הושלמה עסקת מעריב: דנקנר בפנים, רכיב בחוץ

חברת השקעות דיסקונט מקבוצת IDB שבשליטת נוחי דנקנר הודיעה הערב (חמישי) לבורסה לניירות ערך על השלמת העסקה לרכישת השליטה במעריב

נוחי דנקנר על רקע בית מעריב
נוחי דנקנר על רקע בית מעריב | צילום: נענע10

חברת השקעות דיסקונט בע"מ (דסק"ש) מקבוצת IDB שבשליטת נוחי דנקנר הודיעה הערב (חמישי) לבורסה לניירות ערך על השלמת העסקה לרכישת השליטה במעריב.

 

במסגרת העסקה רכשה דסק"ש כ-61% ממניות מעריב בהשקעה כוללת של 147 מיליון ש"ח, ונכנס לתוקף הסכם בעלי מניות בין דסק"ש ל"הכשרת היישוב" שבבעלות עופר נמרודי, שמעתה מחזיקה בכ-27% ממניות החברה. כמו כן הושלמה העסקה לרכישת מניותיו של זקי רכיב, ועם רכישת מניותיו של ולדימיר גוסינקי בסך של 2 מליון דולר צפויה דסק"ש להחזיק בעתיד בעד כ-4% נוספים מהון מעריב. במקביל להשלמת העסקה הושלם גם ההסכם בין החברה לבין בנק הפועלים בנוגע להסדרת חוב החברה והחברות הבנות לבנק. חברת IDB מחזיקה גם בחברות סלקום ונטוויז'ן.

 

הצפי: גידול של כ- 250 מיליון ש"ח בהון העצמי

בסוף חודש מרץ הודיעה חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) שבבעלות IDB, בשליטתו של נוחי דנקנר כי היא תרכוש שליטה של למעלה ממחצית מניות מעריב. דיסקונט השקעות הודיעה כי תזרים לעיתון סכום של 120 מיליון ש"ח תמורת הנפקה פרטית ותרכוש תמורת כ-20 מיליון שקל הלוואת בעלים ומניות של מעריב, בין היתר מזקי רכיב שברשותו יוותרו אחוזים בודדים ממניות החברה.

 

דסק"ש הודיעה כי עם השלמת העסקה ייכנס לתוקף הסכם בעלי מניות בקשר להרכב דירקטוריון מעריב, כאשר דסק"ש תהיה זכאית למנות את רוב חברי הדירקטוריון. בסוף חודש אפריל אישר הממונה על ההגבלים העסקיים את עסקת הרכישה לאחר שנבחנה השפעת המיזוג על אלמנטים שונים של התחרות במשק, בין היתר בתחום הפרסום באינטרנט ובעיתונים. לאחר אישור ההמונה ביצעה קבוצת IDB בדיקת נאותות, ובסוף חודש מאי אישרו בעלי המניות של מעריב את העסקה.

 

הרבעון הראשון של 2011 נחשב לחלש ביותר עבור מעריב והרווח הגולמי בו הסתכם בסך של כ-5 מיליון שקל בלבד, נתונים שגררו גל קיצוצים נרחב במסגרתו פוטרו ממעריב עובדים רבים בעיתון בינהם עיתונאים וכתבים ותיקים, עורכים, גרפיקאים, צלמים. לצורך ההשוואה, בתקופה המקבילה אשתקד עמד הרווח על סך של כמעט פי חמש והסתכם ב-23.9 מיליון שקל. כתוצאה מהשלמת העסקה צפויה החברה לרשום בדוחותיה הכספיים רווח בסך של כ-74 מיליון ש"ח וגידול של כ-250 מיליון ש"ח בהונה העצמי, כך שהחברה תעבור מגירעון בהון העצמי בסך של כ-83 מיליון ש"ח להון עצמי חיובי, ואיתנותה הפיננסית צפויה להשתפר באופן מהותי.