דיאטנית מסבירה: במקום להילחם, ככה תנתבו את האכילה הרגשית למקומות טובים

גם אם תנסו בכל הכוח להתכחש לאכילה רגשית, סיכוי טוב שתיכשלו. במקום להרגיש אשמים ולהשקיע הרבה מאמצי התנתקות מהמקרר, נסו את הטיפים של תמר ידין, שמסייעים להתמודד עם הרצון הבלתי פוסק לאכול

אומלט ממולא
וזה אפילו בריא. אומלט ממולא | צילום: שאטרסטוק

כשאנו חווים לחץ או סטרס, הגוף שלנו פועל במספר מנגנונים שמטרתם המיידית לשחרר אנרגיה זמינה להתמודדות עם מצב הסטרס שנוצר ולשמר אותנו בחיים. מדובר במנגנון פיזיולוגי הישרדותי של האדם משחר האנושות, ולא ניתן לשנות אותו, כך אין לכם מה להילחם עם הצורך החזק, ובטח שלא להרגיש אשמים.

חלק מתופעותיו של מנגנון זה רצויות וחשובות, וחלק אחר בעייתי והיינו מעדיפים להימנע ממנו. בין ההשפעות השליליות על הגוף: מנגנון פירוק חלבון מהשריר והמרה שלו בסוכר כדי לספק אנרגיה זמינה לגוף, וכן הפרשת קורטיזול גבוהה, הלא הוא הורמון הלחץ הידוע לשמצה. הפרשת הקורטיזול מעודדת רמות גבוהות של סוכר בדם וכתוצאה מכך הפרשת אינסולין מוגברת ובניית תאי שומן.

כאמור, להילחם במנגנון זה אי אפשר, אך מה שאפשר לעשות הוא לסייע לאזן ולהרגיע אותו על ידי מאכלים שמווסתים את המנגנונים וכתוצאה מכך מונעים את הצפת הגוף בסוכר, ומפחיתים החשק הבלתי פוסק לצרוך פחמימות. כדי להפוך את האכילה הרגשית למודעת יותר, קבלו את חומרי הגלם והמזונות שמרגיעים את המערכות, מאזנים את רמות הסוכר, ולא פחות חשוב - משרים שובע לשעות ארוכות.

כתבות נוספות ביאמיז:

מזונות עתירי חלבון

מצבי לחץ או סטרס גורמים לפירוק חלבונים מהשרירים, ולכן חשוב להשלים את החסר בצריכה של מאכלים בעלי חלבון איכותי, כמו סויה, דגים, מוצרי חלב, אגוזים וביצים, הידועים כולם כמזונות עתירי חלבון מלא שמכיל את כל חומצות האמיניות החיוניות לנו, בסדר ובזמינות טובה כדי שהגוף יוכל לנצלן. סיבה נוספת לצרוך חלבון היא תרומתו לתחושת שובע ומלאות לאורך זמן, מה שמווסת ומוונע התקפי רעב פתאומיים.

חביתה
גם היא תעשה לכם טוב בזכות כמות החלבון. חביתה | צילום: M.studio - Fotolia.com

ויטמין C לוויסות הקורטיזול

תפוזים, אשכוליות, קיווי, גויאבה ושאר פירות העשירים בוויטמין C, מסייעים בוויסות רמות קורטיזול גבוהות. קורטיזול הוא הורמון הלחץ המעודד רמות אינסולין גבוהות. וויסות הרמות שלו בגוף יעזור למנוע שחרור בלתי מבוקר של סוכר למחזור הדם ואגירת שומן.

תפוזים
מסייעים בוויסות רמות הקורטיזול. תפוזים | צילום: פוטוליה

הקטניה הקסומה

לא סתם כולנו אוהבים אותו. חומוס הוא אחד המאכלים העשירים בחומצה פולית ובמינרלים דוגמת אשלגן, אבץ ומגנזיום, המסייעים בהפחתת לחץ. בנוסף, החומוס עתיר בחומצה האמינית טריפטופן, חומר מוצא לסרוטונין המסייע בשיפור מצב הרוח והפחתת חרדה ולחצים. אם תצליחו לוותר על הרבה פיתה כדי לנגב אותו, תרוויחו מנה בריאה ומשביעה.

Large,bowl,of,homemade,hummus,garnished,with,chickpeas,,red,sweet
הוא משלנו - והכי בריא לנו. חומוס | צילום: shutterstock

חליטות משרות רוגע

חליטות צמחים כגון קינמון, קמומיל ומרווה, יכולות לסייע בהחלפת הקפאין כאופציה מרגיעה. תה ירוק מכיל תיאנין שיכול להקל על מצבי לחץ ולהגביר את הרוגע והשלווה. תה קמומיל לא רק מרגיע את מערכת העיכול, אלא גם מרפה את השרירים ועשוי לסייע בשינה רגועה יותר. לצד אלו, שימו לב: כשבוחרים חליטה למטרת השריית שינה, חשוב לבדוק את האותיות הקטנות ולוודא שאין בה קפאין, שעלול לעורר ולפגוע בשינה.

חליטת תה
מסייעות להשריית רוגע. חליטות תה | צילום: שאטרסטוק

אם שוקולד, אז רק כזה

שוקולד מריר 70% ומעלה, מעבר להיותו פינוק שיכול להחליף פינוקים תעשייתיים ועתירים בסוכר, הוא בעל סגולות המסייעות בהרגעה ובהפחתת הפרשת הורמון הקורטיזול. בנוסף, הוא מכיל נוגדי חמצון ומינרלים ועל כן מסייע בהגנה מפני מחלות לב. ולא פחות חשוב - הוא פשוט טעים עושה מצב רוח יותר טוב.

לצד המאכלים הנ"ל שיש להרבות בצריכתם, חשוב לזכור שדווקא המאכלים שאנחנו כמהים אליהם, כמו פחמימות פשוטות, אוכל מעובד, חטיפים ומשקאות ממותקים - הם בדיוק המאכלים שיש להימנע מהם. צריכתם רק תגביר את תחושת הרעב, תעורר את מערכת העצבים לעצבנות וחוסר שקט ותפריע לוויסות המתח.

תמר ידין היא דיאטנית קלינית ויועצת לחברת הרבלייף