לא מתרוממים

PS3 מתעכבת, XBOX לא ממריאה, וההכנסות לא מפסיקות לרדת. מה קורה שם, בעולם הגיימינג?

שוק הגיימינג העולמי נמצא כבר כמה חודשים בתקופה לא נעימה. אומנם בארץ הקודש לא ממש מרגישים את זה (הרי חוץ מסוני, אף אחד לא ממש שם על הגיימר הישראלי), אבל תעשיית המשחקים נמצאת בעונת מעבר קשה ומדכאת. סובלים ממנה המפתחים, המוציאים לאור, יצרני החומרה וכמובן, הצרכנים.

עונת המעבר הזו היא בין הדור הישן של החומרה, לדור חדש של קונסולות משחק, עליו הכריזו שלוש יצרניות הקונסולות הגדולות – סוני, מיקרוסופט ונינטנדו.

כשמדובר בעונות השנה, האביב והסתיו הן אולי עונות רומנטיות, כשמדובר בדמדומים של שוק שלם בהמתנה לדור שיחליף אותו, החוויה היא, איך לומר, קצת יותר טראומטית. בעונת המעבר הקודמת, ב-2001, השיקה סוני את פלייסטיישן 2, מיקרוסופט הפציעה עם Xbox, ונינטנדו היתה כרגיל במאסף המגניב עם הגיימקיוב. גם התקופה ההיא לא היתה טיול בפארק, והפסדים גדולים נרשמו אצל כל חשבי התעשייה, שבזמנו היתה שווה כ-6 מיליארד דולר בשנה.

ירידה לשם עלייה

בזמן שכל בעלי קונסולות הדור הישן, שמרו את כספם לקניית קונסולות ומשחקים מן הדור חדש, נאלצו מפתחי המשחקים והמו"לים שלהם למצוא דרכים מקוריות להמשיך ולמכור גם בתקופה שהשוק שוכב למעשה על ערש דווי.

השאלה היא בשביל מה בכלל צריך את המעבר הזה כל מספר שנים? פשוט מאוד – בסופו של יום, המעבר לדור חדש של קונסולות משפר את מצבם של כל השחקנים בתעשייה.

קחו למשל את יצרני החומרה כמו סוני או נינטנדו. אלה יכולים לשדרג את המפרט הטכני בקונסולות שלהם, להכניס אלמנטים טכניים שישרתו מטרות עסקיות (תמיכה ברשתות פס רחב, למשל) ולקפוץ מדרגה טכנולוגית בביצועי הקונסולה הכלליים. הקפיצה הזו מאפשרת למפתחים לייצר משחקים עשירים יותר, מאתגרים יותר, ונוצצים יותר. המו"לים יכולים לנתב את ההשקעות שלהם לכותרים מסוגננים ומסקרנים יותר שבסוף, כמובן, אמורים גם להאפיל על קודמיהם בהכנסות. לבסוף, הצרכנים אמורים ליהנות ממוצרים איכותיים ומעודכנים יותר.

האשמה - סוני

אבל גם אם חבלי לידתן של קונסולות הן רע הכרחי, זה עדיין לא מסביר מדוע היום, כששוק הגיימינג כבר שווה 30 מיליארד דולר בשנה, הם קשים יותר מאלו של 2001. נכון להיום, הירידה בהכנסותיה של תעשיית הגיימינג עומדת על 16 אחוזים, לעומת השנה שעברה. קבוצת המחקר NPD תולה את האשמה לכך בצניחה של כ-30 אחוזים במכירות חומרה. ובהיעדר מגה בלוקבאסטרים כ- GTA: San Andreas ו-Halo 2 לשיפור המכירות, הגרוע עוד לפנינו.

השאלה עתה היא מי אשם בכך שלא הוסקו המסקנות המתבקשות? ומדוע גם הפעם נתקלת התעשייה בקשיים והפסדים כלכליים מעבר לאלו שניצפו מראש?

בחלק מהמקרים בהחלט ניתן להפנות אצבע מאשימה לעבר סוני שהתחזיות הוורודות שלה על הפלייסטיישן 3 גרמו לצרכנים רבים להעדיף להשאיר את הדולרים בארנק במקום ללכת ולקנות משחקים. עכברי התעשייה שנכחו בתערוכת E3 שנערכה בשנה שעברה, בה הציג פיל האריסון, מנהל אולפני המשחקים של החברה, את אותן תחזיות, סוחררו והתמלאו פליאה לנוכח הביצועים שצפוי להפגין מעבד ה-Cell האימתני של ה-PS3. המצגת של סוני ריגשה את התקשורת, שמצידה הלכה וסיפרה על נפלאות ה-PS3 לקהל הצרכנים. אלה, כמה מפתיע, החליטו כנראה להפסיק לבזבז את כספם על משחקים "עכשוויים" ולהמתין לקונסולת הקסמים של סוני.

לא פלייסטיישן ולא נעליים

אבל, כמו שאומר הפתגם, "האדם מתכנן והאלהים צוחק". במקור היתה PS3 אמורה להופיע בחנויות בימים אלו ממש. ואולם ברגע האחרון, הודיעה סוני כי היא דוחה את השקת ה-PS3 לנובמבר. כל אותם מו"לים שמיהרו להוציא לשוק כותרים "משעממים" עבור ה-PS2 ואחיותיה בנות הדור הקיים, נתפסו עם התחתונים למטה ועם צפי לאפס הכנסות לחודשים מאי-אוקטובר.

גם העובדה שקונסולת הדור הבא של מיקרוסופט, ה-Xbox 360, נמצאת עימנו כבר מאז חג המולד האחרון, לא ממש מסייעת לשפר את התמונה העגומה. הסיבה לכך, אם לנסח את זה בעדינות, היא שהגיימרים לא ממש נופלים מהכסא לנוכח המשחקים שפותחו עבורה. וגם גרף המכירות המקרטע של הקונסולה הזו, לא ממש מסייע.

אך מה לגבי משחקים לקונסולות הדור הקיים? אמנם יש כאלה שיחלקו על כך, אולם אף לא כותר אחד שיצא לאחרונה, זכה לעיטורי מקוריות ושבחים יוצאי דופן, שלוו במכירות מוגברות. שום קטאמארי או Halo 2 לספר לחבר'ה. בקיצור, עונת מעבר בחומרה מתובלת בכותרים משעממים בתוכנה הם מתכון בטוח לאסון.

זמן הניידות

למי מגיעה מילה טובה בכל הברדק הזה של עונת המעבר? ללא ספק, זוהי שעתה של תעשיית הקונסולות הניידות שבלעדיה כולם היו מוצאים את עצמם בצניחה חופשית. ה-PSP של סוני וה-DS של נינטנדו חרשו את השוק, ותרמו לכך שסך המכירות של הקונסולות ב-2005 הגיע לכ-100 מיליון יחידות ואילו סך המכירות של המשחקים הגיע לכ-660 מיליון יחידות. עם כל הכבוד לאחיות הנייחות, הקונסולות הניידות החזיקו את המכנסיים למעלה עבור תעשיית הגיימינג בשעה שחגורתה נקרעה ממנה.

בשעה שהתעשייה הקיאה דם, המכירות בתחום הנייד נסקו ב-23 אחוזים. המרוויחה העיקרית מכך, והיחידה בעצם שגם הפגינה מקוריות בכותרים, היא נינטנדו. קונסולת ה-DS שלה, שלוותה בכותרים משובחים ומרעננים כ-Brain Age, Nintendogs ו- Mario Kart, הניבה רווחים עבור החברה ותרמה לשמירת גחלת ההתעניינות בתעשייה, בשעה שכולם קפאו על שמריהם בציפייה לחדשות מסוני. הכותרים שלה כל כך בלטו לעומת המתחרים עד כי במצעד עשרת המשחקים הטובים של 2005 ביפן, שבעה היו עבור קונסולת ה-DS.

האפקט המשתק

למרות הצלחת הקונסולות הניידות, טווח המחירים שלהן נמוך בהרבה מזה של הנייחות. גבוה ככל שיהיו בכמות המכירות, הן לא יוכלו אפילו להתקרב להכנסות הרצויות אצל קברניטי החברות הגדולות.

תוסיפו לכך את מעטה הסודיות שאפף את קונסולת הדור הבא של נינטנדו, ה-Revolution, ואת בשורת החדשנות המשחקית שדיקלמו אנשי השיווק שלה, שרק העצימו את האפקט שיצרה המצגת של סוני מה-E3. הצרכנים היו כה מסוחררים מהקידמה שעומדת בפתח, שהדבר האחרון שהתחשק להם היה ללכת ולקנות כותרים לקונסולות דור קיים.

במבט צרכני, עונת המעבר הזו היא פשוט מבורכת. הפחד מלאכזב את תחזיות האנליסטים ובעלי המניות, יוביל את קברניטי החברות הגדולות לעשות ימים כלילות בכדי לספק לנו את המיטב בדור הבא. אם כך, למרות הכותרים המשעממים והדכאון הכללי ששורר בתעשייה, עונת המעבר הזו אולי בכל זאת לא כל כך נוראה.