התמודדות רגשית דרך משחק: השיטה שיכולה להרגיע את ילדכם בזמן המלחמה

זמן משחק עבור ילדים הוא זמן מרפא. זמן בו הם מעכלים את מה שעבר עליהם באותו יום, הזמן בו הם מסדרים את המחשבות שלהם ומגבשים את הדעות שלהם. ובזמן מלחמה חשוב להקפיד על זמן זה אפילו יותר. מדריכת ההורים ויקי מרומסקי רדי עם חמישה טיפים שיסייעו לכם לעשות את זה נכון

התמודדות רגשית באמצעות משחק
התמודדות רגשית באמצעות משחק | צילום: shutterstock

מאז תחילת המלחמה כל אחד מאיתנו סיגל לעצמו דרך התמודדות שמתאימה לו. יש שיצפו בחדשות ללא הפסקה, יש שידברו על המצב, יש שיתכנסו לתוך עצמם ויש שיחפשו פעילות שתרגיע אותם. כאשר מדובר בילדים, הם מתמודדים דרך משחק.

זמן משחק עבורם הוא זמן מרפא. זמן בו הם מעכלים את מה שעבר עליהם באותו יום, הזמן בו הם מסדרים את המחשבות שלהם ומגבשים את הדעות שלהם. ההמלצה היא להימנע ממשחקים עם חוקים וכללים כגון משחקי הקופסא למיניהם ולאפשר להם לשחק משחק חופשי בבובות, מטוסים, רכבת, קוביות, כלי מטבח, תיק רופא, גיבורי על, בית בובות ואפילו כריות הספה בסלון.

כתבות נוספות:

חמישה טיפים שכדאי לכם להכיר

1. אפשרו לילדים זמן שבו ישעמם להם, זמן נטול גירויים חיצוניים ונטול מסכים. בלי שאלות והכוונה שלנו, ובלי ציפיות. פשוט זמן משחק עם עצמם. אם תרצו לעודד משחק חופשי, הניחו בסלון סלסלה עם כמה דמויות/אביזרים למשחק חופשי ולכו לעיסוקיכם. הילדים יגלו עניין ותראו את הילדים לאט לאט לוקחים את המשחקים וצוללים לעולם שלהם ולמקום לו הם זקוקים.

2. רענון של ארון המשחקים מעודד את הילדים למשחק חופשי. אין צורך לקנות משחקים חדשים, גם אם ניקח משחקים שלא שיחקו בהם בתקופה האחרונה ונניח אותם זמינים יותר הם יהוו עניין עבור הילדים. שימו בנגישות גבוהה יותר משחקים תואמי סיטואציה כמו תיק רופא, כבאית, אמבולנס, חיילים, בית בובות, פלסטרים, שוטרים, גיבורי על.

התמודדות רגשית באמצעות משחק
התמודדות רגשית באמצעות משחק | צילום: shutterstock

3. אם אתם משחקים עם הילדים או מקריאים להם סיפור, העדיפו משחקים או ספרים שמעודדים שיח רגשי. אם אין משחקים/ספרים כאלה זמינים, נסו במהלך הקראת הסיפור לשים דגש לרגש או לשאול את הילד לרגשות שחשה הדמות. נסו לחשוב יחד מתי הרגשתם ככה ומה יכול לעזור לכם בסיטואציה הזו.

4. חשוב לשים לב כי בתקופה הזו כל רגש הוא לגיטימי. מותר לפחד, מותר לכעוס, מותר להיות מתוסכל. הנטייה שלנו היא לגונן על הילדים ולהגיד "אין מה לפחד, הכול בסדר" גם כשהסיטואציה מפחידה. תנו מקום לרגשות שלהם גם אם הם רגשות לא נעימים. "זה בסדר שאתה מפחד/לחוץ. גם אותי זה הפחיד בהתחלה".

5. שאלו את הילד מה יכול לעזור לו. ילדים יוכלו להכווין אתכם למה שייתן להם מענה או מה שעזר להם בעבר. עבור ילד שמתקשה לענות על השאלה הזו, נוכל לתת 3-2 הצעות לפתרונות אפשריים. כך נלמד את הילד לאט לאט לחשוב על דרכים להקלה בפעמים הבאות. עבור ילד שמפחד נוכל להציע חיבוק, בובה אהובה, לשיר שיר, לחבק כרית חזק, לאטום את האוזניים. עבור ילד שכועס נוכל להציע להוציא את הכעס בצורה פיזית כמו לרוץ, לקפוץ, למחוץ כרית. נוכל לרקוע ברגל או לצעוק "אני כועס". חשוב להבין שבתקופה זו כל הרגשות מועצמים ובאים לידי ביטוי בצורה חזקה יותר. ולכן, ילד שכועס יכעס מאוד וילד שישמח ישמח מאוד. הכול עוצמתי יותר, גם אצלנו ההורים.

אל תשכחו להשאיר לכם זמן לקחת אוויר ולדאוג לזמן גם עבורכם, על מנת שתוכלו להיות שם ולהכיל את הרגשות של הילדים שעוברים תקופה לא פשוטה בעצמם.

הכותבת היא מדריכת הורים רגשית משחקית