איך בוחרים יועץ מקצועי? 7 שאלות מפתח להצלחת העסק

אספנו עבורכם, בעלות ובעלי העסקים הקטנים, 7 שאלות שכדאי לשאול לפני בחירת היועץ העסקי המתאים. זכרו, המאמץ ישתלם! בחירה נכונה של יועץ עסקי היא משמעותית וחשובה להצלחה של העסק

Kenny Eliason Y 6rqstqbyq Unsp
אילוסטרציה | צילום: Kenny Eliason

כל עסק יודע שתוכנית עסקית היא המצפן בדרך אל היעד. מאיפה מתחילים? אם אתם מאלו שאוהבים לעשות הכל בעצמכם, שווה שתעיינו בתוכניות עסקיות של עסקים אחרים, בעדיפות לעסקים הדומים לעסק שלכם מבחינת המוצר או השירות, והיקף הפעילות. מתוכניות אלה תוכלו ללמוד, תבינו יותר מה כתיבת התוכנית העסקית תדרוש מכם, ואף תוכלו לקבל מהם רעיונות ולסמן לעצמכם מרכיבים אליהם תרצו להתייחס ו/או ליישם בתוכנית העסקית שלכם. בהתאם לזה קבלו החלטה אם להמשיך ולכתוב את התוכנית העסקית בעצמכם, או שתעדיפו לקבל סיוע של יועץ עסקי, שכתיבת תכנית עסקית היא המומחיות שלו. יועץ טוב יכול לקחת את הרעיון העסקי הגדול ולפרוט אותו לפעולות קטנות.

3kfxvv
צילום: באדיבות הבית לסולידריות חברתית

היועץ העסקי מקשיב לשאלות שלכם ועונה עליהן באופן ברור?

כבר בשיחת ההיכרות, נשים לב האם היועץ קשוב לשאלות שאנחנו שואלים. דיבור בשפה מקצועית שאינה ברורה לא תשרת אותנו, ואף עלולה לגרור קבלת החלטות שלא יהיו מובנות לנו עד הסוף ולא נדע להעריך את טיבן. וודאו כי היועץ עונה על השאלות שאתם שואלים ומסביר את עצמו באופן מובן.

ליועץ יש ניסיון עם חברות דומות לשלכם?

האם הניסיון הקודם של היועץ הוא בתאגידים גדולים או עסקים קטנים? האם יש לו היכרות עם המגזר העסקי בו אנחנו פועלים? היועץ העסקי אמנם לא צריך להיות איש מקצוע בתחום, אבל חשוב שיהיה לו ניסיון עם עסקים דומים בתחום העיסוק ובגודל.

האם היועץ הוא יזם או בעל עסק קטן בעצמו?

אין כמו לעבוד עם מישהו שהיה בנעליים שלנו והצמיח בהצלחה את העסק שלו. אתם יכולים לשאול את היועץ מה ההיסטוריה המקצועית שלו ולבדוק האם התנסה בהקמת עסק בעצמו.

עד כמה אתם צפויים להיות מעורבים בכתיבת התוכנית?

פעמים רבות נרצה שמישהו יעשה בשבילנו את העבודה, אך האמת היא שאנחנו חייבים להיות מעורבים בכתיבת התוכנית העסקית, כי יש דברים שרק אנחנו יודעים. שאלו את היועץ מה ההשקפה שלו על תהליך העבודה, עד כמה העבודה תעשה בשיתוף פעולה והאם מתוכננות נקודות עצירה לבחינת התוכנית. זכרו שתוכנית עסקית היא האסטרטגיה העתידית של העסק – נרצה להיות שם כשהיא נכתבת, לא?

האם היועץ העסקי מאמין ומתחבר לרעיון העסקי?

 

לפרטים נוספים היכנסו לכאן