כבר לא בודדים: לתמוך בחיילים בקלות וביעילות

זיכרון הנופלים, עידוד החיילים המשרתים או חיזוק המשתחררים – שתי עמותות למען חיילים בודדים פועלות מנקודות מוצא שונות, אך שואפות לאותה מטרה, בסיוע "עיגול לטובה": נוכחות אזרחית חיובית בנקודות שאליהן צה"ל לא מצליח להגיע. כך תוכלו לתמוך בהן – ובחיילים

אור הלר
אור הלר | צילום: פוטוליה
אור הלר
אור הלר | צילום: פוטוליה

הושטת יד לאנשים מאחורי המספר האישי הצבאי, מודעות לאתגרים ולקשיים הניצבים בפניהם במהלך השירות ואחריו וכן הכרה בצורך לסייע לצה"ל, על עוצמתו ונקודות החוזק שלו, בדיוק בפינות שאליהן הוא אינו יכול להגיע - אלו עמדות הבסיס שמהן שואבות עמותות למען חיילים בודדים את כוחן ויעילותן, ואלו גם העמדות שעל בסיסן הן קוראות לאזרחי ישראל להירתם ולסייע להן.


"כל העמותה נבנתה על בסיס האישיות של קובי ומי שהוא היה", סיפרה אביבה, מנהלת עמותת "בית קובי" ואמו של קובי איכלבום ז"ל, מפקד בגבעתי שנהרג בעת לחימה בגזרת נצרים במרץ 2002. העמותה מסייעת לחיילים בודדים ומתחזקת עבורם כמה דירות בגבעתיים, "מצמידה" לכל חייל משפחה מלווה ומתפעלת במקביל גם סדרת סדנאות לחיילים סדירים.

 

בלי להתאמץ: 5 דרכים לתרום לחברה


"אני מאוד גאה בקובי. הוא איבד בצבא את חייו וכעת אנחנו מנסים לעזור ולשפר חיים של מישהו אחר", הוסיפה האם. "הקמנו מרכז הכשרות על שמו והתכנים שמועברים בו מתבססים על האישיות החיובית שלו - סדנת כבוד על האדם שמאחורי התפקיד, התמודדות עם חייל שקשה לו, דיאלוג מול חיילים בודדים וסדנת אקלים, על מסורות בצבא, זובור והשפעת הרשתות החברתיות".

 

עמותת בית קובי, שפועלת על בסיס תרומות אזרחיות, היא חלק מרשימת העמותות המאושרות לתרומה בפעילות "עיגול לטובה", ומהווה, על בסיס זה, אפשרות נוספת לתרומה אישית ממוקדת - עבור מטרה או עמותה ייחודיים. מנגנון הפעולה של "עיגול לטובה" מתבסס על כמה תפיסות מרכזיות, ובהן שילוב הפילנתרופיה המושכלת כחלק בלתי נפרד מחיי היומיום של ישראלים, מתן אפשרות הבחירה למי לתרום וביסוס ההבנה כי התרומה אינה מתבססת על עושר, בהיותה "כסף חברתי" חודשי קטן יחסית.

 

"כל הפעילות שלנו מתבססת על מערך מתנדבים גדול ועל תרומות אזרחיות", סיפר דימה בולט, מייסד עמותת "אח גדול למען חיילים בודדים", שמלווה באופן אישי מאות חיילים ומסייעת להם בתחומים רבים, לרבות התמודדות עם הביורוקרטיה הישראלית ופיתוח חייהם לאחר השחרור.

 

הכסף הקטן שלי משנה הרבה, מה איתך?

 

"כל מי שמתנדב בעמותה היה חייל בודד בעצמו", הסביר בולט, "וכך אנחנו סוגרים מעגל בין אנשים שמבינים מה הקשיים ואיפה הכי צריך עזרה. אתה יודע מה זה לבלות לבד בסופי שבוע, איך זה לבשל ולכבס לעצמך לפני החזרה לבסיס. אנחנו נמצאים שם, מצרפים מתנדב כמלווה אישי לכל חייל בודד, מפגישים ביניהם והקשר נשמר לאורך שנים".

העמותה, אף היא חלק מרשימת העמותות של "עיגול לטובה", הוקמה לפני כשש שנים והציבה לעצמה כמטרה לפעול בתחום האפור שאליו צה"ל אינו יכול להגיע - לעתים דווקא בשל גודלו ולעתים משום שהחיילים הבודדים כבר משתחררים. "לצבא אין יכולת לרדת לרזולוציות אישיות כל כך קטנות, לבדוק אם המקרר של החייל הבודד מלא ואם יש לו עם מי לדבר", הוסיף בולט. "אנחנו לא מתמקדים בדברים החומריים, אלא מספקים ליווי אישי ויחס אישי. יום לאחר השחרור, החייל הבודד כבר לא מקבל את אותה תשומת לב מהצבא, ואנחנו כאן בשבילם. החיילים הבודדים חייבים לפעמים לדבר עם המישהו הזה שעבר את מה שהם עוברים, זה שייקח אותם ביד ויראה להם איך משלמים ארנונה למשל".

 

מערך הפעילים בשתי העמותות והמבנה הכלכלי שלהן מושתתים על תרומות אזרחיות ופילנתרופיה, ופעילותן היומיומית האינטנסיבית אינה מאפשרת כמעט פעילות שיווקית אפקטיבית. האנרגיה והמאמץ להשפיע מנותבים לכיוון אחד בלבד - סיוע לחיילים הבודדים - אך היותן חלק ממארג העמותות הגדול של "עיגול לטובה" מאפשרות לכל אזרח ישראלי שהנושא קרוב לליבו לנתב אליהן תרומה קטנה מדי חודש - ולהשפיע ישירות.

 

 

 

זהו, הלכה למעשה, יישום ייעודה של "עיגול לטובה" - שיפור תרבות הנתינה הישראלית ושינוי אופי התרומה הכספית עבור מטרות חברתיות בארץ. באמצעות הוראה קבועה, ניתן לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי, בסכום שאינו עגול, ואת ההפרש - במלואו - לתרום לעמותות על פי בחירה אישית. לעת עתה, יותר מ-150 אלף ישראלים מעגלים מדי חודש כ-4 שקלים לאדם לטובת 142 עמותות חברתיות, שכולן נבחרו וסוננו בקפידה על ידי ועדה ציבורית. עד כה, העבירה העמותה יותר מ-25 מיליון שקלים למגזר השלישי.

 

"החיילים הבודדים הם נקודה רכה ורגישה בליבם של אזרחי ישראל", אמרה מנכ"ל "עיגול לטובה" דנה טיקוצקי. "אנשים נפלאים רבים מתגייסים עבורם, מאמצים אותם ומעניקים להם בית, מסגרת ותמיכה שמאפשרים להם לשרת את המדינה ואותנו, האזרחים. סמוך ליום הזיכרון ויום העצמאות, אנו יכולים להשיב להם מעט בחזרה: לתמוך בהם באמצעות 'עיגול לטובה', להעביר לעמותות שקלים ספורים בכל חודש, ולחזות כיצד הכסף הקטן הזה מצטבר ויוצר שינוי בחייהם. התרומה הזו, לתפיסתי, מביעה תמיכה בפעילות העמותות ובחיילים הבודדים, אבל בעיקר סוגרת מעגל שלם של סולידריות חברתית, ומאפשרת לכל אזרח לחוש שהוא מאמץ חייל".

 

פעילות העמותות, תחושת החיילים הבודדים והזדהות האזרחים עולה, כך נראה, בקנה אחד עם התחושה הישראלית המורכבת שמלווה ימים אלה. פעילות משפחתו של קובי איכלבום ז"ל לרתום את קווי אישיותו למען חיילים אחרים, התנדבות החיילים הבודדים המשוחררים עבור אחיהם המשרתים כעת והדרך שבה מאפשרת "עיגול לטובה" לאזרחים להצטרף למעגל ההשפעה - מייצגים כולם אחדות מטרה. זוהי הדרך הישראלית האופטימית להתמודד עם הקושי, יום הזיכרון ויום העצמאות בכפיפה אחת.