פרויקט לילה סגול חוזר - למען שילוב אנשים עם מוגבלות

מפעל הפיס, השלטון המקומי והאזורי ואתר “שווים” ממשיכים במסורת ומאירים גם השנה את המדינה בסגול לכבודם של 1.5 מיליון אנשים עם מוגבלות החיים בישראל – ולמען שילובם בשוק התעסוקה

הגלגל הענק בלונה פארק בתל אביב מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: ענת וולפגנג

פרויקט “לילה סגול” חוזר: כמו בשנה שעברה, גם הפעם יוארו מאות מבנים בכל רחבי הארץ בצבע סגול, וזאת לרגל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, ולכבודם של 1.5 מיליון אנשים עם מוגבלות החיים בישראל. מאחורי הפרויקט עומדים מפעל הפיס, השלטון המקומי והאזורי ואתר “שווים”.

גשר המיתרים בירושלים מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: ישראל שוורץ

השנה “לילה סגול” מתקיים בסימן תעסוקת אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה, ובמהלכו תצא קריאה למעסיקים במשק להמשיך ולהציע משרות חדשות לעובדים עם מוגבלות. המסר שהפרויקט מבקש להעביר הוא: לאנשים עם מוגבלות יש כישרונות ויכולות, ובמילים אחרות – הם “מסוגלים להכל”.

בשנה שעברה נערך “לילה סגול” לראשונה בישראל וזכה להצלחה גדולה. יותר מ-110  מבנים מצפון ועד דרום “נצבעו” בסגול: מבית הנשיא, דרך רשויות מקומיות, גשרים, מוזיאונים, אוניברסיטאות, ואפילו עד הבורג’ חליפה בדובאי, הבניין הגבוה בעולם. באמצעות ערוצי התקשורת והרשתות החברתיות הצליח המסר להגיע לכ-2 מיליון ישראלים.

אצטדיון טדי מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: ישראל שוורץ

גם ב-2021 ישראל עומדת להישטף בסגול: בין המבנים שצפויים להיות מוארים ב-2 בדצמבר: בית הנשיא וגשר המיתרים בירושלים, בסיס הקריה בתל אביב, תחנת הכוח רידינג, הגלגל הענק בלונה פארק, עשרות בנייני עיריות ומועצות, ואולי אפילו כמה משגרירויות ישראל בעולם… בנוסף, יוארו גם 150 דוכנים של הפיס בכל רחבי הארץ.  

Ejyptp
בניין צים מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: נורית סימן טוב

למה דווקא תעסוקה

בישראל חיים היום כ-800 אלף אנשים עם מוגבלות בגיל העבודה, אך למרבה הצער פחות ממחצית מהם מועסקים. במהלך משבר הקורונה האבטלה בקרב קהילה זו אף החריפה, כאשר פעמים רבות עובדים עם מוגבלות היו הראשונים להיות מפוטרים ממקומות העבודה. החסמים בנושא התעסוקה רבים. מצד אחד, מעסיקים שחוששים לקלוט עובדים עם מוגבלות עקב קשיים אובייקטיביים, אבל  לפעמים גם בגלל דעות קדומות, ומצד שני אנשים עם מוגבלות שמסיבות שונות נמנעים מלהגיש מועמדות למשרות ולהיכנס לתוך השוק.

מוזיאון ת''א מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: באדיבות מפעל הפיס

לגלריית התמונות של הבניינים שהוארו בסגול ברחבי ישראל

במפעל הפיס זיהו את הבעיה, ומתחילת 2021 פועלים בדרכים שונות כדי להגדיל את שיעור העובדים עם מוגבלות במשק. כך למשל, פרויקט “שווים בתעסוקה” הצליח לרתום חברות רבות שהציעו משרות חדשות עבור עובדים עם מוגבלות. חלקן – למשל “מייקרוסופט” ורשת המלונות “פתאל” – אף פתחו מסלולי הכשרה מקצועיים לאנשים עם מוגבלות עם משרות מתאימות בקצה. 

בקרוב יצא לדרך מסלול הכשרה לאנשים עם מוגבלות שמעוניינים לעבוד בתחום העיתונות והיח”צ, במטרה לסייע לחניכים המצטיינים להיקלט אח”כ בשוק התקשורת הישראלי, משם, בתקווה, יצליחו להיות גורמי השפעה לטובת קהילת האנשים עם המוגבלויות כולה.   

מפעל הפיס הציב את הסיוע לאנשים עם מוגבלויות כאחד מחמשת יעדיו המרכזיים בתחום החברתי ומשקיע בנושא זה משאבים רבים, הן בפרויקטים לאומיים והן במיזמים שפועלים במסגרת הקהילתית. לצד מיזמים חברתיים ברשויות המקומיות בכל הארץ וסיוע לעמותות העוסקות בתחום, מפעל הפיס מפעיל מערך של אלפי מלגאים שמייצרים אלפי שעות התנדבות בקהילה, תוך שימת דגש על רווחתה וקידומה של אוכלוסייה זו.

משרד החוץ בירושלים מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: משרד החוץ

רו”ח אביגדור יצחקי, יו”ר מפעל הפיס: “מפעל הפיס חרת על דגלו את נושא השילוב, התמיכה והקידום של אנשים עם מוגבלויות בישראל והציב אותו כאחד מחמשת תחומי הליבה של הארגון בזירה החברתית. לאחר שבשנה שעברה הצלחנו להגיע עם המסר החברתי  החשוב הזה לכשני מיליון אנשים וצרבנו אותו במודעות הציבורית, קיימנו עבודת מטה יסודית שהולידה עשרות מיזמים מדהימים, שחלקם כבר פועלים וחלקם ייצאו לדרך עוד השנה. רובם המכריע של המיזמים יתמקדו השנה בשילובם של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה בישראל. הדבר  הזה הוא בעיניי המפתח האמיתי לשילובם המלא בחברה, תוך חיזוק תחושת הערך העצמי והיכולת לחלום ובגדול. המסר שלנו היום לאנשים הנפלאים האלה:  אנחנו איתכם לכל אורך הדרך ונמשיך להשקיע משאבים ומאמצים רבים למען שיפור איכות חייכם ולמען שוויון הזדמנויות מלא בכל תחומי החיים בכלל ובשוק העבודה בפרט”.

Ircllh
בניין הסוכנות היהודית בת''א מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: ענת וולפגנג

חיים ביבס, יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות: “אני שמח שאנחנו ממשיכים עם היוזמה החשובה הזו. היום מבינים יותר מתמיד כמה ערך יש בשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק התעסוקה ובכלל במרקם החיים. כל אדם הוא ייחודי ומחפש לתרום בדרכו, ואנחנו  ברשויות המקומיות, שואפים ללוות את התושבים שלנו לשילוב בכל התחומים. זה מה שיצור חברה חזקה, מלוכדת ומגוונת.”

עידן מוטולה, עורך אתר “שווים”: “אנחנו שמחים להיות שותפים למסורת הנפלאה הזאת זו הפעם השנייה. השנה ההתרגשות גדולה עוד יותר כי יש כאן הזדמנות אמיתית לעשות שינוי לא רק במישור התודעתי, אלא ממש באמת של החיים – ולהגדיל את ההשתתפות של אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה. גם בעבודה באתר “שווים” אנחנו מגלים מדי יום שעם התאמות נכונות, אין כמעט דברים שאנשים עם מוגבלות לא יכולים לעשות. תן להם אותן – והתוצאות כבר יגיעו”.

שי חג׳ג׳, יו”ר המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים: “חברה נמדדת ביחסה לחלשים בתוכה ובדאגתה להם. לצערנו, אנחנו נתקלים עדיין בתופעות של יחס מתנכר, עלבונות וריחוק חברתי כלפי ילדים ואנשים עם מוגבלויות. ‘לילה סגול’ הוא חלק מתוכנית חינוכית-קהילתית שנועדה לעשות את מה שכולנו כל כך זקוקים לו – לחזק אנשים עם  מוגבלויות וליצור חברה רגישה, טובה וחזקה יותר”.

לגלריית התמונות של הבניינים שהוארו בסגול ברחבי ישראל

Abprmp
מטוס ישראייר מואר בסגול למען שוויון הזדמנויות בשוק התעסוקה | צילום: ישראייר