כשמטופל רואה איך החרדה משפיעה על הגוף שלו הוא ישר מתחיל להירגע

בזמן מלחמה הפחד מהמצב וממה שעלול לקרות מגביר את החרדה. על מנת לחיות חיים מאוזנים צריך ללמוד לחיות לצד החרדה ואף לשלוט עליה במקום שהיא תנהל אותנו. חמי גפן, ראש תחום הביופידבק במכבי טבעי, מסביר כיצד ניתן לזהות חרדה, להפחית אותה ולהתמודד איתה בעזרת טיפול ביופידבק

כשמטופל רואה את החרדה שלו על המסך הוא מתחיל להירגע
כשמטופל רואה את החרדה שלו על המסך הוא מתחיל להירגע | צילום: מכבי טבעי

בעולם שבו החרדה לא נגמרת ובתקופה כה מלחיצה ומפחידה, חשוב ללמוד להתמודד עם החרדה. טיפול ביופידבק הינו טיפול שמטרתו לעזור למטופל לשפר את יכולת ההתמודדות שלו עם מצבי לחץ המפריעים לתפקוד תקין. הטיפול הינו בתחום הרפואה המשלימה ונמצא בשימוש כבר למעלה משישים שנה. חמי גפן, ראש תחום הביופידבק במכבי טבעי, מסביר על יחודיות הטיפול והנחיצות שלה בזמן המלחמה.

לכתבות נוספות בתחום המיינדפולנס והכושר:

ביופידבק בזמן מלחמה

הטיפול עובד על המרכיבים של הסטרס, הלחץ והחרדה. ביופידבק הוא בעצם עבודה עם סוגים שונים של פידבק. דוגמה לפידבק היא גרפים שמראים לנו מה קורה עם תפקודים שונים בגוף. אנחנו מחברים חיישנים של זיעה, קצב לב ושל טמפרטורת העור. החיישנים האלו מראים לנו מה קורה עם המתח בגוף, אנחנו רואים את זה על המסך במחשב ובעצם, אנחנו מקבלים תמונה בזמן אמת באופן רצוף על מצב המתח בגוף. הטיפול מאוד מתאים גם לילדים אשר במהלך הטיפול צופים בסרטונים ומשחקים משחקים המגיבים לרמת המתח.

הנושא רלוונטי מאוד בתקופה של מלחמה. אנשים רבים חווים חרדה בעקבות המצב, חושבים מחשבות שליליות ומחשבות שמעוררות בהם חרדה. בעזרת הטיפול, ניתן לראות ולהבין כיצד החרדה משפיעה על הגוף, איך הגוף מגיב לחרדה ואיך ניתן לשלוט בה. הטיפול בביופידבק מביא למודעות הרבה יותר גדולה להיבטים הפיזיולוגים ולקשר שלהם להיבטים הפסיכולוגים.

הטיפול מתחיל בהבנה של החרדה

ברגע שהמטופל מסתכל על המסך ורואה את המתח זה יוצר סוג הבנה אחר ומיוחד, חלק מהטיפול הוא ההבנה. אנחנו מלמדים את המטופל איך להרגיע את עצמו כשהמטרה היא שיהיו לו כלים לרגיעה עצמית וויסות. קודם כל בעזרת ההבנה של מה זה סטרס, איך הוא בא לידי ביטוי בגוף שלו ואיך הוא יכול לשלוט בו. המטופלים רואים כל הזמן על המסך איך תגובת החיישנים משתנה, איך הגרפים משתנים, והם מבינים את הקשר בין דברים שקורים להם ודברים שהם עושים לבין התגובה הגופנית והרגשית.

המטופלים רואים על המסך איך תגובת החיישנים משתנה לפי מצבם הרגשי
המטופלים רואים על המסך איך תגובת החיישנים משתנה לפי מצבם הרגשי | צילום: Shutterstock

זה בעצם תהליך למידה מפידבק. אנחנו לומדים מהר מאוד ומלמדים מהר מאוד את המטופל מה זה סטרסט, איך הוא בא לידי ביטוי. הרי הוא מרגיש את הסטרס, אבל זה לא רק לדבר על זה או להרגיש את זה, זה גם ממש לראות בגרפים איך המאפיינים הפיזיולוגים בגוף משתנים במצב של חרדה. החוויה של לראות דרך הפידבק, לראות מתי המתח שלך עולה או איך המתח שלך יורד בתגובה למה שאתה עושה, היא מאוד עוצמתית ומאוד מלמדת. היא מאפשרת ללמד את המוח בצורה מהירה מה לעשות כדי להרגיע את עצמו ואת הגוף.

נשמע דומה למיינדפולנס, מה ההבדל?

היחודיות של הביופידבק היא בזה שאנחנו רואים את התוצאות בצורה רציפה, הפידבק בעצם. אז אנחנו לא רק מדברים ומתרגלים, אלא גם רואים את התוצאות בצורה קונקרטית. המטופל רואה את גרף הנשימה שלו במצב חרדה וכשהוא שולט עליה, ובהתאם לזה אפשר להתאים איזה קצב נשימה אופטימלי עבורו, קצב נשימה שמביא אותו לרגיעה המקסימלית.

החוויה הזו שהמטופל רואה על המסך איך הוא בעצמו משנה את מצב הסטרס שלו זה נותן לו אישור קונקרטי וזה מאוד מחזק את תחושת השליטה. שהיא מאוד משמעותית להרגעה. זה לא רק התרגילים עצמם שמביאים לרגיעה פיזיולגית. יש פה גם הספקט פסיכולוגי, מחזירים לבן אדם את תחושת השליטה שאבדה לו. לכן זה נקרה טיפול פסיכופיזיולוגי. הלימוד הוא מאוד מהיר. ברגע שרואים את התוצאות, המוח קולט את זה ושואף להגיע לתוצאות.

תרגלו את שיטת עש״ן ד״ק-

אם ברצונכם לנסות ולהבין את השפעות טיפול הביופידבק רצוי ללכת למטפל מוסמך. אבל בינתיים, הנה שיטת עש״ן ד״ק, אשר עוזרת בהפחתת החרדה. טכניקת עש״ן ד״ק פותחה על ידי מרכז חוסן ע״ש כהן-האריס. נסו בעצמכם:

[brightcove_iframe video_id='stronger-together-part-18-external' autoplay='0' credit='מכבי טבעי' desc='תרגול שיטת עש״ן ד״ק' poster='' kid='1_w6jgazu1' duration='272']

עצור- עושים עם הידיים עצור. מה קורה לי במחשבות? מה קורה לי בגוף? האם אני מרגיש את הדופק שלי עולה? את הנשימה שלי מתגברת? אולי אני מזיע. אני קודם כל עוצר ושם לב

שרירים- אני מקבץ את השרירים מקבץ את האגרופים, שולח את הידיים קדימה, מקבץ את האגרופים, מחזיק אותם ככה למשך 10 שניות ומרגיש את המתח מצטבר בידיים ואז אני משחרר ומרגיש איך המתח יורד, איך הידיים נהיות יותר רפיות. נחזור על צעד זה פעמיים.

נשימה- נשימה איטית בעזרת הבטן, ננפח את הבטן, לנגיד ארבע שניות, ונוציא את האוויר במשך 5-6 שניות. אצל ילדים זה יהיה קצת יותר מהר. חשוב מאוד להאט את קצב הנשימה ולנשום בעזרת הבטן ולא בעזרת בית החזה.

דיבור פנימי- לשים לב אילו מחשבות יש לנו. למשל, ״אני מפחד עכשיו שאני לעולם לא אצליח לצאת מהחרדה שאני נמצא בה״. זו מחשבה שלילית וחשוב להפוך אותה למחשבה רגעית. כלומר, כרגע אני מרגיש פחד, אני שם לב לזה ואני מבין שבהמשך הפחד יעבור. אני כרגע מפחד, אבל אני לא נותן לזה לנהל אותי. אני בעצם בוחר לפחד עכשיו, בידיעה שאני הוא זה שבוחר ואחר כך אוכל לבחור לעשות משהו אחר. זכות הבחירה נמצאת אצלי. אנחנו שמים לב אל הדיבור הפנימי, בוחרים להרגיש אותו אבל הופכים אותו לרגעי ולא נותנים לו לשלוט עלינו.

קדימה- לחזור לשגרה ולצאת לפעילות.

בין אם מדובר בביופידבק, מיינדפולנס, תרגילי נשימות, שיחה עם פסיכולוג או כל דבר אחר, חשוב להקפיד ולהקשיב לנפש שלנו ולא להזניח את הבריאות הנפשית, לא בשגרה ובמיוחד שלא בימים קשים אלו.

מאמר זה נכתב על ידי חמי גפן, ראש תחום הביופידבק במכבי טבעי