"מזדהים עם הקושי": היוזמה היפה של רותי ברודו להצלת חקלאי הארץ

אחרי שבישלה לחיילים ולמשפחות המפונים, רותי ברודו מכריזה על פרויקט להצלת וחיזוק חקלאי הארץ, ופותחת שוק אוכל מיוחד שמאגד לא רק חקלאים, אלא גם יצרנים קטנים מהדרום, מהעוטף ומהצפון. וחכו שתשמעו על מוצרי המעדניה המרגשים שנמכרים בו

רותי ברודו
כיצרנים מקומיים אנחנו מזדהים עם הקושי של החקלאים. רותי ברודו | צילום: עידית בן עוליאל

על מצבה העגום של החקלאות הישראלית סיפרנו לכם כבר לפני שבועיים, ומאז שמחנו לראות התעוררות בכל הנוגע לאירוח שווקי חקלאים מהעוטף ומהצפון, ועזרה בקטיף ושינוע התוצרת החקלאית. לצערנו זה לא מספיק, וחקלאים רבים נותרו ללא פרנסה או עובדים, בזמן שהתוצרת שלהם ממשיכה לצמוח ולהירקב על העצים והשיחים.

מאז אותה שבת ארורה, רותי ברודו וצוות הדליקטסן בישלו ימים כלילות למשפחות המפונים, לחיילים ולמשפחות החטופים, ובהוטל מונטיפיורי אירחו בחינם מפונים מהדרום. כעת ברודו מרימה את הכפפה במטרה לסייע לחקלאי הארץ ומכריזה על שוק צפון-דרום שיערך בשישי הקרוב (3.11) בחנות המפעל של דליקטסן בדרום תל אביב, וכל ההכנסות ממכירת התוצרת שבו יועברו ישירות לחקלאים וליצרנים, ללא פערי תיווך.

מכוורת מרדכי גולן
דבש ושיכר דבש מהדרום. מכוורת מרדכי גולן

"במשך כל שנות העשייה שלנו ב-R2M אנחנו תומכים ביצרנים מקומיים וקונים כחול לבן: ירקות, פירות, קמח, שמן זית, דבש ועוד", מספרת ברודו על היוזמה. "כיצרנים מקומיים שמייצרים גבינות, לחמים ומאפים בעצמנו, אנחנו מזדהים עם הקושי שהחקלאים והיצרנים חווים בימים אלה בצפון הארץ, בדרום ובעוטף. לכן, בשישי הקרוב נשלב ידיים עם היצרנים והחקלאים ששומרים על הגבולות שלנו, ונמכור את תוצרתם בשוק שמטרתו לחזק אותם ולתמוך בהם".

כתבות נוספות ביאמיז:

בשוק שאוצרת אשת האוכל מרב סריג ("השזרה", "גלובס") ושהפקתו נעשתה בהתנדבות, תמצאו ירקות, פירות, יינות, בירות, שמני זית, דבשים, ממרחים, רטבים, ריבות, תערובות תיבול, תזקיקים ופרחים - כולם מחקלאים ומיצרנים קטנים מצפון ודרום הארץ, שפרנסתם נפגעה בשל המלחמה.

חנות המפעל של דליקטסן
תומכים בחקלאי הארץ. חנות המפעל של דליקטסן | צילום: עידית בן עוליאל

מהצפון יגיעו זוטא - בית מלאכה גלילי למוצרי מזווה ארטיזנליים, המייצר בין השאר חמאות על בסיס שמן זית ישראלי, ממרחים, מטבלים, ריבות, רטבים, תערובות תיבול, תזקיקים ועוד. עוד מהצפון יגיעו  עידן הפרי - מפעל משפחתי לממתקים מהטבע ולדרים משגעים. בבית המלאכה הקטן שלה במושב בצת, עידן אישח ארז מייבשת פירות במייבשי מזון בטמפרטורה נמוכה, תוך שמירה על הערכים התזונתיים של הפירות, ללא חומרים משמרים וללא תוספת סוכר. המוצרים שלה מתבססים על תוצרת חקלאית ישראלית ממושב בצת. בשוק היא תמכור פירות מיובשים טבעיים ולדר.

עוד דוכן צפוני הוא "לגעת בשדה", מיזם של החקלאים דור פינטל ועמית אבישר, תושבי הגליל, במסגרתו הם מגדלים תוצרת אורגנית והידרופונית בתפן ובאבירים, ובנוסף מלקטים תוצרת עונתית מובחרת ממשקים קטנים מהצפון ומשווקים אותה ישירות לבתי הלקוחות. לשוק הם יגיעו עם מבחר גדול של פירות וירקות שלוקטו מחקלאים בצפון, בעיקר כאלה שפונו מהשדות והמשקים בעקבות המלחמה: אבוקדו אטינגר ללא ריסוס, תפוח פינק ליידי, גויאבה אדומה, תפוז אדום ללא ריסוס, ענבי קרימזון, רימון וונדרפול אורגני, אנונה ללא ריסוס, קיווי, נאשי (אגס אסייתי), חסה עגולה אורגנית, תרד טורקי, מיקס חסות אורגניות, חסה לאליק הידרופונית, בטטה אורגנית, תפוא ראטה (או תפו"א סגול/בטטה סגולה) ופטריות פורטבלו/ שמפניון.

הלדר המצוין של עידן הפרי
לדר מצוין ללא חומרים משמרים. עידן הפרי

מאזור הדרום יגיעו לשוק של דליקטסן מועדון יקבי וכרמי הנגב עם יינות מארבעים כרמים ויקבים מצפון הנגב ועד אילת, בהם היינות של יקב פינטו, יקב ננה, יקב מדבר, יקב צוף, יקב גלאי, כרמי מבורך ועוד. נציגה נוספת מהדרום היא מבשלת הבירה הדרומית אייסיס, שהוקמה לפני 17 שנה במושב דקל שבנגב המערבי, ומייצרת בירות מסוג אייל. למבשלה שישה סוגי בירה - את כולן תוכלו לרכוש בשוק. בדוכן של משק 87 תמצאו שמן זית בכבישה קרה בבקבוקים של 750 מ"ל, פחים של 2 ו-5 ליטרים או מכלי נירוסטה לאחסון שמן זית.

הממרחים של זוטא
הכי קרובים לטבע. הממרחים של זוטא | צילום: שניר סופגי גואטה

מכוורת מרדכי גולן תציע את שיכר הדבש של המכוורת ואת מבחר סוגי הדבש שלה - הדרים, אקליפטוס ,אבוקדו, חמניות, פרחי בר וכותנה, ומשק ג'אווי מאזור צפון הנגב, לא רחוק מנתיבות ושדרות, יציעו שפע עשבי תיבול, סוגים שונים של חסות, ברוקולי, מנגולד ועוד. השוק יתקיים בשישי הקרוב בחנות המפעל של דליקטסן. בואו לתמוך בחקלאות הישראלית ולצרוך תוצרת כחול לבן.

שוק צפון - דרום של דליקטסן - חנות המפעל של דליקטסן, בניין פנורמה (קומת כניסה), דרך בן צבי 84 תל אביב | שיש בן השעות  09:00-14:00 | חניה בשפע | יש מרחב מוגן במקום