). בנוסף, ההגנה טוענת כי זכויות היוצרים של חברת ההפקה לוקאס פילם בבעלות דיסני, מתייחסים למוצרים כמו צעצועים, רהיטים ומשקאות לא אלכוהוליים, ואינן חלות על עולם ניקוי המכוניות על שלל תוצריו.

"כמובן שהתביעה הזו משפיעה עלינו. אנחנו עסק קטן ואנחנו מוציאים כסף על דברים שלא הקצבנו להם כסף", אמר ג'ארה בראיון והוסיף כי בתו הצעירה חשבה על משחק המילים בזמן טיול משפחתי בפארק שעשועים של דיסני בארצות הברית, באיזור של מתקני "מלחמת הכוכבים".

Whatsapp Image 2024 01 01 At 1
העסק Star Wash לשטיפת מכוניות בצ'ילה | צילום: אינסטגרם

"אנחנו לא עושים סרטים או מוכרים את המוצרים שלהם (של "מלחמת הכוכבים") או משהו כזה", הסביר ג'ארה, וציין כי לעומת זאת כי בתור עסק לשטיפת מכוניות, המקום שלו בהחלט כוכב.

כזכור, במרץ 2013, רכשו אולפני חברת וולט דיסני את לוקאס פילם ואת הזכויות על זיכיון "מלחמת הכוכבים", תמורת כ-4 מיליארד דולר. כעת נראה שבדיסני עומלים בעיקר על תביעות קטנות נגד בעלי עסקים קטנים ולא נותר לנו אלא לקוות שהתביעה תסתיים בהסדר טיעון הגון ומהיר עבור שני הצדדים.