כאן גרים באושר צ'ייסר ושייקר

כוסות מרטיני או ויסקי או שניהם? כשמרכיבים בר ביתי כדאי לחשוב על כל סוגי האקססוריז שחובה שיגורו לכם ליד הוודקה. כתבה שניה בסדרה

בשלבים שונים בחיים, מוצא עצמו אדם עומד בפני אחת ההחלטות הרות הגורל, הקשות והסבוכות של חייו – כיצד לתכנן את הבר הביתי. אנשים הנדבקים בחיידק חדוות האלכוהול, במוקדם או במאוחר ישאפו לגוון את חייהם בשתייה איכותית בביתם שלהם, מעבר להתקרחנות באירועים ומסיבות או היציאה הקבועה לבר השכונתי. מעבר לכך, בר בבית הוא פריט המוסיף נופך מיוחד לכל חדר בו הוא נמצא, ואין ספק שאירוח המלווה במזיגת משקה לבחירתו של האורח או האורחת הופכת אותו למוצלח שבעתיים.

איך מתחילים?

עוד לפני שרצים לדיוטי פרי לקנות כל בקבוק אפשרי, צריך לקחת בחשבון שברגע שהבר הוא ביתי, הוא הופך לחלק בלתי נפרד מהחדר בו הוא נמצא. לכן, בין אם הבר הביתי שלכם מיועד לסלון הענק והמפואר בווילת 10 חדרים, ובין אם הוא ימלא חצי מדירת החדר הקטנה שלכם – תצטרכו להשקיע מחשבה בכל הקשור למיקום, לגודל, לצבע, לעיצוב, לתאורה ועוד. מבחינה זו, ודאי תשמחו לשמוע שהשוק מספק לכם את כל האפשרויות השונות והציוד הנדרש לשם מטרה נעלה זו – מרכישת בר מוכן באיקאה ועד בר על פי הזמנה אצל נגר; ממדפים מעץ אלון עתיק ועד מדפי מתכת מודרניים; ממראות מודבקות בצורות שונות ועד דלתות זכוכית מעוצבות; ממתלים לכוסות ועד כוורות ליינות.

השלב הבא הוא איבזור הבר. בדומה לרמת העיצוב התלויה במשתנים רבים וביניהם תקציב, גם בשאלת כמות האקססוריז למיניהם הנדרשת לבר הביתי שלכם תכריע בעיקר שאלת המזומנים. אולם, גם כאן אין להזניח את הפרופורציות בהשוואה לגודל הבר (אם תאבזרו מדף של חצי מטר בשני שייקרים, בלנדר, שמפניירה ועשר כוסות מכל סוג, כנראה שאת הבקבוקים עצמם תאלצו לשים במקום אחר).

כוסות

ישנם מספר סוגי כוסות עיקריים המתאימים לסוגי המשקאות השונים. כמובן שרכישה של כל הסוגים השונים ובכמויות מסחריות אינה נדרשת, אך כדאי להכיר בכדי לשדרג את הבר בעתיד במידת הצורך.

לואו-בול/אולד-פאשן/"כוס ויסקי" (Low Ball/Old Fashion)
כוס נמוכה וישרה בעלת פתח רחב המיועדת למזיגת משקאות "נקיים", ללא תוספת, ובעיקר ויסקי. השם אולד פאשן ניתן להן כיוון שהן נהוגות מזה שנים רבות באירופה. כוס זו, במימדים מעט גדולים יותר בדרך כלל, משמשת גם להגשת מבחר גדול של קוקטיילים. בשורה התחתונה, כל בר ביתי, ולו הקטן ביותר, חייב להתהדר בשתי כוסות לואו-בול לפחות.

היי-בול (High Ball)
כוס גבוהה וצרה. משמשת לרוב ללגימת קוקטיילים המכילים מנת משקה בתוספת כלשהי: ג'ין וטוניק, וודקה עם מיץ כלשהו או רד בול, משקאות האניס למיניהם בתוספת מיץ או מים ועוד. מכיוון שכוסות אלה רב תכליתיות ומשמשות מן הסתם גם לשתייה קלה, רצוי לאבזר את הבר בשלוש-ארבע, בנוסף למספר דומה שיכול להישאר במטבח.

כוסות בירה

קיימות בשלל צורות גדלים ומותגים, לכן, בחרו על פי העדפותיכם האישיות והכלכליות. אמנם, רבים יעדיפו גמיעה ישירה מהבקבוק הצונן שתגישו להם מהמקרר, אולם הגשת כוס בירה קרה הנמזגת כהלכה נותנת לאורח תחושה שזו נמזגה היישר מהחבית.

כוסות יין

בדומה לכוסות הבירה ואף יותר, גם כאן קיים מגוון עצום של סוגים ומינים של כוסות יין. בחרו בהתאם להעדפותיכם ולרמת העניין שלכם בעולם המופלא של היין. בכל מקרה, רצוי שבכל בית, ולבטח בבר בבית, יהיה לפחות סט אחד של 4-8 כוסות יין.

שוט (Shot Glass)

כוס קטנה, צרה וארוכה המכילה, לרוב, cc60. מקובל, או לפחות היה מקובל עד השנים האחרונות, לשתות ממנה משקאות נקיים בלגימה אחת, כגון טקילה, וודקה, ייגרמייסטר ומשקאות נוספים הנשמרים בפריזר. בבארים משמש השוט ככלי מדידה של מנות אלכוהול בהכנת קוקטיילים. באירופה כוסות השוט, ובהתאמה גם מנות האלכוהול, קטנות יותר (cc40) בדרך כלל, ומתומחרות בהתאם.

צ'ייסר (Chaser)

הכינוי המקובל לכוסות שוט "קטנות", לרוב חצי מנה: cc25-cc35. מלכתחילה ניתן השם לכוס הקטנה של הוויסקי שהיתה מלווה או "רודפת אחרי" כוס הבירה. בבארים בארץ ניתן לומר שהעניין התהפך, כשלרוב הצ'ייסר מהווה את הפתיח. כל בר ביתי חייב לכלול מספר מסוים של צ'ייסרים ו/או שוטים. בקביעת הכמות יש לקחת בחשבון את מספר האנשים שיגידו צ'ירס אצלכם בבית בו-זמנית.

סניפטר (Snifter)

ידועה יותר ככוס קוניאק. מגישים בה ברנדי, קוניאק וליקרים מיושנים למיניהם על בסיס ברנדי או קוניאק כמו בנדיקטין וגראנד-מרינייה. אם יש לכם קוניאק בבית, תרשו לעצמכם רכישה של סניפטר או שניים. אם נבצר מכם להיכנס לעת עתה לעולם נהדר זה, ניתן בהחלט לוותר, למרות שבהשקעה זניחה יחסית תוכלו להוסיף כוס יפה לבר.

כוס מרטיני (Martini Glass)

כוס משולשת עם רגל דקה וארוכה, בה מגישים קוקטיילים קלאסיים מסוימים כגון מרטיני לסוגיו, קוסמופוליטן, מנהטן וגימלט. כוס יפה ומרשימה אמנם, אבל אם אתם לא מתעקשים לפתוח את ה"שסק 2" אצלכם בבית, תרגישו חופשיים לוותר על התענוג של איסוף אלפי הרסיסים מהרצפה, אחרי שבטעות נשמתם עליה חזק מדי.

כוס מרגריטה

דומה לכוס המרטיני אך היא אינה משולשת אלא עגולה וצרה יותר. למרבה ההפתעה מגישים בה את קוקטייל המרגריטה המפורסם לסוגיו השונים, וכן קוקטיילים נוספים. ניתן בהחלט לוותר על כוס המרטיני ולהשתמש בכוסות מרגריטה לקוקטיילים השונים.

כוס פורט

מעין כוס יין קטנה המיועדת לשתיית... פורט.

מילה על המחירים: העלויות של הכוסות השונות יכולה להיות נמוכה עד כדי זניחה, וגבוהה עד כדי שערורייתית. האיכות של הכוסות משתנה, בעיקר כשמדובר בכוסות יין, בהן ניכר ההבדל בין כוסות מאיקאה ב-12 שקל לשישייה, לבין כוסות איכותיות מחנויות יין יוקרתיות בעשרות שקלים לכוס. קניה מרוכזת מוזילה את העלויות, מן הסתם, כמו גם רכישה בשווקים או חנויות סיטונאיות. אם יש לכם נגישות כלשהי לבתי עסק (פאבים/בתי קפה) אשר מקבלים הנחות שוטפות בחנויות הסיטונאיות, הרכישה דרכם תהיה ככל הנראה המשתלמת ביותר.

עזרים

שייקר
אבי כל האקססוריז. גם אם אינכם משקשקים יומם וליל, בר ללא שייקר עלול, ולו רק במראה, להיראות כלא שלם. השייקר המסורתי והנפוץ מורכב משלושה חלקים: המיכל עצמו, מסננת שדרכה מוזגים את הקוקטייל מבלי שהקרח יימזג עימה והמכסה. סוג אחר הוא שייקר בוסטון, המורכב ממיכל, כוס לואו-בול שמתאימה למפתח ומהווה מכסה בשלב הניעור ומסננת. הבוסטון, לרוב, נוח יותר לשימוש ומזרז את העבודה, ובדרך כלל גם יקר יותר. מכיוון שאתם בכל זאת בבית, בואו לא נתרגש יתר על המידה מעניין האיכות של השייקר ומעניין המהירות (אלא אם כן השכנים יתחילו להגיע בכל ערב, ואז פשוט תארגנו סלקטור) – ניתן בהחלט להסתפק בשייקר פשוט ולא יקר במיוחד. המחירים עשויים לנוע בין 30-50 שקל לשייקרים פשוטים, לבין 150-200 שקל לאיכותיים יותר.

פותחן בקבוקים
ישנם סוגים רבים של פותחני יינות, כשהחידושים הטכנולוגיים לא פסחו גם על תחום זה: כיום ניתן למצוא ערכות שלמות, שהפותחנים בהן מסוגלים פחות או יותר לפתוח את הבקבוק, לפלש את הכוס ולמזוג, והכל בכוח המחשבה. להערכת כותב שורות אלה, כל אלו לא יוכלו להוות תחליף לפותחן המנוף האלמותי ולטקס הברגת הבורג הספירלי ושליפת הפקק.

כלי לקרח
אמנם לא יקרה כלום אם תשתמשו בכל כלי דומה אחר, אבל אם אתם מעוניינים להבטיח טמפרטורה נמוכה וניקוז של המים, כדאי להשקיע בכלי מיועד לקרח – בדרך כלל בעל בידוד כפול וחורים בתחתית הכלי הפנימי לצורך ניקוז. בנוסף, אם כבר השקעתם בכלי, שימו עוד כמה שקלים עבור מלקחיים או כף לקרח.

שמפניירה
גם אם אין לכם סיבות לפתוח בקבוק שמפניה כל יום, מדובר בכלי יעיל ורב שימושי המתמלא בקרח ומעט מים בהם משרים את הבקבוקים. מלבד בקבוקי שמפניה, תוכלו לצנן בקבוק יין לבן, בקבוקי בירה ומשקאות קפואים למיניהם שיוכלו להימזג לצ'ייסריכם בטמפרטורה נמוכה גם מבלי לקום ולגשת לפריזר. מחירי הכלים השונים לקרח והשמפניירות מגיעים לעשרות שקלים ספורים, בהתאם לאיכות החומרים.

בלנדר חשמלי

אם אתם בעניין של קוקטיילים ברדיים למיניהם, כדאי להשקיע בבלנדר איכותי, כשהדגש הוא על קיבולת סבירה ולהבים חזקים מספיק בכדי לכתוש קרח. לשם כך ייתכן שמעבד המזון עשוי להספיק, יש לבדוק בהוראות היצרן. מחירי הבלנדרים העומדים בקריטריונים מתחילים בכמה מאות שקלים ומגיעים לכדי 2,500-3,000 שקל.

כותש קרח
במידה ויש לכם פטיש לקרח הכתוש, תזדקקו למוצר זה המורכב ממיכל פלסטיק (או מתכת) האוגר את הקרח הנכתש, ומראש המכיל להבים מסתובבים הכותשים את קוביות הקרח המונחות עליהם. רק אם זה באמת חשוב לכם, גשו לאחת החנויות המספקות ציוד לברים ומסעדות, ורכשו את המצרך הנכסף. מחירו של הכותש הסביר שלא יישבר לאחר שני שימושים נע בין 100 ל- 120 שקל.

ג'יגר
כוס מתכת המיועדת למדידת מנות של משקאות. צד אחד מכיל cc20 והשני מכיל cc40. הג'יגר בהחלט אינו אחד ממרכיבי החובה בבר הביתי. גם אם אתם מכינים הרבה קוקטיילים או לחילופין מתעקשים למדוד מנה של עראק לאורח, אתם מוזמנים להשתמש בכוס שוט.

תחתיות, מפיות, קשים, סטיררים (בוחשנים)
אם כבר הלכתם והשקעתם כל כך הרבה בכוסות ועזרים, וזה עוד לפני שקניתם בקבוק אחד, אל תישברו עכשיו ואנא השלימו את האבזור עם ארבעת מצרכי חובה אלו, שאינם יקרים במיוחד, ויעניקו גם לך וגם לאורח תחושה שמפנקים אותם (או אותך) עד הסוף. עכשיו שעשיתם את הרושם המתאים, אתם מוזמנים לחזור לכתבה הקודמת ולראות בדיוק מה מומלץ לשתות בכוסות האלה. בהצלחה.

יש לכם כבר את האקססוריז אבל אתם צריכים את האלכוהול? לחצו למדריך המלא