הלב הפועם: כיצד מטפלים נכון בפרפור פרוזדורים?

פרפור פרוזדורים הינה הפרעת הקצב השכיחה ביותר. שכיחותה עולה עם הגיל. הפרעת קצב זו נוצרת ע"י מספר רב של מוקדים ומעגלים חשמליים בפרוזדורים, ששולחים גירויים חשמליים מהירים ולא סדירים.

זמן צפייה: 06:04

התסמינים יכולים לכלול תחושה של דופק לא סדיר, דופק מהיר, חולשה, עייפות ואי סבילות למאמצים.  ישנם אנשים עם פרפור שהינם אי תסמיניים. ללא קשר לסתמינים עבודות מדעיות הראו שפרפור פרוזדורים כרוך בעליה בתחלואה ובתמותה, כאשר חולים עם פרפור פרוזדורים מפתחים לאורך השנים תסמינים של אי ספיקת לב.

ניתן לטפל בפרפור פרוזדורים עם תרופות המונעות את התפתחות הפרפור. היתרון שלא מדובר בטיפול פולשני אך החיסרון הוא התפתחות תופעות לוואי לעיתים של חולשה ואף ירידת דופק בסיסי.  אופציה נוספת הינה טיפול באמצעות  צריבה ((Ablation. בפעולה זו חודרים ללב בצורה צנתורית דרך המפשעה ומבודדים את המוקדים שיוצרים את הפרעת הקצב. אלו ממוקמים לרוב בוורידי הריאה. הליך הצריבה לטיפול בפרפור פרוזדורים עבר בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת, וכיום קיימות מספר טכניקות לביצועו, כאשר הנפוצות כוללות הקפאה בעזרת בלון או צריבה על ידי גלי תדר רדיו.

עבודות מדעיות שהשוו טיפול תרופתי לעומת צריבה עם בלון קור כקו טיפולי ראשון הראו כי יעילות הצריבה הינה סביב 75% בעוד שתרופות יעילות סביב 45%.

 

פרופ' איל נוף מנהל שירות אלקטרו פיזיולוגיה פולשנית במכון הלב בבית החולים שיבא.

פרופ' רועי בינרט מנהל מרכז דוידאי להפרעות קצב וקוצבים במרכז הרפואי שיבא.