כדאי להכיר: ניתוח החלפת ברך ללא צמנט

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים צעירים נדרשים לניתוחי החלפת מפרק הברך עקב שחיקה מתקדמת של הסחוס.

זמן צפייה: 05:40

בעבר ניתוחים אלו בוצעו עם צמנט כתחליף לסחוס השחוק, והמשתל שימש את המטופל למשך תקופה שנעה בין 15-20 שנים. משתל זה התאים למטופלים מבוגרים בני העשור השביעי ואף יותר לחייהם אך אינו התאים למטופלים צעירים שידרשו לניתוח נוסף בגיל מתקדם. על פתרון חדשני המאפשר להאריך את חיי השתל מרחיב ד"ר רמי כרדוש, רופא אורתופד בכיר בהחלפת מפרקים בבית החולים "שמיר", אסף הרופא.

מתי שחיקת סחוס בברך מצריכה ניתוח?

אנשים אשר סובלים משחיקה מתקדמת של סחוס הברך, שטופלו בעבר בטיפולים שמרניים ביניהם פיזיותרפיה, אפוסתרפיה והזרקות, לא הגיבו לטיפולים או שאיכות חייהם נפגעה באופן ניכר עד כדי צליעה, כאבים והגבלה בתנועה – הם המועמדים לניתוח להחלפת מפרק הברך. הפגיעה באיכות החיים היא הגורם המרכזי למעבר משיטות טיפול שמרניות לשיטת הטיפול הניתוחית. כל מקרה נבחן לגופו, שכן אורח החיים של אדם אחד שונה מאורח החיים של אדם אחר.

מהן הסיבות לשחיקת הסחוס בברך?

בעיה זו שנפוצה כמעט באותו השיעור בקרב נשים וגברים מתחילה להופיע בעיקר לאחר העשור השביעי לחיים, עם זאת כיום בעיה זו נצפית גם בקרב אנשים צעירים שסובלים משחיקת סחוס כתוצאה מאורח חיים הכולל פעילות גופנית בעצימות גבוהה, שעלול לגרום לפציעות ספורט ולשברים.

ההבדלים בין החלפת ברך עם צמנט לבין החלפת ברך ללא צמנט.

ניתוח להחלפת מפרק הברך הוא מהניתוחים המוצלחים בעולם, עם זאת ניתוח זה אינו חף מבעיות שהפתרון להן ניתן באמצעות החידושים הטכנולוגיים בתחום. הספרות המחקרית מצביעה על שיעור הצלחה של 85% בניתוח ברך, אך מאפיין ההצלחה נמדד על פי שביעות הרצון של המטופל ולא רק על פי מהלך הניתוח שהסתיים ללא סיבוכים. במקרים המוגדרים ככישלון המטופל התלונן על אי שביעות רצון מהמפרק החדש, על כאבים, על הגבלה בתנועה ועל שיקום קשה וכואב שלעיתים היה מלווה ברגל נפוחה.

בעבר נהוג היה לבצע ניתוחים להחלפת מפרק הברך עם צמנט, ניתוחים אלו היו ארוכים יותר כיוון שהרופא היה נדרש להכין את הצמנט, לערבב אותו ולהמתין שיתייבש, כמו כן יום השתלת המשתל היה גם היום בו הרופא התחיל לספור לאחור, שכן אורך חיי המשתל היה נתון קבוע, והמטופל היה צפוי להיות מנותח שוב לאחר פרק זמן של 15-12 שנים. החידוש בניתוח להחלפת מפרק הברך הגיע מהניתוח להחלפת מפרק הירך המבוצע עם חומר הדומה לפלסטיק שמאפשר להאריך את אורח חיי המשתל.

מהלך הניתוח להחלפת מפרק הברך.

הניתוח להחלפת מפרק הברך נותן מענה לשחיקת הסחוס שבאזור המגע בין עצם הירך לבין עצם השוק, במהלך הניתוח הסחוס השחוק משויף בצורה של חצי עיגול בעצם הירך, ולאחר מכן הסחוס השחוק משויף בכיוון ישר תוך תיקון ציר התנועה. כדי למנוע עיוותים בברך שאיבדה את הסחוס, נדרש יהיה ליישר ולחפות את הברך מלמעלה ומלמטה, כאשר במרכזה יוכנס חומר אשר דומה לפלסטיק אשר נקרא פוליאתילן, היילי קרוסלינקד, שמשמש כתחליף לצמנט, ומאפשר להאריך את משך השימוש במשתל.

קיבוע ביולוגי מאריך את משך חיי המשתל.

מלבד השימוש בפוליאתילן במקום בצמנט בניתוחים להחלפת מפרק הברך, הוחלף גם החומר ממנו בנוי המשתל. אם בעבר המשתל היה בנוי מפלדת אל-חלד הרי שכיום המשתל בנוי מטיטניום או מטריטניום, ועליו ישנו חספוס מובנה הנקרא הידרוקסיאפטיט שמטרתו לעודד את העצם לצמוח אל תוך המשתל, כך שהקיבוע המתקבל הוא הקיבוע הביולוגי, אשר מאריך את הוא את אורך חיי המשתל.

לסיכום, החלפת מפרק ברך ללא צמנט מסייעת רבות גם לתהליך השיקומי, שבעברו הקשה מאוד על מנותחי החלפת הברך שבהם הושתל משתל עם צמנט. מדובר במהלך ניתוחי קצר יותר, אשר לא מצריך את הכנת הצמנט, שמאפשר התאחות טבעית של העצם ומאריך את תקופת השימוש במשתל.

לאתר של ד"ר רמי כרדוש לחצו כאן