המקצוע: גיימר

עם שפע בנות וכסף, תחרויות הגמר העולמי של הגיימינג רחוקות מלהיראות כמו קרנבל של גיקים

כל מי שמחשיב את עצמו אולד סקול בגיימינג, יכול להזכר בימים עתיקים בהם היה סוחב את המחשב שלו, כולל המסך השמן והמסיבי, לבית של חבר כדי להשתתף ב-Lan Party. היתה זו התאספות של מספר חברים מצומצם, שהיו מתחרים אחד בשני במשחק רשת, תחת קורת גג אחת, כל אחד על המחשב הפרטי שלו. היה צריך להביא את המחשב, לדאוג ש-Quake או Duke Nukem מותקנים עליו כמו שצריך, לקשור כמה כבלי רשת מוצלבים, ולקרוע את שאר המשתתפים באמצעות עורמה והסתתרויות טקטיות ברחבי מפת המשחק. מאז ועד היום, רוח ארועי מסיבות ה- Lan לא השתנתה יתר על המידה. עדיין מדובר במערכות מחשבים המחוברות ברשת, ובגיימרים שנלחמים על תואר האצבעות הזריזות ביותר. מי שכן השתנו הם המימדים של האירועים הללו שהתנפחו בקנה מידה אסטרונומי. תחרויות בינלאומיות של גיימרים מכל רחבי העולם מתקיימות בכל רחבי הגלובוס, בהשתתפות מאות שחקנים. אלה מתכנסים לקרבות על פרסים בגובה עשרות ואף מאות אלפי דולרים. להיות גיימר, מסתבר, הופך אט אט עיסוק רווחי.

140 גיימריות

אחת התחרויות המוצלחות, היא ה-ESWC (או:Electronic Sports World Cup), הנערכת מדי שנה בצרפת. את האליפות מארגנת חברת Games Services הצרפתית (לשעבר Ligarena) שעורכת מאז שלהי שנות התשעים תחרויות לגיימרים בארצה. מאז שנת 2003 התחרויות שלה, המתאפיינות בארגון יוצא מן הכלל וחדוות משחק טהורה מצד ראשיה, כוללות משתתפים מכל רחבי העולם. לקראת תחרות הגמר הסופית של ה-ESWC מתחרים בכל רחבי העולם גיימרים בסיבובים מוקדמים בסופם נבחר אלוף המדינה, הנשלח לגמר בצרפת. בעצם, מדובר כאן בתחרות אלוף האלופים האולטימטיבית, במונחי גיימינג. ב-ESWC שנערכה בשנה שעברה במוזיאון ה"לובר" בפריס, השתתפו 750 אלופי גיימינג מ-52 מדינות. 140 מהם הן למעשה גיימריות. התחרויות נערכו במשחקים: Counter Strike לקבוצות (Clans), Warcraft 3, Pro Evolution Soccer 4, Unreal Tournament 4, Quake 3 Arena, Gran Turismo 4, וטורניר Counter Strike לבנות.

הידיעה על לכתו בטרם עת של סטריאוטיפ הגיימר המחוצ'קן ובן העשרה היא כבר שלג דאשתקד. גיימרים כיום הם מבוגרים יותר, עשירים יותר, ומאוזנים יותר ביחס בנים-בנות. מתיו דלון, מייסד ונשיא Game Services, מייחס חשיבות רבה לטורניר ה-Counter Strike לבנות בלבד. "היינו הראשונים להקצות טורניר CS לבנות בלבד" מודה דילון, "אני חושב שזה לגיטימי לארגן טורניר נפרד לבנות המין היפה, במיוחד לאור העובדה שסצינת ה-CS כה רוויית טסטוסטרון. זוהי החלטה שקיבלנו כדי לאפשר לסצנה הזו להתפתח". "חוץ מזה", הוא מוסיף, "אני לא רואה אף אחד מתלונן". ואכן, אף אחד לא מתלונן. בטח לא הגיימרים, שכמעט וכבר השלימו עם הנוף הגברי ששלט בעבר באירועים מסוג זה. אבל לא רק בנוף האנושי חלו לאחרונה שינויים מרחיקי לכת. בשנה שעברה, למשל, סך כל הפרסים שחולקו למנצחים הגיע ל-266 אלף דולר. בתחרות שתיערך השנה בין ה-30 ביוני ל- 2 ביולי בהיכל הספורט 'ברסי' שבפאתי פריס, כמעט יוכפל סכום הפרסים שיוענקו: 400 אלף דולר.

סכומים חסרי תקדים אלה מעלים את השאלה הבלתי נמנעת - מי בעצם משלם אותם? תתפלאו למצוא ברשימה חברות כמו הבנק הצרפתי BNP Paribas, וענקית הטלקומינקציה France Telecom. שתיהן חברות עסקיות, חסרות זיקה כביכול לתרבות הגיימינג, שלוטשות עיניים לעבר השוק הזה השווה 30 מיליארד דולר בשנה ומהווה קהל יעד פרסומי אטרקטיבי במיוחד. כמובן שגם חברות טכנולוגיה, כמו ענקית השבבים Intel, Logitech ו-Nvidia, נמנות עם נותנות החסות המרכזיות לאירוע, כל זאת בתקווה שגיימרים ירצו לקנות בסופו של יום ציוד היקפי או רכיבים מתוצרתם. מן הרשימה הזו נעדרים באופן מפתיע האולפנים הגדולים. מדוע חברת ההוצאה לאור הגדולה בארה"ב Electronic Arts ודומותיה לא תולות שלטי פרסום ברחבי ה-ESWC? למתיו דלון יש הסבר מאוד פשוט, "תמיד הקפדנו שהארועים שלנו לא ימומנו על ידי האולפנים הגדולים. מבחר המשחקים שבתחרות חייב להיות עצמאי ולהיקבע על ידי הטרנדים הקיימים בקהילת הגיימינג, ולא מתכתיבי חסויות".

ואכן, המשחקים בהם נוטלים חלק המשתתפים בתחרות הם כותרים פופולריים במיוחד. בתחרות שתיערך השנה, יוכלו הגיימרים האלופים להתחרות ב-Counter Strike, שנחשב לאחד מכותרי היריות בגוף ראשון הטובים בכל הזמנים. תהיה זו התחרות היוקרתית מכולן וזכייה בה תזכה את הגיימרים בצוות ב-160 אלף דולר. בעצם 32 אלף דולר לכל אחד מחברי ה-Clan (שבט, קבוצה של גיימרים שמשחקים ביחד). לא רע בכלל ליום עבודה עם האצבעות. כמו כן יתחרו הגיימרים ב-Quake 4, שכבר מזמן ביסס את מקומו כ-"שפת גיימינג", כפי שמגדיר זאת דלון, בכותר האסטרטגיה בזמן אמת Warcraft 3, בכותרי המרוץ המרהיבים Gran Turismo 4 ו-Trackmania Nations, וכמובן בכותר הכדורגל, ואולי כותר הספורט הטוב מכולם, Pro Evolution Soccer 5.

המונדיאל של הגיימינג

אולם למצער, על אף אווירת התחרותיות התמימה, בעיות פוליטיות בכל זאת מצליחות להעכיר את האווירה. כך היה בשנה שעברה כאשר בעיות הקשורות בפוליטיקה הבינלאומיות מנעו את השתתפותם בתחרות של חברי המשלחת האינדונזית. הגיימרים האינדונזים, שזכו בתואר אלופי דרום-מזרח אסיה ב-CS, לא הורשו להשתתף בתחרות הגמר בפריס עקב סירובם של השלטונות להנפיק להם ויזת שהות בצרפת. "הצוות ניסה חודשים ארוכים להשיג את הוויזה" שיחזר האן סנג פון, מארגן התחרות האסייתית בראיון להראלד טריביון. לדבריו, "גם קבוצות ספורט רגילות בתחומים שונים נתקלות בקושי לקבל אשרות שהייה במדינות מערביות". האן סנג פון התנחם בכך שיתכן ש"זוהי צורה של הכרה בגיימינג כסוג של ספורט לגיטימי". ואולם התקלות הבירוקרטיות והפוליטיות לא פוגמות כהוא זה בציפיות הגבוהות שיש למתיו דלון וחבריו מיוזמתם המבורכת. תחרות ה-ESWC רק הולכת וגדלה בכל שנה, הן במספר המשתתפים והן בנותני החסויות ובסכומי הפרסים המחולקים בה. "הצלחנו לשתף פעולה עם למעלה מארבעים חברות בלמעלה מארבעים מדינות שמפעילות תחרויות גיימינג תחת המותג ESWC", מסביר דלון את חזונו. "אנו רוצים לשתף אותן יותר ויותר בארגון התחרויות הקרובות, ובארגון תחרויות הגמר בצרפת בשנים הבאות. אנו מקווים כי תחרות הגמר הזו תוכל בסופו של דבר לנדוד ברחבי העולם".

המודל של דלון מזכיר במידה רבה את המודל המוצלח של התאחדות הכדורגל העולמית – FIFA, העורכת כל ארבע שנים את גמר הגביע העולמי במדינה שונה בשיתוף עם התאחדות הכדורגל המקומית. עולם הגיימינג צומח ללא הרף. קהלי יעד חדשים מופיעים כמו חוליגנים לקראת משחק כדורגל של נבחרת אנגליה, והחברות המסחריות, בשיתוף האולפנים הגדולים, מצליחות לגייס יותר ויותר גיימרים לחוויה המשחקית. אם המגמה הזו תמשיך צפוי לדלון וחבריו, כמו גם לגיימרים, עתיד מלא בג'ויסטיקים וכבלי רשת.

המילה האחרונה מוקדשת לזווית הישראלית. לתחרות הגמר שנערכה בשנה שעברה נשלחה גם משלחת ישראלית. הגיימרים הציוניים התחרו ב-CS, Gran Turismo 4, PES4, ו-Warcraft 3. עם זאת, את המקומות הראשונים לקחו גיימרים מארה"ב, הולנד, רוסיה, צרפת וסעודיה (שהיתה נותנת הכל בשביל שקבוצת הכדורגל שלה תגיע להישג דומה לזה שהשיגו הגיימרים שלה ב-PES4).

מי שחושב שיש לו את זה והוא יכול לשחק בביג-ליגז, מוזמן להשתתף בתחרות המוקדמות הארצית שתתקיים ב-1 ביוני בגני התערוכה בתל אביב. לתחרות, שנערכת בחסות אתר גיימר, צפויים להגיע כ-4,000 גיימרים והיא תכלול גם תערוכת משחקים מיוחדת בהשתתפות מפיצי המשחקים הישראלים.