ראיון עם רואה החשבון שלמה אליאס

כל בעל עסק יודע כי רואה חשבון מקצועי ומיומן הוא אחד הנדבכים החשובים ביותר בכל הקשור לפן הכלכלי בעסק. הכירו את שלמה אליאס, הבעלים של משרד רואה החשבון "אליאס רואי חשבון"

זמן צפייה: 10:44

כיצד רואה חשבון מקצועי יכול לסייע לבעלי עסקים להפחית הוצאות על מיסים, ולהגדיל את הנטו?

"יש לא מעט אפשרויות לצמצום המיסים. נתחיל בשיקולים: הרבה פעמים בעלי עסקים לא רוצים לפתוח עסק, היות והם חושבים שהמדינה תיקח להם את כל מה שהם מרוויחים. כשאנחנו שומעים זאת, אנחנו מרגיעים אותם: השד הוא לא נורא כל כך, שהרי אפשר לצמצם מיסים דרך הוצאות פרטיות ומוכרות: שכירות, ארנונה, כיבודים וכל מיני הוצאות. בן אדם שחי בצנעה מייצר בעצמו הוצאות של חמשת אלפים שקלים על המחייה שלו. זה אומר עוד חמשת אלפים שקלים שהוא יכול להרוויח ולא לשלם עליהם מיסים". 

 

עברנו שנתה מאתגרת כתוצאה מנגיף הקורונה ובמהלכה המון אנשים עבדו מהבית כאשר גביית הכסף התבצעה באמצעות האפליקציות השונות, מה חשוב לדעת בנושא?

"בשנה האחרונה, הרבה עסקים פנו אלינו ואמרו שהם קיבלו כסף באפליקציות התשלום השונות, הביט, הפייבוקס, פייפאל וכדומה. לא תמיד אפשר לעצור ולהוציא חשבונית באותו רגע, יוצא מצב שקיבלת כסף ולא דיווחת עליו כי שכחת. לא משנה מה הסיבה, על כל ההכנסות צריך לדווח. יש איזו תפיסה שגויה שבגלל הקורונה רשות המיסים בבלאגן ולא בודקת הכל, אולם בפועל, הרשויות בודקות ועוד איך. יש להן גישה לדו"ח סליקת האשראי של הלקוחות".

 

מה חשוב לדעת לגבי המענקים שבעלי העסקים קיבלו מהמדינה בעקבות המשבר?

"קודם כל, זה מחושב לפי שנת 2019. מה שהוגש דווח למע"מ. למשל, הרבה אנשים מאחרים בהגשה של החשבוניות לא בכוונה, מה שמביא לפגיעה בחישוב המענקים. עם זאת, אפשר לערער על הכל, ולקבל שומה נכונה למי שנפגע כתוצאה מכך. 

 

אותם מענקים נכבדים שקיבלו בעלי עסקים שקיבלו על השתתפות הוצאות קבועות. אותם מענקים ניתנו בכפוף לתנאי אחד עיקרי: להוכיח שבאמת ההכנסות שלך ירדו. הירידה הזאת רלוונטית לתקופת הקורונה, בהשוואה לשנת 2019. העניין הוא, שבשנת 2019 אף אחד לא ציפה שתהיה קורונה, ולעתים חלק מהדיווחים לא נכונים, לאו דווקא במזיד, אלא לעתים היו טעויות. במצב כזה, אפשר לערער על הדיווח". 

 

בתקופה האחרונה חל גידול משמעותי בהשקעות במטבעות וירטואליים, האם קיים מיסוי על רכישה ומכירה של מטבעות?

"בשנה האחרונה, המטבעות הפכו לעניין מאד פופולרי. חשוב להבין עם זאת שהרווחים חייבים במס של 25% למס הכנסה. מי ששוכר דרך הבנקים, לא צריך להתעסק עם הדיווח הזה, כי הבנקים כבר דואגים לזה. אולם מי שסוחר דרך אפליקציות או באפיקים אחרים, ומס הכנסה לא יודע שהרווחת דרך האפליקציות. לכן, מי שפותח במטבעות צריך לפתוח תיק במס הכנסה ולדווח בו על ההכנסה הפסיבית". 

 

דווקא בתקופה זו מתחדדת החשיבות של ליווי צמוד של רואה חשבון מקצועי לעסק שלכם. שלמה, תודה רבה. 

 

אתר

פייסבוק

טלפון: 054-4390970