היוצרים על חוק ההסדרים: "רשיון נצחי להפיק זבל"

מטה מאבק היוצרים יוצא אף הוא נגד חוק ההסדרים: "ה'רפורמה' של האוצר תמיט כליה כמעט מוחלטת על היצירה המקורית הטלוויזיונית בישראל ותבטיח שהמסך יתמלא בתוכן רדוד וחד גוני"

יממה לאחר ששר התקשורת הגיש את הסתייגויותיו ממרבית היוזמות הכרוכות בחוק ההסדרים, במרכזן אופי "ברית המועצות", מצטרף גם ממ"ה – מטה מאבק העובדים בקולנוע ובטלוויזיה, למה שהוא מכנה "המהפכה התרבותית שמשרד האוצר מבקש לחולל דרך חוק ההסדרים".

במכתב מיוחד שהוציא מטה המאבק למשרד ראש הממשלה, מסבירים היוצרים כי "לא ייתכן להעביר בחטף תוך חודשיים בדלת האחורית של חוק ההסדרים את השינויים השערורייתיים בענף הטלוויזיה המהווים את המהפכה הגדולה והמהותית ביותר שנעשתה אי פעם בענף הטלוויזיה בישראל, ואגב כך לבטל לחלוטין את תפקידם של הכנסת ושל שר התקשורת. מה החיפזון? מהיכן נובעת הנמהרות חסרת האחריות?".

על פי ממ"ה "ה'רפורמה' של האוצר תמיט כליה כמעט מוחלטת על היצירה המקורית הטלוויזיונית בישראל ועל היוצרים העצמאיים, ותבטיח שהמסך יתמלא בתוכן רדוד וחד גוני".

"מתן פרס לערוצים המסחריים"

ההתנגדות הנחרצת ביותר של היוצרים היא כצפוי דווקא לסעיף הדן במעבר ממשטר זיכיונות למשטר רשיונות, אותו הם מכנים "מתן פרס לערוצים 2 ו-10, שמפרים את החוק ברגל גסה ולאור היום, וביצור מעמדם לנצח. אם יאושר החוק במתכונתו הנוכחית, ההשקעה בסוגה עלית תפחת באופן אנוש, חובות העבר העצומים של הערוצים המסחריים לא יוחזרו לעולם, ובמקום לחזק את האכיפה הרופסת היא תתבטל לגמרי באופן מעשי".

היוצרים אף מתנגדים למתן היתר לשידור פרסומות בכבלים ובלווין, אשר יגרום לטענתם באופן בלתי נמנע להידרדרות התכנים המשודרים בפלטפורמות אלו, ולהכפפתם לאינטרסים שיווקיים. עוד טוענים היוצרים כי כתוצאה ממבנה הרפורמה, המעניק "שחרור" מרוב מחויבויות התוכן בתמורה לרישיון, הערוצים המסחריים יפסיקו לרכוש הפקות חיצוניות, ולא יעלו על מסכיהם כמעט שום יצירה מקורית של דרמה או תעודה.

בהמשך תוקפים היוצרים את העדר האכיפה האפקטיבית ברפורמה, הקובעת בדיקה של עמידה בתנאי הרשיון רק פעם ב-5 שנים. "זו אפוא מהפיכת הרשיונות האמיתית בחוק ההסדרים: רשיון נצחי להפיק זבל, ובאופן עצמי", הם מסכמים.