שלמה מנצור עדיין בשבי: "הוא החטוף הכי מבוגר, נלקח מהמקום שאמור להיות הכי מוגן ובטוח"

שלמה מנצור שהה יחד עם אשתו מזל בביתם שבקיבוץ כיסופים כאשר המחבלים הגיעו וחטפו אותו. מזל צפתה בחטיפת בעלה והצליחה להינצל. נכדתם יובל סיפרה על הקושי ("אין לילה שאני לא הולכת לישון עם התמונות שלו ודמעות זולגות") - ועל הדאגה: "לא קיבלנו ממנו אות חיים"

זמן צפייה: 12:24

שלמה מנצור נחטף מביתו שבקיבוץ כיסופים בשבעה באוקטובר. שלמה הוא החטוף המבוגר ביותר שנמצא בשבי החמאס, ובחודש מרץ הקרוב הוא יציין את יום הולדתו ה-86. נכדתו, יובל מנצור, סיפרה בתוכנית "פותחים יום" על הגעגוע הבלתי פוסק לסבה: "בכל שנה הוא מקדיש לי ברכת יום הולדת והשנה לא קיבלתי את הברכה שלו. אני מאוד מתגעגעת אליו".

לכתבות נוספות:

"הפעם אחרונה שדיברתי איתו הייתה באותה השבת בשעה רבע לשבע בבוקר", מספרת יובל. "זה היה סוג של נוהל שכשיש הסלמה אנחנו מתקשרים לוודא שסבא וסבתא בממ"ד. התקשרנו, הוא אמר שהוא מסדר את הטלוויזיה, שהם בממ"ד ואין לנו מה לדאוג. מאוחר יותר המחבלים נכנסו אליהם הביתה ביריות. הוא נחטף מהבית שלו, המקום שאמור להיות הכי מוגן ובטוח".

היא משתפת בקושי: "אין יום שאני לא הולכת לישון עם התמונות שלו ודמעות זולגות, אני מסרבת להאמין שזה אמיתי. לפעמים אני רואה את התמונות ואומרת לעצמי שזה חלום, אין מצב שהוא שם ולא פה, אבל עוברים ימים ואני לא מקבלת לא שיחות טלפון ולא הודעות".

שלמה מנצור יחד עם נכדתו יובל
שלמה מנצור יחד עם נכדתו יובל

המשפחה לא קיבלה אות חיים משלמה: "לא שמענו שום דבר מאז השבת השחורה. בשעה שבע וחצי בבוקר כבר נותק הקשר איתו ועם סבתא. ניסינו לברר מה מצבם ולא קיבלנו שום מידע". סבתא מזל ניצלה וסיפרה למשפחה את מאורעות החטיפה: "אנחנו יודעים שלקחו אותו אזוק וסטרו לו, בן אדם בן 85, הבן אדם המבוגר ביותר בשבי. מבחינתי לתואר הזה יש המון משמעות, וזו הסיבה שאני פה. אני רוצה שיכירו את סבא שלי, אני לא רוצה שיראו את הפוסטר ויגידו 'זה בן אדם שנראה חמוד'. אני רוצה שיבינו שיש בן אדם מאחורי התמונה".

"סבא שלי הוא הדבק של המשפחה שלנו", היא מספרת. "הוא בן אדם מדהים, איש שלום, איש של נתינה. הוא מסתובב בקיבוץ על אופניים ובתוך הסל יש לו כל מיני דברים לשעת צרה וכל קריאה הוא ניגש לחברים ומטפל. הוא גם מעביר שיעורי נגרות לילדים בגן".

יובל מסבירה מה משאיר אותה חזקה: "המחשבה שהוא לא היה רוצה שנשקע לעצב. הוא בן אדם מאוד חזק. אני המעריצה מספר אחת שלו". לדבריה, "בכל שנה הייתי רגילה לקבל ממנו ברכה או הקלטה עם שיר שהוא היה מקדיש לי ליום הולדת והשנה לא קיבלתי. אני מקווה שתהיה לי את האופציה לברך אותו ביום הולדת שלו. אני מאוד מאוד מתגעגעת אליו".

"אם הוא שומע אותי אני רוצה להגיד לו שלא ידאג לנו, שידאג לעצמו. יש לו נטייה לדאוג לכולם מלבד לעצמו. אנחנו באמת בסדר, הכי חשוב שהוא ישאר חזק".