איתן מרקוביץ, השלמת חסרים תזונתיים עם תוספי תזונה

בהיבט כלכלי חברתי

שוק תוספי התזונה בישראל נמצא בגידול מתמיד מזה 35 שנים. המוסכמה כי תזונה מושלמת מגינה מפני מחלות נמצאת בירידה מזה מספר שנים. אורח החיים השתנה והואץ יחד עם הרפואה המתקדמת התורמת לעליה בתוחלת החיים הממוצעת. נרשם גידול בשיעור האוכלוסייה אנשים פעילים שנים רבות יותר ועלות ההוצאה הממשלתית והפרטית על רפואה וטיפולים עולה מידי שנה.

לאורך השנים תחום תוספי התזונה ”משופע" בכתבות שליליות מצד גורמים (בחלקם אינטרסנטיים) המתעלמים רובם ככולם מעובדה ודאית שחלק מהמחלות הכרוניות ניתן היה למנוע או לדחות במספר שנים אם היה מתקיים חינוך מסודר לאורח חיים נכון, תזונה נכונה, מזון איכותי ומניעת לחצים. לצערנו זה לא קורה, המדינה לא משקיעה כלל בחינוך למניעה. התוצאה כאמור הוצאה הולכת וגדלה של תקציבי בריאות וכן גידול בהוצאות הפרטיות של האזרחים מעבר לתשלומי החובה לקופות החולים.

כיום כ-43% מתושבי ישראל אישרו כי הם משלבים תוספי תזונה באופן סדיר וקבוע.
עקב התפרצות מגפת הקורונה וחוסר האונים (עד לחיסון האוכלוסייה) נרשם באתר משרד הבריאות כי צריכה של ויטמינים D, C ואבץ חיוניים לשמירה על מערכת החיסון, זאת בנוסף לסידן, ולמגנזיום (שהפך לחיוני עקב מלחמת המים של משרד הבריאות במקורות בטיפול במים מותפלים) חומצה פולית, אומגה 3 ועוד .

השנה כאשר מגפת הקורונה מכה בעולם צמח שוק תוספי התזונה בישראל כבשאר העולם המפותח ב-22%. גידול זה מקרב אותנו לכך שכ -50% מהאוכלוסייה צורכים תוספי תזונה והשלמות תזונתיות. שווי שוק התוספים במדינת ישראל עומד על כ-1.3 מיליארד ₪ .

הציבור נוכח לדעת שנכון לעכשיו צריכת התוספים המומלצים תסייע בהקטנת הסיכון להדבקה במחלת הקורונה. זאת למעט התבודדות והסתגרות .
הנחיות משרד הבריאות לרופאים לחזק את צריכת הוויטמינים שפורטו לעיל' רק מעלה את חשיבות תוספי המזון המהווים השלמה תזונתית לחוסרים הנצברים אצל כולנו במהלך החיים.
אין תחליף לרפואה וחשוב להמשיך ולפתח אותה, אבל לא פחות חשוב ללמד את הציבור לשמור ולהישמר ולהבין את שיעור הנזק הבריאותי שחוסרים תזונתיים עלולים לגרום.
על פי התחזיות העולמיות מגמת הגידול בשימוש בתוספי תזונה תתחזק בשנים הבאות .

זה הזמן לממשלת ישראל להבין כי ניתן לחולל שינוי מהותי בבריאות האוכלוסייה על ידי :
א. השקעה של שיעור מזערי מתקציב הבריאות השנתי
ב. בהקלות של הרגולציה הדרקונית שאינה מאפשרת להסביר לתושבים מה חשיבותו של כל ויטמין ומינרל לגופנו ומה השפעת החוסרים על בריאותנו.
בעזרת חינוך נכון החל מגיל הגן ובתי הספר ניתן לגדל אוכלוסייה בריאה יותר, תוססת יותר וסבלנית יותר שבסופו של דבר גם תחסוך מיליארדים במשאבים רפואיים בראייה רב שנתית. אם קופות החולים יאפשרו לציבור לקוחותיהם בדיקות דם המראות חסרים בוויטמינים ומינרלים וידעו לתמוך בהשלמות תזונתיות מקצועיות לאיזון הצרכנים, יחסכו הון עתק מהוצאות מיותרות לתרופות מעבר להפיכת הצרכן ללקוח מאושר ומרוצה. נכון להיום צרכנים אמורים לברר באופן עצמאי מה צרכיהם וזאת ללא יד מקצועית מכוונת שחייבת להגיע מצד הממשלה ומשרד הבריאות . 72 שנים הממשלה הולכת בכיוון אחד –
יש לנסות ולהיווכח איך החינוך לבריאות חוסך תקציבים ותורם לגידול בפריון.