אל תתנו לקיץ להרוס לכם: 3 טיפים לעבודה עם בצק פריך

הוא טעים, סופר שימושי ומתאים להכנת עוגיות, פאי וטארטים, אבל בקיץ לא תמיד פשוט לעבוד איתו. קבלו את 3 כללי הזהב לעבודה קלה ומוצלחת עם בצק פריך

 Vc
אוהב קור. טארט בצק פריך עם תאנים של מימי ונונו | צילום: גיא חמוי

בשונה מבצק שמרים מסורתי שזקוק לחום בשביל לעורר את השמרים ולתפוח, הבצק הפריך מתנהג בדיוק ההיפך: הוא חובב קור ואם מקפידים על טכניקה נכונה ורידוד אופטימלי, מתקבל מאפה יפה לתפארת, פריך וחמאתי. בקיץ מדובר במשימה לא פשוטה שדורשת הקפדה על סביבת עבודה מתאימה. כדי שלא תצטרכו לחכות עם הקרייבינג לפריך וחמאתי עד החורף, קבלו את הטיפים החשובים באמת לעבודה עם בצק פריך גם כשהמעלות נוסקות.

החמאה

בצק פריך מכינים במקום קריר ובשילוב עם חמאה, ועדיף בטמפרטורה כמה שיותר קרה כדי שיהיה קל לעבוד איתו. חמאה נמסה תהרוס את מבנה הבצק. על כן הקפידו לעבוד עם חמאה שהוקפאה מראש לשעה-שעתיים. לאחר הוצאת החמאה מהמקפיא ניתן לגרר אותה בפומפיה מעל הקמח ולהתחיל את תהליך הלישה. כך הבצק ישמור על המבנה שלו ולא יקרוס תחת החום.

לישת בצק
החמאה הקרה תעניק מרקם אידיאלי. בצק פריך | צילום: shutterstock

העיבוד

בצק פריך לא זקוק ללישה ארוכה. הוא מאופיין במרקם אוורירי ומתפורר וטעם חמאתי עשיר, ולכן כל מה שצריך זה לאחד ידנית או באמצעות מיקסר את כל החומרים עד לקבלת מסה אחידה. כך הבצק יגיע למצב הפריך שאליו אנחנו שואפים, ובתום האפייה יתפאר בפריכות נהדרת.

הכנת בצק פריך
עבדו רק איחוד החומרים, אחדו לגוש והניחו בצד. הכנת בצק פריך | צילום: נטלי לוין

העיצוב

לא פשוט לעבוד עם בצק פריך היות שהוא חייב להיות קר בעת העיצוב והרידוד. שיטה נוחה לעיצוב בצק קשה, מכווץ מקור ודביק, היא רידודו בין 2 ניירות אפייה. כך אפשר לעצב אותו בקלות, לרדד אותו לעובי הרצוי ולעבוד איתו במהירות כדי שלא יתחמם ויאבד את צורתו. מכאן הדרך למאפים מתוקים ומלוחים קלה ובטוחה. בהצלחה!