הבית של סלווה: הבחירה שלנו למסעדת השנה

במסגרת כתבות המדור לסיכום שנת 2021, ביקשנו לגעת גם בעולם הקולינירה בישראל, ולבדוק מי הן המסעדות שנכנסו לתודעה של הציבור הרחב בשנה זו

הבעלים של הבית של סלווה

על מנת להגיע אל המסעדות המומלצות ביותר, הפעם נעזרנו בקהל הקוראים של המדור הרשומים במערכת, במקביל לשיחה עם מספר שפים ממוכרים ונחשבים ביותר בישראל. באופן חסר תקדים, אחת המסעדות שקיבלה חלק נכבד מקולות הקוראים והיתה לשיחת היום גם בקרב השפים המקצועיים, היא מסעדת "הבית של סלווה".

מדובר במסעדה הפעילה כבר כארבע שנים, זו ממוקמת בעין נקובא, כפר ערבי ישראלי ממערב לירושלים השייך למועצה אזורית מטה יהודה. מי שמנהלת אותו היא סלווה עוודאללה, בת 54, ובכל יום בין השעות 12:00 בצהריים ועד 22:00 בערב, כולל בסופי שבוע, היא מגישה לעשרות סועדים ממיטב המטבח הערבי המסורתי.

מפיק מטעם המדובר קפץ גם הוא למסע של טעימות, אלו הרשמים שהביא עימו בחזרה.

הבית של סלווה: מפסיטבל האוכל של מטה יהודה למסעדה המפארת את הסביבה

הבית של סלווה היא מסעדה של אוכל ערבי אותנטי וביתי, מדובר במקום גדול המכיל בתוכו כ 160 מקומות ישיבה, ומעבר לנוף המדהים בדרך לעין נקובא, נוח מאוד להגיע לאזור וישנה חנייה בשפע בסמוך למסעדה.

מי שעומדת ליד הסירים ומפליאה בבישולים יוצאים מגדר הרגיל היא סלווה עוודאללה. עד לפני כמעט עשור סלווה היתה מבשלת בעיקר לבני משפחה וחברים, אך בשלב מסוים עודדו אותה להירשם לפסטיבל האוכל שנערך במטה יהודה, שם הקהל הגדול התאהב במטעמים שהיא יודעת להכין, ונוצר עליה לחץ כבד לקחת את הכישרון הנדיר הזה שלה ולפתוח מסעדה, כך עשתה ומאז לא הסתכלה עוד לאחור.

הבית של סלווה: זמן הטעימה שלי – מתחילים עם מנה ראשונה

כרוב ממולא של הבית של סלווה
צילום: צילום: יח''צ

הארוחה שלי החלה עם מספר ממרחים ביתיים, כמובן הכל מעשה ידיה של סלווה, בין היתר על השולחן שלי הונחו ממרח שום, ממרח דלעת, ממרח סלק, טחינה ירוקה, ממרח תפוח אדמה, ממרח חצילים וחומוס ביתי.

לצד הממרחים והסלטים הללו הזמנתי לטעימה גם שלושה סוגים של מאפים כחלק מהמנה הראשונה, ממולא עם בשר עגל, ממולא של אורז וירקות, שישברק וסינייה קובה. מעטים הם המקומות בישראל שיודעים להכין שישברק כהלכתו, אולם הכיסונים שסלווה הכינה היו נימוחים ומושלמים, כפי שכתוב בספרים.

בכל הנוגע לסינייה קובה זו היתה חוויה מעולם אחר, הקובה הוכנה מתערובת מתובלת של בשר טחון, בצל וצנוברים ששכנו בין שתי שכבות של מעטפת הקובה. הטמעים היו עזים ומדויקים לחך שלי, התפוצצות של מרקמים, ריחות וטעמים בכל ביס וביס.

הבית של סלווה: מנה עיקרית כפולה

פיתה עם בשר בבית של סלווה
צילום: צילום: יח''צ

אם הייתי יכול הייתי חוזר פעם נוספת על מנת הממרחים והמנה הראשונה, אך הייתי צריך לשמור מקום בבטן גם למנה השנייה.

לזו הזמנתי מקלובה - תבשיל אורז הפוך עם בשר וירקות, וגם מנסף, שהוא תבשיל מסורתי של בשר כבש מבושל ברוטב יוגורט ומוגש עם אורז או בורגול לבחירה.

על פניו שתי מנות כבדות, אבל אי אפשר היה שלא ללקק את האצבעות.

באומנות של ממש, סלווה ידעה לשלב בצורה מדויקת בין התבשילים, לירקות ולאורז בשתי המנות גם יחד, היה זה תענוג גדול.

מרק שחימם לי את הלב והנשמה

אני מניח כי בכל מקום אחר כבר הייתי מבקש את החשבון, אבל עם כל מנה שאכלתי התאבון רק נפתח לו.

כיוון שהיה מדובר ביום חורפי וגשום, הריחות שהגיעו מהמטבח עשו את שלהם כך שהזמנתי מרק, והרי אין כמו מרק טוב ליום חורף גשום.

מרק הפריקה של סלווה היה מרק חורפי ביתי קלאסי, סופר טעים, מאוד בריא, ואת הטעם המעושן של הפריקה והירקות אני יכול לחוש עד עכשיו.

הקינוח המופלא

כמו בכל מטבח ערבי אסלי שמכבד את עצמו, גם בתפריט של "הבית של סלווה" מצאתי מאלבי, כנאפה ביתית, מעמול תמרים ומיני בקלוואה.

הקלוריות לא עניינו אותי באותם הרגעים, טעמתי את טעמם המופלא של הכנאפה והבקלוואה וזה היה שווה כל גרם, מומלץ בחום ואהבה.

הקפה השחור ליד היה אות לסיום של ארוחה אלוהית, מעשה ידיה של אישה מופלאה, סלווה עוודאללה, ומי שלא מגיע לטעום, פשוט מפסיד.

טלפון להזמנת מקומות: 054-3373652