"העגלה נוסעת אין עצור": אל תחכו לחזרה לעבודה. קומו, תזמו ותשנו את עתידכם

נתחיל בחדשות הפחות טובות: המשבר בשוק העבודה הישראלי בעקבות הקורונה לא צפוי להסתיים בקרוב. גם עם הגעת החיסונים, ההערכות מדברות על כך שלא נראה התאוששות משמעותית לפני סוף 2021.
הקורונה טרפה את הקלפים בשוק העבודה ולא רק שינתה את המציאות הכלכלית, אלא גם זירזה תהליכים תפעוליים שהחלו קודם לכן; מעבר לעבודה יותר דיגיטלית, עבודה מרחוק ומהבית. כל אלו כבר רחשו מתחת לפני השטח, אבל הקורונה נתנה להם "בעיטת זירוז" והעבירה אותם לקדמת הבמה.

חברות למדו לעשות יותר עם פחות עובדים ולהסתדר עם מצבת עובדים קטנה מבעבר.
כבר שנים מדברים על מקצועות שהולכים ונעלמים וכשהקורונה הגיעה התהליך קיבל תאוצה ועובדים רבים הוצאו מחוץ למעגל העבודה באופן חד ומידי, ולא ברור כלל אם יחזרו ובאיזה היקף וקצב.

לא מדובר רק בענפים שנפגעו באופן ישיר מהמשבר; מסעדנות, תרבות, תיירות, ומחכים לחזור לשגרה רצופה, אלא בנזק רוחבי למשק כולו. חברות רבות הוציאו לחל"ת כ-70% ממצבת העובדים בחודשים מרץ-אפריל, ואחרי שביצעו סדר וייעול במערכות החזירו רק חלק מהעובדים. בסגר השני, אליו הגיעו החברות עם פחות עובדים ממילא הוצאו שוב כ-60% מהעובדים לחל"ת וחזרתם למקומות העבודה הייתה איטית מהמצופה, עם הפתיחה המדורגת של המשק.
החברות התייעלו והשילו בממוצע כ-30% מהעובדים שלא יוחזרו לעבודה בטווח הקרוב ואולי רק אחרי שנים מספר. כלומר נפח שוק התעסוקה ירד אבסולוטית.

הסקטור שקיבל את הפגיעה האנושה ביותר הם העסקים הקטנים והבינוניים, המהווים רוב מוחלט של המעסיקים בישראל. אלו הקטנים שאין להם רזרבות וגב כלכלי רחב שמאפשרים להם לשרוד את הירידה בנפח העבודה. הם בעלי משקל רב לשוק העבודה וחזרתם תהיה איטית מאוד.
נוצר מצב שבו החברות הגדולות והעשירות במשק ממשיכות להתייעל ולהתפתח וחלקן אף מגייסות עובדים נוספים. ואילו העסקים הקטנים שמהווים את האחוז הגדול של המעסיקים במשק, 90% מהעסקים במשק הם פחות מ-19 שכירים. כ-200 אלף עסקים "זעירים" המחזיקים עד 4 עובדים בלבד, ועוד 70,000 "קטנים" המחזיקים לא יותר מ-19 עובדים, ספגו פגיעה אנושה שתמשיך לתת אותותיה לפחות בשנה עד שנתיים.

ההערכות הן שעד סוף 2020 יסגרו כ-80,000 חנויות ובתי עסק, המבטאים עלייה של 78% ביחס לשנים קודמות, בהן נסגרו בממוצע 45,000 עסקים. ואם בשנים קודמות היו ניפתחים 50 עד 60 אלף עסקים חדשים – השנה המספר מן הסתם ייחתך בחצי לפחות. פגיעה של עשרות אחוזים.

כיום, אנו עם כ-600-700 אלף מובטלים חדשים שיושבים בבית ומחשבים מסלול מחדש. הממשלה עוסקת בדרכים לקדם הכשרות מקצועיות, אך הדברים טרם הבשילו לכדי תכנית מעשית. גם כאשר הם יתממשו, יהיה קשה מאוד להכשיר כמויות כה גדולות של עובדים, בוודאי שלא כולם מתאימים להייטק ודיגיטל.
לכן העצה שלי לאלו שיושבים בביתם, היא לדאוג לעצמם ולא לחכות לסיוע חיצוני. קומו, קחו יוזמה ותעשו שינוי. ישנם ענפים שלמים שמחפשים עובדים עכשיו, וקורסים רבים ומגוונים שחלקם גם בחינם ויכולים לעזור לעשות את השינוי הדרוש. אם תקפאו על השמרים, העגלה שנקראת "קריירה וקידום אישי" תיסע ותשאיר את מי שלא נמצא עליה מאחור.