מתעלומה בלשית ועד שחזורים מרתקים: ז'אנר ה"דוקו פשע" משתלט על המסך

בשנים האחרונות חלה עלייה מטאורית במניין הספרים, הסדרות והפודקאסטים העוסקים בסיפורים מטלטלים כאלו ואחרים שזעזעו מדינה שלמה. לא לכל הפרשיות יש סוף טוב, וחלקן אפילו מסתיימות מבלי שנמצאו תשובות לכל השאלות; כך או כך - נראה שהתמכרנו לשמוע על רצח, אונס, פדופיליה ומה לא. האם נמאס לנו סופית מתוכניות שלא מפעילות לנו את המוח? | פשע אמיתי, הערב ברשת 13

זמן צפייה: 00:41

מהו תפקידה של הטלוויזיה אם לא לספק אסקפיזם מחיי היומיום הקשים ממילא? אם עד לאחרונה חשבנו שהצופה הממוצע מעוניין "לנקות את הראש" בתום יום ארוך עם איזו תוכנית ריאליטי שלא דורשת ממנו יותר מדי מחשבה, בשנים האחרונות נראה שהמגמה השתנתה. הצופה מוכן ורוצה להתעמק - גם אם מדובר בפרשה מטלטלת וטורדת מנוחה שהיא הכול חוץ מאסקפיסטית. כן, גם אם מדובר ברצח, אונס, פדופילה או כל נושא אחר. תנו לנו להזדעזע - אנחנו כבר נבוא. קוראים לזה "דוקו פשע".

לכתבות נוספות בפשע אמיתי:

כמעט בכל חודש עולה בנטפליקס סדרה שמתחקה אחר סיפורו של רוצח סדרתי שזעזע את ארצות הברית או באנס שהטיל אימה על נשים באזורו. המתכונת של כל התוכניות הללו דומה ורק הסיפור הוא זה שמשתנה: לרוב הוא יכלול פסיכופט שביצע פשע נורא והפרטים יועברו באמצעות עדויות של אלו שהיו שם - הנפגעים, החוקרים ולפעמים גם הפושעים בעצמם שיביאו עדות מהכלא. בין לבין, הכול יומחז באילוסטרציה. לפרשיות הללו לא תמיד יהיה סוף טוב. לפעמים בכלל לא יהיה סוף כלשהו והתעלומה תישאר תעלומה.

אבל הז'אנר התיעודי הוא הרבה מעבר לרק עוד תוכנית טלוויזיה שמעבירים מולה שעתיים. חלק מהיצירות שינו את חיי המעורבים מקצה אל הקצה. היו תוכניות וסרטים שחשפו פרטים נסתרים שלא היו ידועים עד כה, חיברו אט-אט את חלקי הפאזל והביאו לסופן של חקירות שאפילו המשטרה כבר הרימה ידיים מהן. כך למשל, בעקבות תחקיר שערך העיתונאי עמרי אסנהיים בפרשיית רצח של שתי נשים, הורשע שמעון קופר ברצח כפול ונגזרו עליו שני מאסרי עולם.

כך גם "צל של אמת", סדרת הדוקו שביקשה לגלות מי באמת רצח את תאיר ראדה, אז בקצרין 2006. הסדרה שפכה אור על עדויות נוספות בתיק שאינן נחקרו עד תום, ושנים אחרי - ממש בחודש שעבר - רומן זדורוב אשר הורשע ברצח זוכה מחוסר ראיות. נכון, השופטים לא בהכרח התבססו בהחלטה שלהם על הנאמר בסדרה שבה נטען כי ייתכן שזדורוב הוא לא הרוצח, אולם אין ספק כי עצם קיום המשפט החוזר נוצר בין היתר בעקבות הזוויות החדשות הללו ובצל הלחץ הציבורי שנולד, כמצופה, מצפייה בסדרה עצמה.

הסיפורים המזוויעים השתלטו גם על עולמות הפודקאסטים, וישנם עשרות אם לא מאות הסכתים העוסקים בחקירות בלשיות, חלקם אפילו בעברית. חובבי הז'אנר שגם אוהבים היסטוריה, יוכלו לשמוע על הפשעים שזעזעו את ישראל הישנה ב"עבר פלילי"; אלו שמעדיפים לקבל את הסיפורים המחרידים בצורה קלילה יותר יהנו מ"בואי נדבר רצח"; ומי שרוצה לשמוע ממקור ראשון כיצד נראית העבודה של משטרת ישראל בזירות כאלו יוכל לגלות זאת ב"סיפורים מהניידת".

פשע אמיתי
פשע אמיתי | צילום: רשת 13

כאן ברשת 13 הצטרפנו לטרנד ובחודשים האחרונים שידרנו את סרטיו של אלי סניור, ראש דסק הפלילים של חדשות 13 והבמאית טל מיכאל. השניים הביאו את סיפורו של העבריין הישראלי שנמלט מהכלא בישראל וחוסל בלב מקסיקו, התחקו אחר הילדה שנעלמה בחולות וגילו איך השוטרים הפילו את ריקו שירזי; השניים גם ניסו להבין כיצד אדם שמואשם ברצח של שלושה אנשים מורשע רק בשניים, והיו הראשונים לראיין את שודד ה"טודו בום" מבית הכלא.

הערב (חמישי) תגיע לסופה העונה הראשונה של פשע אמיתי בפרק שיתמקד ברצח המזעזע של ד"ר אלי ללוז שאירע בדצמבר 2011. ללוז, כימאי במקצועו, נמצא מת בביתו. הגופה, כך קבעו החוקרים, עברה התעללות של ממש והזירה נראתה כזירת קרב. למי היה אינטרס לרצוח אותו? האם הייתה זו המאהבת שלו או שמא המנוח הסתבך עם ארגון פשע? ואולי, בכלל, היו אלה האיראנים - שאף לקחו אחריות על הפרשה?

פשע אמיתי, מי רצח את הדוקטור לכימיה? הערב (חמישי) ב-21:15 ברשת 13