בלי להתאמץ: 5 דרכים קלות לתרום לחברה

מורה בלונדינית עוזרת לילד שחור ללמוד
מורה בלונדינית עוזרת לילד שחור ללמוד | צילום: shutterstock
תרומת כסף
תרומת כסף

[brightcove_iframe video_id='ch10archive_ong130316igul_1800' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_fxo3hmg8' duration=''']

ישראל נחשבת למדינת רווחה, עם כל כך הרבה אוכלוסיות הנמצאות בעשירון התחתון וזקוקות לעזרה. עם זאת, כאשר תקציב הביטחון שותה לגמרי כל חלקה, האמורה להיות מופנית לאוכלוסיות חלשות, האזרחים עצמם באופן פרטי ובעזרת עמותות שונות, מוצאים את עצמם הופכים לתורמים, עוזרים ומתנדבים של מתן וחסד.

מכיוון שלא לכולם יש את הזמן להתנדב בבתים של זקנים או ניצולי שואה למשל או לאסוף מזון לתרומה ולא כולם יכולים לתרום כספים, עדיין ישנם דברים רבים, שניתן לעשות למען החברה והנזקקים, בלי להתאמץ יותר מדי.

אמצו חייל בודד - הגיע הזמן לתת בחזרה

עם ישראל אוהב את החיילים שלו, דואג להם, תורם לרווחתם ומחבק אותם לא רק בזמן מבצע או מלחמה. אבל הסיפורים המרגשים של החיילים הבודדים, שעזבו חיים שלמים במדינות מעבר לים, השאירו מאחור את המשפחה, החברים ובעיקר הנוחיות ועלו לארץ, על מנת להתגייס ולתרום למדינה, הם אלו שהכי עושים לנו צביטה בלב.

 

לחיילים הבודדים אין בארץ אימא שתכבס, תבשל ותעודד או אבא שיגיע לבקר במפתיע בבסיס.  הם גם בדרך כלל, עולים לתודעה שלנו לפני חגים ובזמני מלחמה ואנחנו רוצים להזכיר לכם, שהחיילים הבודדים זקוקים לכם גם בשגרה. אז הרימו טלפון לאגודה למען החייל או לעמותות כגון, בית חם, בודד ואחרת ובקשו לאמץ או רק לארח בשבתות ובחגים, חייל או חיילת בודדים.

 

 

חיילים בודדים
חיילים בודדים | צילום: צילום מסך -

עיגול לטובה - כסף קטן משנה הרבה

עיגול לטובה היא עמותה ללא כוונת רווח הפועלת לשיפור החברה הישראלית באמצעות מנגנון חכם המאפשר לכל אדם בישראל לתרום קצת ולהשיג הרבה.

באמצעות הוראה קבועה ניתן לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי או את תלוש המשכורת החודשי, ואת ההפרש לתרום לעמותות הפועלות בתחום הקרוב ללב התורם. תרומה של אגורות ספורות יוצרת עוצמה חברתית והופכת את המציאות למציאות טובה יותר.

 

סכומי תרומה פעוטים מאנשים רבים מצטרפים לתרומה משמעותית שמשפיעה על העשייה והחיים של מאות אלפי ילדים, נשים, חולים, זקנים, חיות ועוד. אלו הן לא סתם אגורות אלא כסף חברתי. כל מעגל חדש שנוסף מרחיב את מעגל ההשפעה ויוצר שינוי אמיתי בחייהם של מאות אלפים הזקוקים לכך.

 

המנגנון המיושם בחברות האשראי מאפשר למי שבוחר בכך לעגל כל עסקה בכרטיס אשראי לשקל הקרוב, ולתרום את האגורות שיעוגלו במלואן לעמותות וארגונים בהתאם לבחירתו/ה.
המנגנון המיושם בחברות השכר מאפשר לעגל את השכר נטו כלפי מטה ל- 5, 10, או 20 ש"ח ובכך לתרום שקלים ספורים בכל חודש.

 

הכסף הנתרם מועבר במלואו לעמותות הנבחרות על ידי התורם. כל העמותות העומדות לבחירה נכללו ברשימה לאחר סינון קפדני ע"י ועדה ציבורית בראשותו של נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר, השופט מאיר שמגר. רוב רובן גם קבלו את "תו מידות לאפקטיביות".  כך מובטח כי התרומות מגיעות במלואן לארגונים המספקים מקסימום תועלת חברתית לצד שקיפות לציבור והתנהלות תקינה ואפקטיבית. העמותות הנבחרות מחולקות ל-10 תחומי פעילות שונים, כגון ילדים ונוער בסיכון, איכות הסביבה, נשים וכו'.

 

רשתות חברתיות - אנשים טובים באמצע הרשת
בעידן הווירטואלי, כאשר פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם, הם האחים הגדולים שתמיד רצינו, קבוצות חברתיות ברשת הן כבר יותר ממשהו קטן וטוב. מדובר כבר בקהילות של אנשים אכפתיים, שרוצים לתרום לאוכלוסיות מסכנות ולשמח כאלו שידם אינה משגת. כאן תוכלו למצוא בשלנים שמכינים ארוחות לחג ולשבת, כלות שתורמות את שמלת החתונה שלהן, צלמים שמוכנים לצלם אירועים בחינם לנזקקים, צבעים שמתנדבים לסייד את הבית ועוד ועוד. חלקם מגיעים אליכם עד הבית, על מנת לאסוף את התרומות שלכם מבלי שתתאמצו.

 

הקבוצות הבולטות ברשת הן:
תרומת בגדי בני ובנות מצווה- המסייעת לאנשים שאין ביכולתם לקנות בגדים יפים לאירועי בר/בת מצווה, שבת מתוקה - איסוף דברי מאפה לקראת שבת, מצווה תרומות ומעשים טובים- עזרה לנזקקים ומעוטי יכולת, פרויקט כרובית- חלוקת מזון לקשישים ונזקקים בחגים, אור צילום בהתנדבות - צילום אירועים בעבור מעוטי יכולת.

 

בגדים ישנים- תעבירו את זה הלאה

נמאס לך מהשמלה השחורה שלא עולה עלייך מגיל 16? הבגדים של הילדים כבר קטנים והארון עמוס וזה הזמן לעשות סדר? גם אם לכם נראה כאילו מדובר בטרנדים ישנים, ישנם נזקקים שישמחו לקבל בגדים במצב טוב, במיוחד בחורף כאשר קר ורטוב. במקום לזרוק לפח, אספו הכל בשקיות ושימו בקופסאות של ויצו הנמצאות בכל שכונה ליד פחי המחזור. בנוסף, קיימות עמותות המגיעות עד הבית ולוקחות את שקיות הבגדים שהכנתם וכאלו שתוכלו להגיע אליהן כדוגמת, פתחון לב, בית השאנטי, מעונות לנשים מוכות. ניתן לתרום גם ברשת בפורומים של תפוז, באתר אגורה, האתר לצדק חברתי ועוד.

 

ארון בגדים
ארון בגדים

כסף קטן- מצווה גדולה

מי לא נתקל בהומלסים המסכנים, שנמצאים בצמתים, עוברים מאוטו לאוטו, מתדפקים על החלון ומבקשים נדבה או תרומה. בדרך כלל, אנחנו נרתעים מהם, סוגרים מיד את החלון וממלמלים לעצמנו או למי שנמצא אתנו, שמדובר באלכוהליסטים או צורכי סמים. בדרך כלל, זה נכון, אבל פעמים רבות מדובר בהומלסים, מבוגרים ואפילו ניצולי שואה שנזרקו לרחוב ומחפשים מקום חם לישון בו ומשהו לאכול. עשו לכם כלל ואת האגורות והשקלים, שקיבלתם בצורת עודף ואין לכם מקום בשבילם בארנק, הניחו באוטו. כך, כאשר יתדפק מישהו על חלונכם, תמיד יהיה לכם כסף קטן לתת לו.

 

איש עם כסף קטן
איש עם כסף קטן