"אין לנו פריבילגיה להתעלם ממה שקורה": משפיענית האוכל שירי עמית מורידה פילטרים

לשירי עמית כץ, אחות של דניאל עמית, מעולם לא הייתה פנטזיה להיות מפורסמת, ואז בעלה אודי עשה מעשה ששינה את חיי המשפחה. כמעט 4 שנים אחרי היא מדברת על צילומי גוף, יציאה מארון הביישנות, הבחירה להראות את הכאוס שבחיי משפחה, ומעל הכל - השליחות לנפץ לאנשים את מסך ההדחקה, דווקא עכשיו, בעיצומה של המלחמה

שירי עמית כץ
"הורים למתבגרים אומרים לי תודה שאני מנרמלת כאוס בבית". שירי עמית כץ | צילום: באדיבות המשפחה

כבר כמה חודשים ששירי עמית לא סופרת כמה עוקבים היא מאבדת בכל יום. מי שמגיע לחשבון האינסטגרם של גורואית מתכוני הבריאות ומצפה למצוא מסיבת כוסמת וטופו כשברקע החיים הזוהרים של משפיענית רשת עם לא פחות מ-235 אלף עוקבים, מגלה שעמית, אחות של דניאל, לא כאן כדי לגרום לכם לשכוח את המצב או לחוות אסקפיזם טהור. עוד בימי הרפורמה המשפטית שנראים היום כמו היסטוריה רחוקה, החלה המשפיענית להביע את דעתה על המצב, ועל הדרך חטפה לא מעט אש. "יש אנשים שמעלים בסטורי את החיים היפים שלהם, את הילדים היפים שלהם, את המתכונים שלהם, בלי להתייחס למצב בכלל, אולי לעשות איזה לב שבור פעם באף פעם. בעיני זה לא מספיק".

אנחנו נפגשות בבית קפה לא רחוק מביתה בראשל"צ כמה ימים אחרי פרסום החדשות העצובות על מותם של חיים פרי, יורם מצגר, עמירם קופר ונדב פופלוול בשבי החמאס. עמית, כמו כולנו, מטולטלת מהמחשבה על מה שעברו הארבעה בחודשים האחרונים, ומרגישה שגם אם קשה ומייאש, אין לנו שום פריבילגיה לשקוע לתוך הדחקה.

שירי עמית כץ
"ראיתי את החיים של דניאל פרושים בסטורי וזה הכניס אותי לחרדות". שירי עמית כץ | צילום: באדיבות המשפחה

"יכולה להיות לך דעה אחרת מהדעה שלי, אבל תביע אותה. אי אפשר להתעלם לגמרי מהקרע שקורה פה, מהמצב ומהחטופים, ומהמלחמה ומהחיילים, ויש אנשים שפשוט מנותקים רגשית", היא אומרת בעצב. "יש לי חברה שאמרה לי השבוע, 'עזבי אני לא רואה חדשות ולא נכנסת לאתרים'. אמרתי לה 'יש לך את הפריבילגיה להיות מנותקת כי את מנותקת רגשית. את לא מפונה, אין לך בן משפחה בצבא, ואין לך בן משפחה חטוף'. יש כל כך הרבה אנשים כמוה שאומרים לי 'מה את בכלל רואה חדשות, עדיף להתנתק'. וואלה לא - אני רוצה להיות מעודכנת במה שקורה פה".

עמית בכלל לא התכוונה להיות שופר פוליטי ומדיני שקורא לשפיות והיגיון. בארבע השנים האחרונות היא מתחזקת עמוד אינסטגרם מצליח שמוקדש למתכונים בריאים, צמחוניים בחלקם הגדול, ולרוב גם ללא גלוטן או סוכר. מצד שני, עמית גם מעולם לא התכוונה להיות אושיית אינסטגרם, בפרט כשברקע אחותה דניאל חורכת את האינסטגרם עם כמעט חצי מיליון עוקבים ותיעוד פנורמי של חייה מכל זווית אפשרית. "ראיתי את החיים של דניאל פרושים בסטורי וזה הכניס אותי לחרדות. אני לא אוהבת חשיפה ולא הסכמתי לה להעלות אותי אף פעם". אבל אז, כמו הרבה משברים שמובילים לשינויים בחיים, הגיעה הקורונה ואיתה גם כמה קילוגרמים נוספים שהביאו את עמית להחלטה על שינוי תזונתי.

כתבות נוספות ביאמיז:

הנסיך על הוי הכחול

היא עבדה בזמנו כמעצבת גרפית, וכדי לחזור להרגיש נוח עם הגוף שלה נרשמה לקבוצת הרזיה קטנה ובוטיקית והתחילה להכין מתכונים ללא פחמימה וסוכר. את התמונות והמתכונים שהמציאה היא שלחה בקבוצת המשפחה ולקומץ חברות, חלקן מקבוצת הדיאטה. אודי, הבעל המפורסם מהסטוריז של עמית, זה שלא מעט בנות ישראל מתעניינות בו על בסיס יומי, החליט מיוזמתו לפתוח לה אינסטגרם, והשאר היסטוריה. "לא היה לי אז אינסטגרם וגם לפייס לא העליתי תמונות. ברגע שאודי החליט לפתוח לי חשבון, הוא התייעץ עם דניאל שהייתה אז כבר עם מאתיים ומשהו אלף עוקבים. היא אמרה שזה יכול לעוף, ואני בכלל לא רציתי לשמוע על זה. זה מאוד הפחיד אותי כי אני לא אוהבת פרסום. אודי פתח לי חשבון מאחורי הגב שלי והעלה לשם מתכון לפלאפל קינואה שהיום הוא אחד המתכונים החזקים אצלי, ואמר לי 'קחי תתגלגלי'".

המתכון שהתחיל את הכל: פלאפל קינואה של שירי עמית

איך מגיעים מכאן ל-235K עוקבים?

"זה מאוד הלחיץ אותי בהתחלה. לאט לאט הצטרפו 500 עוקבים לחשבון, ואז דניאל עשתה תיוג שלי במתכון של דפי אורז עם סלמון. תוך כמה שעות עלו לי העוקבים ב-4000, וזה היה מבהיל מאוד. העליתי אז מתכונים בלי סאונד כי לא העזתי לדבר, ואנשים צחקו עלי שאני מעלה בשיטת הסרט האילם. שנתיים אנשים לא ידעו איך אני נראית".

ואז הגיע הקמפיין הראשון, ועמית הבינה שמאינסטגרם מצליח אפשר להתפרנס, גם אם הקמפיין הראשון היה לא זוהר בעליל. "הציעו לי לעשות מתכון לדגים מצולם במחיר מאוד זעום שאז נראה לי המון. התקשרתי לדניאל שהייתה מייעצת לי בימים שעוד לא היה לי מושג, והיא אמרה לי תבקשי ככה ותגידי ככה. זו הייתה הפעם הראשונה שהבנתי 'וואו אנשים מוכנים לשלם לי כסף כדי שאני אעשה מתכון בלי שאצטרך לצלם את עצמי'". ואז בהדרגה החלו לזרום ההצעות לשת"פים ועמית הבינה שלהיות אושיית אינסטגרם דורש לא מעט עבודה, תחזוקה וגם יכולות קיום משא ומתן. שנה אחרי פתיחת האנסטגרם היא שכרה את שירותיה של נועה, הסוכנת האישית של אחותה דניאל שעושה עבורה את החיבורים וסוגרת עיסקאות, ומינתה את אודי בעלה לעורך הסרטונים הרשמי.

לפני שנה וחצי היא קפצה למים והחלה לראשונה לצלם גם את עצמה בגוף מלא, ובימים אלה מקמפיינת מותג הלבשה והנעלה, כולל החלפת סטים מול המראה וצילום שלה ושל ביתה בבגדי ספורט. "פנטה ריי הוציאו אותי מהארון למצב אמיץ של לעמוד מול מצלמה באומץ ולצלם את עצמי. אני עושה את זה כי חשוב לי לדבר על כל מיני דברים ולהעביר מסרים, וכשמדברים מול מצלמה המסר עובר בצורה יותר אישית. אנשים מקשיבים כי הם רואים בן אדם מדבר מולם, וזה מקרב".

את חיה עם המונח "אושיית אינסטגרם" בשלום?

"זה לפעמים מאוד מביך אותי, ולפעמים אני מתייחסת לזה בביטול. אני מבינה מאיפה המושג הזה הגיע, אבל לא תמיד קולטת. לא צמחתי משם ולא מעניין אותי להתחבר לחבורות של סלבס כדי למקסם חשיפה. אני חיה את החיים הרגילים שלי ולא חושבת שהשתניתי, אולי רק בביטחון העצמי שאני מקרינה. לצלם את עצמי תמיד עורר בי פלצות, וגם לדבר מול המצלמה. עכשיו זה הרבה יותר טבעי בזכות הביטחון שצברתי".

שירי עמית כץ
"לא מעניין אותי להתחבר לחבורות של סלבס כדי למקסם חשיפה". שירי עמית כץ | צילום: באדיבות המשפחה

את מרגישה שיש תחרות סמויה (או גלויה) עם דניאל על קמפיינים או עוקבים?

"ממש ממש לא. יש פרגון מלא. אני יודעת כמה היא מרוויחה ואנחנו לא משוות סכומים. זה לא מעניין אותי. דניאל בגיל אחר והיא מתעדת את עצמה מבלה ועם חברים. אני בן אדם של בית ושל אוכל אחר, ואנחנו עושות תוכן שונה".

איך נראה יום אופייני בחייך?

"רוב מה שרואים בעמוד הוא תוכן אורגני. אני כל יום מחדש חושבת מה אני הולכת לאכול בצהריים ומה אני הולכת להעלות. רוב המתכונים שלי הם באמת סוג של אילתור, לא משהו יותר מדי מסובך, אבל כן דורש מחשבה וכן דורש צילום, עריכה וסידור. כמובן שיש את המענה לעוקבים והשת"פים עם חברות מסחריות וזו עבודה לכל דבר. 95% מהזמן אני בכלל בבית, לא יוצאת ולא הולכת למסעדות. אני אוכלת את האוכל שאני מכינה מבחירה תזונתית, ואוהבת מאוד את הבית שלי".

חוץ מאודי הבעל המסור ונועה הסוכנת שמתפעלת את עמית, יש גם עוזרת שאחראית על ניקיון הבית. "אם אין לי עזרה, הבית שלי נראה כמו מיזבלה. אני עם בעיות קשב וריכוז, לא מסודרת, עם חתולה וכלבה בבית. אם אין לי עזרה אני הולכת לאיבוד, וזה עוד לפני שאני בכלל מגיעה לשבת ולענות לכל מי שפונה אלי באינסטגרם, וזו עבודה של שעות על גבי שעות".

מסתבר שחייה הזוהרים של אושיית אינסטגרם מבוקשת עם מתכונים שסחפו מאות אלפי צפיות, מורכבים מבישול, כלים ולא פחות מ-8 שעות ביום במהלכן היא עונה להודעות ומתחזקת קשר עם העוקבים. בשונה ממשפיענים שחיים חיי זוהר מתוקשרים, עמית מעדיפה את הבית. היא אוהבת להיות בבית, לאכול את האוכל שהיא מבשלת לה ולילדיה, ובעיקר, נמנעת מקליקות וחבורות של סלבס. יש לה חצובה טובה, אור טבעי מהחלון, אודי שעורך את סרטוני הווידאו, והמולה משפחתית שמורכבת מ-3 מתבגרים שמספקים חומר לאלפי סטוריז פוטוגניים יותר ופחות.

"אני מראה הכל בלי פילטרים, ואנשים, במיוחד הורים למתבגרים, אומרים לי 'תודה שאת מנרמלת את זה כי חשבנו שרק אצלנו בבית זה ככה'. להראות את הכיור כשהוא מפוצץ בכלים ולהראות את הדינמיקה בין האחים כשהם מקללים אחד את השני, לא עושים כלום, מתעלמים ממני, זה חלק מהחיים שלי וחלק מהתוכן שאני מעלה".

דניאל ושירי עמית
פרגון מלא ואותה סוכנת אישית. האחיות דניאל ושירי עמית | צילום: צילום מסך

הילדים זורמים עם החשיפה הגדולה של החיים שלהם?

"לרוב הם בסדר עם זה, אלא אם כן זה דברים שהילדים שלי בשום אופן לא מסכימים שאני אעלה אותם, למשל אם השיער של הילדה לא מסתדר או שהיא צרחה עלי ולא נעים לה. אבל לרוב הם זורמים איתי".

את מעלה את הריבים בבית בזמן אמת או שקודם מראה להם ומחכה לאישור?

זה תמיד בזמן אמת, ולפעמים כשקורה משהו ביניהם או בינינו הם יכולים להגיד לי 'את לא מעלה את זה', אבל זה לא קורה לעיתים קרובות. הילדים היו חשופים עוד לפני בגלל דניאל, אבל לא במימדים האלה".

"חובה שהמדינה תדאג לאזרחים שלה, וכרגע זה לא קורה"

בדצמבר האחרון השתנה ההרכב הביתי כשבנה הגדול של עמית התגייס לצבא. כמו רבים, עמית ובעלה אודי חשבו שהמלחמה תימשך חודש - חודשיים, וכמו רבים - הבינו תוך זמן קצר שהמצב הרבה יותר מורכב. מאז לא היא ולא אודי מצליחים לישון בלילה, והמחשבה על כניסת בנם לעזה לא נותנת מנוח. "אני מנסה להדחיק את זה, ואני פשוט לא קולטת. אודי אומר לי 'עוד כמה שבועות הילד שלנו יכול להיות בעזה'. אני אומרת לו - 'אודי יכול להיות שתסתיים עד אז המלחמה ותהיה עסקה', כי אי אפשר לא להדחיק את הדבר המפחיד הזה. אני מסתכלת על שי לי ליפא. הבן שלה כבר כמה חודשים בעזה, ואני אומרת בואנה האישה הזאת מעוררת השראה. זה מאוד קשה ואני יודעת שלהורים ללוחמים אין יום ואין לילה, והם חיים על כדורים כדי להמשיך לתפקד. את רוצה לדעת שהבן שלך נשלח למשימה תחת צבא אחראי, תחת הנהגה אחראית ולא עלא באב אללה. המצב מאוד קשה. חובה שהמדינה תדאג לאזרחים שלה, וכרגע זה לא קורה - לא מצפון, לא מדרום, ולא לחטופים. אם אין את האזרחים שהם האנשים הכי תורמים ומדהימים ועושים שיש, אז אנחנו בבעיה".

את מקבלת לא מעט ריקושטים על הדעות שאת כותבת באינסטגרם. זה לא מפחיד כשהפרנסה שלך נסמכת על אהבת העוקבים?

"זה האופי שלי וזה האני מאמין שלי ואני עושה את זה בצורה שלא מעוררת אנטגוניזם שעכשיו אנשים רוצים להרביץ לך. זה נותן לאנשים איזו פרספקיטיבה אחרת ודעה אחרת, והם יכולים לא להסכים איתה וזה בסדר. היו לי מעט מאוד אנשים שדיברו ברמה של שיח אלים שהייתי צריכה לחסום. סביר להניח שיש נטישה ושיורדים עוקבים, וזה בסדר, ואני אמשיך להגיד. אנחנו חיים בתקופה מאוד מאוד קשה, ומי שלא מביע דיעה, מבחינתי מנותק לגמרי".

מצד שני, אנשים מגיעים אליך לפיד כדי לחוות קצת הפוגה מהדכדכת

"גם אם כולנו מנסים להמשיך לחיות איכשהו בצל המצב, אין לנו את הפריבילגיה להתעלם ממה שקורה פה. 120 חטופים נמצאים בשבי של החמאס כבר 8 חודשים, וזה מרגיש לפעמים שמי שאין לו בן בעזה, מצידו שהמלחמה הזאת תימשך. כמות ההרוגים, הפצועים והלומי הקרב היא פשוט מטורפת. לא חייבים רק למות, אפשר להיפצע מאוד קשה, להיות הלום קרב כל החיים. יש למלחמה הזאת מחירים איומים ונוראיים, והשאלה אם אנשים חושבים על זה בכלל או שאין ברירה. אני חושבת שיש ברירה. אחרי 8 חודשים חייבת להיות ברירה אחרת".