סרטן השד: חיים חדשים למטופלות

פריצת דרך רפואית מביאה מזור לאחת מכל שמונה ישראליות שתחלה בסרטן השד. פרופ' רינת ירושלמי, מנהלת מרכז דוידוף למחקר וחקר הסרטן בבית החולים בלינסון, מדברת על החידושים בתחום, על החשיבות שבגילוי המוקדם ועד כמה קריטית התמיכה הנפשית בחולה

זמן צפייה: 06:43

אחת מכל שמונה נשים בישראל תחלה בשלב כלשהו בחייה בסרטן השד - סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים והגורם השכיח ביותר לתמותה מסרטן בקרב נשים.

בסרטן השד, כמו בכל גידול ממאיר, יש חשיבות גדולה לאבחון וגילוי מוקדם, כמו גם לדרך הטיפול שנקבעת על ידי הצוות הרפואי. "המסר הכי חשוב לכל אישה הוא ללכת להיבדק. אם יש דימום או תחושה לא נכונה לא לחכות. גם אם לא מוצאים שום דבר צריך להמשיך ולהיבדק זה באמת מציל חיים", כך אומרת סילבי דניאל, אחות במכון דוידסון – מרכז הסרטן הגדול בארץ של קופת חולים כללית, שמקבל מדי שנה כשישים אחוז מחולות סרטן השד בארץ.

"אני פוגשת את המטופלות אחרי שהן קיבלו מהרופאה תכנית טיפול ומדריכה אותן ומלווה אותן בדרך", מסבירה דניאל. "אני זמינה לשאלות ולעזור בהתמודדות עם תופעות לוואי אפשריות. אם המטופלת זקוקה לעזרה באיזון סימפטומים היא יוצרת איתי קשר. במקרים של סרטן גרורתי המטרה שלנו היא לתת טיפול שיצמצם את תופעות הלוואי ויאפשר קיום אורח חיים תקין".

אחת הנשים שהגיעה למכון דוידסון היא אילנה עוז, מנהלת בית ספר בעפולה, שדיווחה לפני שמונה שנים על דימום מהפטמה הימנית. הרופאים הרגיעו אותה ואמרו שזה לא חריג, גם בביופסיה לא נמצא דבר. שנה וחצי לאחר מכן התנפח השד והיא חזרה לבדיקות. כשהרופאים גילו גוש של 4 מ"מ הם הציעו לה לעבור ניתוח וכשזה לא עזר היא הופנתה לכריתת שד. רק לאחר שעברה כריתה התבררה התמונה המלאה והיקף הגידול. אחת הסיבות לכך עלולה להיות שמרקם השד היה סמיך ולכן היה קשה יותר לעלות על זה.

למרות הבשורה הקשה אילנה לא נבהלה והיא החליטה להמשיך בשגרת חייה במקביל למאבק במחלה. "החלטתי שהמחלה לא תנהל אותי, אני אנהל אותה", היא אומרת. "באותה שנה קיבלתי על עצמי לנהל בית ספר. הייתי ב'היי' ולא נתתי לבשורה לשבש לי את השמחה על התפקיד החדש".

בשלב הזה הופנתה אילנה לפרופ' רינת ירושלמי משאלי, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד במרכז דוידוף לטיפול ולמחקר מחלות הסרטן, בית חולים בילינסון, מרכז רפואי רבין. בשנה הראשונה ערכה אילנה פט סיטי שבו התגלה ממצא קטן. פרופ' ירושלמי ביקשה לעקוב אחריו. אחרי כמה חודשים שוב עשתה פט סיטי והתברר שמדובר בסרטן גרורתי והפעם הגרורות הגיעו לעצמות באגן ובעמוד השדרה. מאז היא מטופלת בטיפול ממוקד מטרה ותרופות הורמונלית וביולוגית.

"סרטן השד נחלק לשני מצבים", מסבירה פרופ' ירושלמי משאלי. "אם הוא ממוקד ניתן להסירו, לטפל ולעקוב. אחרי חמש שנים בהן הסרטן לא חזר אפשר להכריז על ריפוי. מצב גרורתי זה מצב כרוני ממנו לא ניתן להבריא. עם זאת, בעזרת התרופות החדשות איכות החיים משתפרת וניתן להאריך חיים".

לדבריה, "במקרים מסוימים הטיפול הוא בעיקר באמצעות כימותרפיה, כאשר היום לחלק מהחולות מוסיפים אימונותרפיה (טיפול המפעיל את מערכת החיסון כנגד הגידול). מרבית הנשים שמגיעות לכאן, גם אם יש להן כבר גרורות, יקבלו טיפול מודרני עם פרופיל תופעות לוואי מצומצם שיאפשר לה איכות חיים מצוינת. אף אחד לא יידע שהיא חולה. במילים אחרות, השינוי בטיפול הוא גם במהות וגם בנראות. אילנה היא מנהלת בית ספר. יש לה תפקיד מוביל. אף אחד לא רואה עליה שהיא חולה. היא ממשיכה בקריירה ובניהול המשפחה".

היחידה לאונקולוגיה של השד במרכז דוידוף, מרכזת את כל מגוון הטיפולים והשירותים המקפים למטופלות עם סרטן שד, כדי לספק מענה מותאם אישית ולהבטיח טיפול ממוקד ויעיל לא רק למטופלת עצמה אלא גם למארג התומך. "יש לנו בבניין הרבה שירותים שיכולים לעזור למטופלות מעבר לטיפול הרגיל", מסבירה האחות סילבי. "יש לנו שירותים של רפואה משלימה ומרפאה לטיפול תומך שעוזרים בתופעות הלוואי כדי שהמטופלות ירגישו הכי טוב שאפשר בנסיבות האלה".

כיום אילנה ממשיכה לעבוד בבית הספר סביב השעון, מטיילת בארץ ובעולם. "אני לא מגדירה את עצמי חולה", היא אומרת. "בעיניי אדם חולה זה מי ששוכב במיטה וצריך לטפל בו. נכון שמדי פעם יש נפילות, אבל קמים וממשיכים הלאה. בעניין הזה מי שנותן לי הרבה כוח להמשיך הם המשפחה והצוות הרפואי שאני סומכת עליו בעיניים עצומות".

טיפול בסרטן השד: הכירו את כל סוגי הטיפול - בחסות נוברטיס (mymed.co.il)