"תיחרבו כמו שאלוהים רוצה": אחרי שהותקפה בגלל קינוח, המסעדנית מחזירה מלחמה

אחרי שהמסעדנית קרן קדוש הודיעה באינסטגרם שלה שהיא מחליפה את השם של קינוח הדגל בעקבות המתיחות עם טורקיה וקיבלה תגובות נאצה קשות, היא מכריזה על השם החדש והאמיץ שהולך לעצבן הרבה אנטישמים ברחבי העולם

קרן קדוש
שם שמביא עימו תקווה. קרן קדוש | צילום: אבישג שאר ישוב

בסוף חודש אוקטובר האיום, הודיעה המסעדנית והקונדיטורית קרן קדוש מבית הקפה "קדוש" המפורסם בירושלים, שהיא מחליפה את שמו של אחד מהקינוחים האייקוניים של בית הקפה, העונה לשם "הכלה מאיסטנבול". הקינוח המרשים שנחשב לאחת ממנות הדגל של הקונדיטוריה, מורכב מבסיס שקדים פריך, ועליו בצק רבוך עם סבלה שקדים במילוי קרם פטיסייר. באמצע קרמל רך ומוס קרמל, ומעל הכל קרם ערמונים קטיפתי, כשאת היצירה חותמת עוד פחזניה מצופה בקרמל פציח.

קפה קדוש
מחליפים במיידית את השם. קינוח הדגל של קפה קדוש | צילום: רון ירקוני יחסי ציבור

הגיע הזמן שכולנו נתעורר

את ההחלטה על החלפת השם קיבלה קדוש לאחר שהרשת הוצפה בתמונות מטורקיה עם מסרים אנטישמיים, אמירות אנטי-ישראליות של נשיא טורקיה, וגילויי שנאה לישראל באיסטנבול. כך כתבה בעמוד האינסטגרם שלהה: "בשבועיים הראשונים לא הסכמתי להיחשף לסרטוני הזוועה", כתבה קרן. "לפני כמה ימים הגעתי למסקנה שאם לא אראה, לא אדע מה עבר על המדינה שלנו, לא אבין את המילה שואה. אני שונאת את כל מי שלא מגנה את האסון שעבר על כולנו. אומנם השם של הקינוח המפורסם שלנו ״הכלה מאסטנבול״ הגיע כבדיחה והפך להיות קינוח שמדובר בכל הארץ. בעקבות גילויי השנאה באיסטנבול והבעות התמיכה בחמאס מכוכבי הסדרה החלטנו ששום ״כלה מאיסטנבול״, לא תהיה אצלנו!! אני יודעת שזה אולי נשמע שטותי אבל מבחינתי הגיע הזמן שכולנו נתעורר, כולל אני שחשבתי שהמין האנושי חפץ חיים וטעיתי בגדול. המין האנושי יכול לייצר זוועות שקשה לקבל ולהכיל!!! עכשיו אני זקוקה לעזרתכם, עזרו לנו למצוא שם חדש לקינוח 💗💗💗💗 עם ישראל חי!!!!!"

כתבות נוספות ביאמיז:

Imgl3435shooka Cohen
צילום: שוקה כהן

ביי ביי הכלה מאיסטנבול

התגובות לא איחרו לבוא, ולצד תמיכה ישראלית נרחבת, והצעות לשמות חלופיים דוגמת "כלת העוטף", "לב הדרום", "מלכת היופי של ירושלים", גולשים רבים מהארץ והעולם פרסמו גם תגובות נאצה הכוללות איחולים קשים לקרן, בעלה ובית הקפה שלהם, כמו "אתם תיחרבו כמו שאלוהים רוצה", לצד הצעות לשנות את שם הקינוח ל"הכלה הנאצית". מאז הפוסט, כבר שבועיים וחצי מוצב הקינוח האהוב בחזית הוויטרינה, ובפתק הצמוד אליו נכתב ״מחפשים שם חדש לקינוח״, בתוספת איקס גדול על השם 'הכלה מאיסטנבול'.

קפה קדוש, קרן שמש
צילום: רון ירקוני יחסי ציבור

לפני שעות אחדות ואחרי ימים לא פשוטים ותגובות נאצה שנשלחו אליה בהודעות פרטיות, הודיעה קדוש על השם החדש שנבחר לקינוח הדגל. "נסעתי ברכב עם בני אראל בן ה-11 שחזר מהצופים, וברקע התנגן השיר ״קרן שמש״. פתאום אראל הצהיר 'אמא מצאתי שם שיתאים לקינוח, והשם הוא 'קרן שמש'. קרן שמש שתגיע ותחזיר לנו את החטופים!!!'", מספרת קדוש. "אני חשבתי שזה שם מושלם גם בגלל שאנחנו מצפים ומתפללים לקרן שמש שתשיב את 239 החטופים, וגם בשל מילות השיר ״אל תבכי קרן שמש״ שמבטאות את הרצון שלנו לשדר תקווה גם בתקופה קשה ומורכבת זו". לבחירה המשמחת הוסיפה קדוש הסבר נוסף, ובסופו מסר המופנה לגולשים האנטישמיים מטורקיה: " בחרנו בשם עם תקווה, וגם בשל החיבור למראה הקינוח שמאיר. גולה גולה איסטנבול גלין (ביי ביי הכלה מאיסטנבול בשפה הטורקית), ביחד ננצח".

קפה קדוש - שלומציון המלכה 6, ירושלים