רינת אשכנזי, פריחה בעולם הפסיבי, רק עם טויסט

רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם קרנות ו-ETF

ב-2020 התחוללה "מיני מהפכה" בעולם הקרנות הפסיביות. מה זה ניהול השקעות פסיבי? מדובר בקרנות שתפקידן לחקות את מדדי המניות או את מדדי האג"ח השונים, זאת בשונה מניהול אקטיבי שמנסה "להכות" את ביצועי המדדים. שוק הקרנות המחקות פרח בשנה החולפת – עד חודש נובמבר המשקיעים ברחבי העולם כבר הספיקו להזרים מעל 650 מיליארד דולר לקרנות הפסיביות השונות ושברו את השיא של 2019. הנגישות, העלויות הזולות יחסית ופשטות המכשירים ממשיכים למשוך אליהם קהלים שונים.

השנה קרה משהו מעניין – שיעור המשקיעים הקמעונאיים, כלומר משקיעים קטנים ועצמאיים, עלה מ-10 אחוזים ב-2019 לכ-25%. הם לא נרתעו מרכבת ההרים של שנת הקורונה, אלא להיפך, ראו בה הזדמנות. הם השכילו להתנהל לפי תורת ההשקעות הקלאסית – לרכוש בירידות ולממש בעליות ונכון לשעה זו נראה כי הצליחו יותר מאשר גופים מוסדיים גדולים וותיקים.

ב-2020 המשקיעים גם העדיפו את מה שנקרא בעגה המקצועית "מדדי נישה" - מדדים שמספרים סיפור. עד לאחרונה הדרך המקובלת לבנות תיק הייתה על ידי חלוקה לאיזורים גיאוגרפיים או לענפים: ארה"ב או אירופה, טכנולוגיה או צרכנות. היום המשקיעים מעדיפים את הבינה המלאכותית, שינויי האקלים, הרפואה החכמה, אי-קומרס, סייבר ועוד שלל של נושאים "חמים". התעשיה העולמית הנפיקה השנה כ- 800 קרנות כאלו, לפני כ-3 שנים היו קיימות רק 80.
תעשיית הקרנות הפסיביות בארץ מנהלת היום כ-135 מיליארד ש"ח, כשקסם מובילה עם כ- 34 מיליארד ש"ח. היצע המוצרים הפסיביים תוצרת הארץ הינו בין העשירים בעולם, החל מאותם מדדי נישה חדשניים וטרנדיים וכלה במדדים גיאוגרפיים, ענפיים ותת ענפיים.

קל להבין את העניין בקרנות עם סיפור. הוא מתחבר להעדפות אישיות של המשקיע, עוזר לקדם אג'נדה אישית ובאופן כללי מובן ומוחשי יותר, מאשר מדדי בנצ'מרק רחבים וקצת "חסרי פנים". משבר הקורונה סיפק לנו הצצה נדירה לעולם העתיד– כבר היום ריצוף גנטי, רובוטיקה, אינטרנט של דברים, דיגיטציה ותגליות אחרות מאפשרים לנו להתמודד עם שלל אתגרים, בריאותיים וכלכליים וזו רק ההתחלה. עושה רושם שאנחנו נמצאים בפתחה של מהפכה תעשייתית חדשה. כמו במקרה של המצאת המנוע, עוצמות השינוי כנראה יתבררו רק בדיעבד. שוק ההון העולמי מציע שלל הזדמנויות השקעה בכלכלה מסורתית ובכלכלת העתיד, קרוב לבית או הרחק ממנו והציבור נענה להזמנה.

בשנת 2020 דור המילניאלס "גילה" את הקסם של השקעה בבורסה והצטרף לדורות ותיקים יותר שכבר חוו משבר או שניים. נראה כי דור המשקיעים החדשים הוא נועז יותר ולצד ההצטיידות בקרנות המחקות, הוא פחות חושש להתנסות גם במכשירים מתוחכמים יותר, כמו אופציות או חוזים עתידיים. ב- Bank of America צופים כי התעשיית הקרנות הפסיביות תגיע לקראת 2030 לכ-50 טריליון דולר, זאת לעומת כ-7 טריליון דולר היום. ניתן להניח כי כל מי שהתנסה במנת אדרנלין משובחת שסיפק שוק ההון השנה, ישאר להיות קהל נאמן שלו גם בעתיד הנראה לעין.

 

המידע המוצג מסופק ע"י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע"מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.