טיפים לשיווק אסטרטגי מנצח

אספנו לכם כמה המלצות ממוקדות ומדויקות לאסטרטגיה שיווקית עם תוצאות בשטח

 Lf
שוק | צילום: ארי דינר

שלב ראשון והכרחי מגיע רגע לפני שאתם מתחילים לשווק ולפרסם את העסק, והוא שלב ביצוע מחקר מעמיק, שיסייע לכם לבנות תוכנית שיווקית מותאמת לצרכי השטח.
התוכנית השיווקית צריכה להתייחס לקהל היעד של המוצר או השירות שלכם, ללקוחות הקיימים היום ואל הלקוחות הפוטנציאליים, וכמובן אל המתחרים שלכם.
בתכלס זה אומר לתכנן איך אתם יכולים להתבלט ולהציע שירות או מוצר אפקטיבי יותר. התמקדו בנקודות החוזקות שלכם ו אותן על מנת לייחד אתכם לעומת שאר השוק.

לאחר שתבינו את היתרון התחרותי של העסק, יהיה לכם קל יותר להתאים את המסר השיווקי עבור הלקוחות. אם רק עכשיו הקמתם עסק קטן וחדש, חבל להשקיע תקציב עתק על קמפיין כלל ארצי.
קביעת יעדים ריאליים היא בסיס לתכנון תקציב מותאם ליכולות העסק.

חקרנו את השוק, דייקנו את המסרים, עכשיו הזמן לתכנן את הפעילות השיווקית מראש, ברמת שבועות ואפילו חודשים. מצד שני, אפשר ולפעמים אפילו כדאי מדי פעם "לשלוף מהמותן" או לפרסם בהתאם לדברים אקטואליים שמתרחשים (מה שמכונה RTM - Real Time Marketing, שיווק בזמן אמת).

1hvise
אילוסטרציה | צילום: באדיבות הבית לסולידריות חברתית

שימו לב לא לשים את כל הביצים בסל אחד – פעלו בכמה ערוצי שיווק לקהלי היעד השונים.
הלקוחות שלכם יכולים להיות בפייסבוק, אינסטגרם, יו-טיוב, טיקטוק, לינקדאין, אבל הם לא יישארו שם לנצח. הקפידו להיות עם האצבע על הדופק, בדקו אחת לתקופה איפה הלקוחות הפוטנציאליים שלכם נמצאים ומה הדרך השיווקית הנכונה להגיע אליהם.
ידעתם שמחקרים חוזרים ומאששים את העובדה כי רוב הגולשים, במיוחד ילדי שנות ה-2000 ומטה, מעדיפים צפייה בסרטוני וידיאו/מדיה ויזואלית על פני קריאת טקסט?
אם קהל היעד שלכם הוא צעירים בני 20 ומטה, תכננו ופעלו בהתאם.

בדקו את התוצאות של מהלכי השיווק והשתמשו בכלי מדידה המותאם לערוץ השיווק שלכם. כדאי לבצע בקרה על הנתונים במועדים קבועים (אחת ליום/ אחת לשבוע/אחת לחודש).

יצא לכם לשמוע על "שיווק שותפים"? זו למעשה טכניקה בה עסק מוצא עסק אחר שיפעל כשותף עסקי שלו. בשיטה זו, אתם כבעלי עסק למעשה משלמים תגמול כספי לשותף, עבור כל מכירה שהאתר שלו הוביל אליה.
הרעיון הוא פשוט: בעל אתר אינטרנט מסכים לפרסם בתוכו את העסק שלכם והוא גובה מכם תשלום רק על מכירות שהתבצעו בפועל והגיעו דרך האתר שלו. בכך, המשווק השותף מרוויח עמלה על כל מכירה ולכן מתאמץ להביא אליכם לקוחות, ואתם כבעלי עסק מעבירים את נטל השיווק לשותף שעושה זאת בשבילכם, ומשאיר אתכם לדאוג רק לאספקת המוצר או השירות שאתם מציעים. כך למשל, בעלת עסק לטיפולים קוסמטיים מוצאת כשותף בעל אתר שפונה לקהל היעד שלה. הוא מפרסם את המודעה שלה בחינם, ומקבל עמלה על כל לחיצה או מכירה שבוצעה ממודעת הפרסום באתרו.

חשוב לזכור – ההמלצות האלה הן דרכים מצוינות לקדם את העסק, אבל זה לא אומר בהכרח שחייבים לבחור בכולם. חיוני קודם כל להבין איזה מהערוצים הכי מתאימים לקהל היעד, למוצר או השירות שאנו מספקים ולא פחות חשוב, מה אפשרי מבחינת התקציב.
תמיד ניתן להיעזר באנשי שיווק מנוסים וכותבי תוכן מקצועיים עבור הפרסום בערוצים השונים, ניהול קמפיין שיווק ממוקד או עבור שיווק חודשי קבוע. גם בבחירה הזו, חשוב לראות כיצד זה משתלב בתקציב השיווק המוגדר של העסק.

רוצים לקבל טיפים נוספים להצמחת העסק? הורידו גם אתם את אפליקציית WER1 והצטרפו לקהילת העסקים הקטנים של ישראל