הסכת ושמע: המלצות על 3 פודקאסטים שיעזרו לכם להתמודד עם המצב

למרות הרצון שלנו להיות מחוברים לחדשות 24/7 יש חשיבות גדולה בלקחת פסק זמן ולצרוך גם תכנים אחרים. אחת האפשרויות היא האזנה להסכתים (פודקאסטים) במהלך פעילות גופנית או לפני/אחרי השינה. הבלוגרית ציפי לוין בחרה 5 פרקים מתוך הסכתים שנעשו במיוחד עבור ההתמודדות שלנו בזמן מלחמה

Shutterstock 1680409939 1
האזנה נעימה | צילום: Shutterstock

בשלוש השנים האחרונות אני מאזינה להסכתים (המילה העברית לפודקסטים). למען הבריאות הפיזית אני משתדלת ללכת לכל מקום שאני יכולה ברגל, ואני הולכת בים הליכה ספורטיבית. למען הבריאות הנפשית אני מאזינה לצד ההליכה למגוון הסכתים. אני ממליצה כאן על 3 הסכתים להם אני מאזינה בקביעות, ושמעתי אותם מתחילתם. כל השלושה מתעדכנים, בדרך כלל פעם בשבוע.

שלושת ההסכתים הללו הפכו לגלולה המיטיבה שלי, הם עוזרים לי להתמודד, להחזיק את עצמי מלשקוע בצער העמוק, מלעסוק בחרדה ובפחדים המורגשים בזמן הזה של מלחמה.

בחרתי חמישה פרקים מתוך שלושת ההסכתים האלו. גם אם לא תאזינו להם בבוקר כמוני, אני מאד ממליצה לכם להאזין להם בכל זמן אחר של היום, ואולי תחליטו להקשיב להם באופן קבוע.

 

כתבות נוספות בחזקים ביחד:

 

'ליהנות מהדרך'

ליהנות מהדרך' הוא ההסכת של הפסיכולוגית החיובית (חוקרת, מטפלת, סופרת ומוזיקאית) שירלי יובל יאיר. בהסכת היא מראיינת אורחים מרתקים שממקצועם ומניסיון חייהם ניתן ללמוד איך למצוא אושר, אומץ, וכוחות איתם ניתן להתמודד מול ועם החיים.

"איך לתפקד בשעת חירום"

הקישור הראשון הוא לפרק שנקרא: "איך לתפקד בשעת חירום". בפרק שירלי משוחחת עם פרופסור מולי להד, שהוא מומחה בין לאומי להתמודדות עם טראומות ומצבי לחץ. בפרק פרופ' להד דיבר על חיזוק נפשי, על התמודדות עם לחץ ועל הביטוי הבודהיסטי "ככה זה עכשיו". אני מיד הזדהתי עם המשפט הזה, כבוגרת שנים של לימוד הזן בודהיזם. בימים האלה של המשבר, אני יודעת שאני בשליטה רק על הרגע הזה, על השעה הזו ואולי גם על היום הזה. אני מודה על מה שאני מצליחה לעשות עכשיו. מה שיבוא אחר כך, אני אתמודד, כשהאחר כך יגיע.

קישור לפרק בספוטיפיי

 

"איך שומרים על הילדים"

הקישור השני הוא לפרק שנקרא: "איך שומרים על הילדים". בפרק משוחחת שירלי עם סגן אלוף במיל טלי ורסנו אייסמן, שהיא מומחית לחוסן נפשי ומשמשת כמסבירת המצב של פיקוד העורף, להורים ולילדים. בפרק מדברים בין השאר על אמירת האמת לילדים, גם במצב של מלחמה. כשמקשיבים לפרק מבינים, שהעצות וההמלצות שניתנים בו הם לא רק להורים ולילדיהם (הקטנים או הגדולים יותר), יש כאן עזרה נפשית גם להורים עצמם ובכלל למבוגרים.

קישור לפרק בספוטיפיי

 

'חושבים טוב'

'חושבים טוב' הוא ההסכת של הפסיכולוגית יהודית כץ.

גם יהודית כץ מתמקדת במחקר וטיפול בתחום של פסיכולוגיה חיובית, ובהסכת מתארחים מרואיינים שמומחים בתחומם ומעניקים כלים להתמודדות חיובית עם החיים. מקבלים בהסכת בין כל התובנות גם כלים פרקטיים להתמודדות הנפשית, ובימים האלה כל עזרה חשובה.

"חוסן נפשי ראשוני בימי מלחמה"

הקישור הראשון הוא לפרק שנקרא: "חוסן נפשי ראשוני בימי מלחמה", פרק של יהודית כץ עצמה, ללא מרואיינים. זה פרק  חשוב של עזרה ראשונה לנפש.

קישור לפרק בספוטיפיי

 

"איך להתמודד עם המלחמה"

הקישור השני הוא לפרק שנקרא: "איך להתמודד עם המלחמה". בפרק מתראיין ד"ר רוני ברגר, שהוא פסיכולוג קליני, שמטפל בימים אלה בתושבי העוטף, ובימים אחרים היה ממקימי העמותה "פסיכולוגים ללא גבולות", המטפלת בנפגעי טרור, מלחמה ואסונות טבע. הפרק מעניק תובנות וכלי התמודדות מעולים.

קישור לפרק בספוטיפיי

 

'תחושת בטן'

'תחושת בטן' הוא ההסכת של מתן חכימי. זה הסכת מיוחד מאד, של בחור שבשנות נערותו סבל ממחלת עיכול כרונית, וכעבור שנים הוא ריפא את עצמו ללא תרופות, אלא עם מחקר של הפיזיולוגיה, המזון, והתודעה שלו. ההסכת שלו התפתח עם השנים למגוון של נושאים, מרתקים מאד, כשמתן בוחר להביא מרואיינים, שהם לא רק מומחים בתחומם, לעיתים הם גם שנויים במחלוקת. אני מוצאת את הפרקים שלו מעניינים ביותר ומאתגרים לחשיבה מחוץ לקופסא.

"על חוסן, אמונה והתמודדות"

הקישור שאני מביאה הוא לפרק שנקרא: "על חוסן, אמונה והתמודדות". בפרק התארח פרופסור דני חמיאל, שהוא פסיכולוג קליני ורפואי בכיר, המתמקד בטיפול קוגנטיבי התנהגותי. בפרק הם שוחחו על הרגשות שכולנו מרגישים כרגע – פחד, אשמה, אמון שנשבר ודרכים להתמודדות עם כל הרגשות, התחושות והכאבים.

קישור לפרק בספוטיפיי

* ציפי לוין היא בלוגרית השראה ולייפסטייל, בעלת הבלוג הוותיק "מה יש לך גברת לוין"