עושה חשבון: ענבל שבתאי מביאה פתרונות אפקטיביים לבעיות פיננסיות מורכבות

המתכננת הפיננסית ענבל שבתאי, תעזור לכם להתנהל נכון כלכלית, לקחת משכנתא מנצחת, ואף להגיע ליעדים עסקיים

ענבל שבתאי בצילומי תדמית

מדינת ישראל הפכה יקרה מדי עבור חלק גדול מאזרחיה; רק לאחרונה דירג מגזין האקונומיסט את תל אביב בתור העיר היקרה ביותר בעולם, עיר שממילא ידועה לשמצה במחירי הנדל"ן הגבוהים בה. כמובן שלא מדובר רק בתל אביב, ולמעשה כל המדינה מתנהלת בסביבת מחירים גבוהה מאוד, כאשר השכר הריאלי נמצא בתהליך שחיקה מתמיד נוכח עליית המחירים המהירה, וישראלים שאינם חלק ממגזר ההייטק (ולא ירשו כסף מההורים), כנראה מתקשים לסגור את החודש כמו שצריך.
למרות זאת, בישראל לא רוכשים כלים פיננסיים במערכת החינוך, וישראלים רבים מגיעים למצב שהם מגלגלים הלוואות מחודש לחודש, במקום לבנות את עצמם מבחינה כלכלית. על רקע תמונת המצב המורכבת של הכלכלה הישראלית, שוחחנו עם ענבל שבתאי, מתכננת פיננסית  אשר מלווה משפחות גם בתהליכים של לקיחת משכנתא, כלכלת משפחה ,ייעול כיסויים ביטוחיים ועוד.

ענבל שבתאי: תכנון פיננסי הוליסטי

ענבל שבתאי (בת 43), נמצאת בתחום של ייעוץ משכנתאות משנת 2010, ומלווה משפחות לקבלת משכנתא ומחזור משכנתא. כמו כן, ענבל היא יועצת לכלכלת המשפחה, וכן מעניקה שירותי ליווי עסקי להתייעלות וצמיחה עבור עסקים קטנים ובינוניים. בנוסף, בשנים האחרונות נכנסה לתחום הביטוח: "בתקופה הארוכה שבה אני מלווה משפחות, מצאתי שאצל מרבית המשפחות, ההוצאה השנייה הכי גדולה שלהן (אחרי הוצאות דיור, קרי שכירות או משכנתא) היא ההוצאה על ביטוחים. ראיתי שהמון משפחות משלמות על כפל ביטוחים, ולמעשה משלמות על משהו שהן לא מקבלות. הבנתי שכדי לתת למשפחות שאני מלווה מענה  מקיף באמת, עלי ללמוד את הנושא. החל משנת 2017 הפכתי סוכנת ביטוח, וכיום אני יכולה לספק ללקוחות שלי תכנון פיננסי  בכל היבט פיננסי וכלכלי  בחייהם", הכולל השקעות אלטרנטיביות וחסכונות במכשירים פיננסיים בחברות הביטוח.

מה בעצם עיקר השירות שלך?

ענבל שבתאי: "אני מעולם לא עסקתי רק בייעוץ משכנתא, היות וכל הנושאים הפיננסיים, קרי משכנתא, ביטוח, הכנסות, חסכונות וכדומה, כולם קשורים האחד בשני: גובה ההחזר החודשי של המשכנתא, נגזר מיכולת ההשתכרות של המשפחה, וכן ממכשירים פיננסיים נוספים שיש למשפחה, שיכולים לסייע בהורדת מחיר המשכנתא. לכן טבעי שמתוך העיסוק בייעוץ משכנתא, בחרתי להתייחס באופן רחב יותר לאספקטים כלכליים נוספים של המשפחה, לסייע בשקלול של כל הנתונים הכוללים הכנסות והוצאות וגם חסכונות, ולהגיע להחלטות מתאימות יותר לאותה משפחה; אני מאמינה שרק כך ניתן לבנות יחד מצד אחד תמהיל משכנתא נכון, ומצד שני, לצמוח יחד ולהגדיל את החסכונות הקיימים של המשפחה. חשוב לדעת שהרבה משפחות בישראל לא מתנהלות בצורה שמתאימה להכנסות שלהן: ראיתי משפחות עם הכנסות של חמישים אלף שקלים בחודש, שבסוף החודש לא חוסכות שקל, ולפעמים אף נמצאות במינוס. משהו בהתנהלות שלהן לא נכון, ובתהליך הייעוץ שאני עוברת עם המשפחות, אנחנו מאתרים את אותו גורם בעייתי ומתקנים אותו.

בעצם יש לי ראייה פיננסית כוללת: אני מסתכלת על ההכנסות של המשפחה, ומנסחת יחד עם בני המשפחה את היעדים הכלכליים לטווח הקרוב ולטווח הרחוק יותר. אנחנו חושבים יחד איך להגדיל את ההכנסות, איך להגדיל את ההון המשפחתי, איך להגיע לאיזון כלכלי וכדומה. כל משפחה בהתאם לכלים שלה ולאילוצים שלה. בנוסף, אני עוברת על מוצרי הביטוח של בני המשפחה, ורואה מה הם באמת צריכים, מה חסר להם, ואיפה אפשר לחסוך".

איך עובדת הדינמיקה עם חברות הביטוח?

"מאחר ואני עובדת עם כל חברות הביטוח, ויודעת את ההבדלים ביניהן בכל מוצר, אני יכולה לבחור את המוצר שהכי מתאים לכל לקוח. אני סוכנת ביטוח שמחויבת ללקוחות שלי, תוך ראיית הצורך האמיתי של כל משפחה ומשפחה".

ענבל שבתאי: מה את נותנת ללקוחות שלך בעצם?

"אני עובדת כבר למעלה מ-11 שנה בתחום של ייעוץ משכנתא. זה לא סוד שבתקופה האחרונה יש המון עסקאות נדל"ן והשוק רותח, מה שגרם להרבה יועצים חדשים להיכנס לתחום. עם זאת, אני יכולה להגיד בצניעות שאין הרבה יועצים מנוסים כמוני: אני ליוויתי אלפי לקוחות לקבלת משכנתא איכותית בבנק. יש לי את הניסיון בבניית תמהיל נכון, ליווי נכון של הלקוח, התנהלות מול הבנק, הגשת בקשות בצורה מדויקת כך שהבקשות יאושרו, ועוד. מדובר בליווי שלא נגמר בקבלת המשכנתא, אלא כולל גם בניית תוכנית כלכלית, בחינה של חסכונות והשקעות ועוד. בנוסף, אני מאוד ישרה וכנה עם הלקוחות שלי: אני לא מוכנה לטפל במשכנתא שאני לא מאמינה בה, כלומר משכנתא שיכולה לסכן את בני הזוג, וביכולת שלהם לעמוד בהחזר המשכנתא, אני לא רוצה שיווצר מצב חלילה שבגלל ארבעה קירות, משפחה תיכנס לסחרור ובעיות כלכליות.

ענבל שבתאי עם לקוח
צילום: צילום: עידו ניתאי

עכשיו זו תקופה טובה לקחת משכנתא?

"שוק הדיור מתחיל להתאזן בחודשים האחרונים. העומס בבנקים יורד, וזה טוב, שהרי כך אפשר לקבל תנאים טובים יותר, הריביות עדיין נמוכות . כמו כן, נפתחו ערוצים עם ריביות נמוכות שהיו מוגבלים קודם. עם תכנון נכון וראיה קדימה, אפשר לתכנן משכנתא טובה, כזו שנוכל לשמור עליה גם בשנים הבאות, גם אם נרצה לבצע שינויים או להחליף דירה בעתיד".

 

לפרטים נוספים, צרו קשר עם ענבל בטלפון 052-400-5584, דרך האתר העסקי של ענבל, או דרך עמוד הפייסבוק שלה.