מדריך לאוטם המתחיל: כיצד מתבצע איטום גגות, ובאילו שיטות עושים שימוש

כל מה שרציתם לדעת על איטום גגות ולא העזתם לשאול

אדיב שירותי איטום | צילום: יח"צ

בין אם יש לכם מעל הראש גג רעפים, גג מרוצף, גג שטוח ואפילו גג אזבסט, הגג הזה חייב להיות אטום מפני גשמים. כשצריך לאטום גג, חשוב להסתייע במקצוענים בלבד, אשר נותנים לכם אחריות על עבודת האיטום. הנה כל מה שרציתם לדעת על איטום מבנים, גגות, מרתפים וכל מה שבין לבין.

כשמדובר בתחום של איטום גגות ומבנים, ישנן שיטות איטום שונות, חומרי איטום מגוונים, ואנשי מקצוע ברמות מקצועיות שונות. אם אתם צריכים איטום גג או איטום מבנה, אנחנו ממליצים לכם לערוך מחקר שוק קצר אשר יכלול בירור של מחירי איטום, בירור שיטות איטום, חומרי איטום וכדומה. בכדי לנסות להקל עליכם עד כמה שניתן, ריכזנו עבורכם כאן מידע לאוטם המתחיל. בואו נתחיל עם שיטות איטום שמומלץ להכיר ב-2022.

שיטות איטום וחומרי איטום שכדאי להכיר

כדאי לדעת שחומרי איטום, בדרך כלל משתלבים רק עם חומרי איטום קיימים מאותו הסוג: אם למשל הגג שלכם עבר זיפות גגות או סיוד גגות לפני כמה שנים, סביר להניח שתוכלו לתקן את האיטום רק בעזרת זפת. הוא הדין לגבי יריעות ביטומניות, שהן חומרי איטום נפוצים במיוחד לאור יעילותם הרבה. ישנן יריעות ביטומניות מסוגים שונים, כאשר בדרך כלל ההבדל בין היריעות טמון בעיקר בעובי שלהן: בעוד שניתן להתקין יריעות בעובי של 4 מ"מ, אפשר גם להתקין יריעות ביטומניות בעובי של 5 מ"מ. כשמדברים על התקנת יריעות מהסוג הזה, בדרך כלל מדובר במחירים אשר נקבעים לפי מ"ר. עבור יריעות ביטומניות בעובי של 4 מ"מ, אתם תשלמו בערך 90 ₪ למ"ר של התקנה.

חשוב לציין בנקודה הזו, שהמחיר הזה בדרך כלל לא מתייחס לעבודות אשר נלוות לעבודת האיטום. כשאנשי האיטום מגיעים לגג שלכם, הם קודם כל סורקים את הגג ובודקים שני דברים. האחד, מצב האיטום והנזילות מהגג. השני הוא הנושא של המכשולים שפזורים על הגג, ומפריעים לאנשי האיטום לבצע את עבודתם.

כשמדברים על פירוק מכשולים בגג, הכוונה בדרך כלל היא למרזבים מסוגים שונים, סולמות חירום וסולם גג, צלחות לוויין, קולטי שמש ודודי שמש ועוד. אם אתם רוצים להוזיל קצת את המחיר של איטום גגות, יהיה כדאי לשקול לפרק את המכשולים האלו בעצמכם, ולהימנע מתוספת מחיר של הסרתם על ידי חברת האיטום. הסרה עצמית יכולה לחסוך לכם מאות שקלים במקרים מסוימים, במיוחד אם קיימים מכשולים רבים על הגג.

חומרי איטום אקריליים לאיטום גגות

לרוב, חומרי איטום אקריליים יתאימו בעיקר לגגות מרוצפים. אם אתם מעוניינים לבצע איטום גג מרוצף, אתה תוכלו להשיג את השירות בעלות ממוצעת של כ-60 ₪ – 75 ₪ למ"ר. בדרך כלל חומרי האיטום האקריליים יהיו מבוססים על מים במחירים האלו.

מעבר למה שציינו עד כה, קיימים גם חומרי איטום פוליאוריטנים; התקנת חומר איטום פוליאוריטני תעלה לכם כ-95 ₪ – 155 ₪ למ"ר בדרך כלל. חומרי איטום אלו נחשבים חזקים במיוחד ולרוב הם יחזיקו לכם במשך שנים ארוכות על הגג. צריכים פרטים נוספים? צרו עמנו קשר ונשמח לסייע לכם.

 

מהי שיטת איטום הגגות המומלצת ביותר?

אם מדברים על שיטות מומלצות לאיטום גגות, קודם כל חשוב לדבר על סוג המבנה שמצריך את עבודת האיטום. כמו כן, חשוב לדבר על חומרי האיטום שקיימים כרגע על הגג, את התקציב עבור עבודת האיטום, את זמינות חברת האיטום, העונה בשנה ועוד. כל אלו ועוד, הם פרמטרים שמשליכים ומשפיעים על מחיר עבודת האיטום והמורכבות שלה. בואו נדבר על זה יותר לעומק.

רגע לפני שהחורף מתדפק על דלתותינו, יהיה חשוב לוודא שאיטום הגג שלנו עומד איתן. לא פעם, החורף מתחיל ואנשים בכלל לא מוכנים לכך, אבל לפתע וללא התראה מוקדמת, מתחילות נזילות מים בבית. כשזה כבר קורה, מצטערים על זה שלא ביצענו בדיקת איטום בעונת הקיץ. אז כדי למנוע כל מיני פישולים כאלו שמובילים לנזילות בבית ונזקים, בואו נדבר על איטום מבנים – שיטות מומלצות.

אחת מהשיטות המומלצות לאיטום מבנים היא השיטה המתבססת על יריעות ביטומניות. היריעות האלו מונחות לפי מטרים רבועים, וככה גם נקבע המחיר שלהם (מתומחר לפי מ"ר). היריעות נחשבות חומר איטום מומלץ במיוחד, שאותן בעצם מרתכים לגג של המבנה.

הריתוך והחיבור של יריעות ביטומניות, מתבצע באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם של ריתוך. חשוב לציין, לפני שמתקינים יריעות ביטומניות, צריך לבדוק את המצב של היריעות הקיימות. בעוד שחלק מחומרי האיטום עשויים לדחות חומרי איטום שונים מהם, יהיה חשוב לוודא מול חברת האיטום שהיריעות אכן אפשריות להתקנה על גבי הגג.

אדיב שירותי איטום | צילום: צילום:יח''צ

איך מתבצעת עבודת איטום עם יריעות ביטומניות?

כשמדברים על עבודת איטום גגות עם יריעות ביטומניות, למעשה מדברים קודם כל על פירוק של מכשולים שונים אשר יכולים להיות מצויים בגג. למשל, מרזבים וסולמות לגג, צלחות לוויין, חומרי איטום ישנים ועוד. ואם כבר דיברנו על פירוק של מכשולים לפני איטום גג, חשוב לציין שחלק מחברות האיטום מבצעות תיקונים לאלמנטים האלו. התחום הזה נקרא פחחות בניינים. הוא כולל תיקון של מרזבים, תיקון סולמות גג ועוד.

חלק מחברות איטום הגגות מספקות גם את השירות הזה של פחחות בניינים. לאחר שפורקו מכלול המכשולים שמפריעים לעבודת האיטום להתבצע, יהיה אפשרי להתחיל לאטום את הגג מחדש. יש לציין ואולי גם להזהיר, חלק מחברות האיטום יציעו לכם לפרק את האיטום הקיים בכדי להתקין איטום גגות חדש. דעו לכם, לא תמיד חובה לפרק את כל האיטום הקיים בכדי להתקין חומרי איטום חדשים. בפעמים רבות מספיק לבצע תיקון איטום כמו שצריך.

מגמות חמות באיטום גגות

איטום הגג שלנו היא משימה שצריך להשקיע בה. כאשר אנחנו חושבים על איכות החיים בתוך הבית שלנו, אנחנו חושבים על מרכיבים יחסית שוליים שלפי התפיסה שלנו הופכים את הבית שלנו לאיכותי – אנחנו חושבים על מכשירי חשמל, על רהיטים ועל עוד חלקים שאמנם משדרגים את המחייה בבית שלנו, אבל לא באמת משפיעים על יכולת המחייה שלנו בתוכו. מנגד, מרכיב מהותי כמו גג הבית שלנו הוא חלק משמעותי הרבה יותר מאיכות החיים בבית שלנו. ומה למעשה תפקידו של הגג שלנו במכלול איכות החיים בבית שלנו? ובכן, התשובה לשאלה הזאת ברורה למדי – התפקיד של הגג שלנו הוא תפקיד של בידוד ושל איטום איכותי שמפרידים בין חלל הבית שלנו לבין פגעי מזג האוויר וכל מה שמחוץ לבית. בהתחשב בכל, ברור שלא כל גג יבצע את המשימה שלו באותה האיכות ובאותה ההצלחה, כדי לדעת מהו האיטום הנכון, שווה להכיר את המגמות החמות בתחום.

יריעות ביטומניות – כאשר אנחנו מדברים על איטום גגות מקצועי ואיכותי, השיטה הפופולארית והמוצלחת ביותר כיום היא איטום באמצעות יריעות ביטומניות. מדובר ביריעות שעשויות מחומר בשם ביטומן, שנוצר בתהליך הזיקוק של נפט, וניתן ליצור באמצעותו יריעות בגדלים משתנים שהן אטומות לחלוטין מפני רטיבות, ונוח מאוד לעבד ולהתאים אותן לגודל הגג שלנו. היריעות הביטומניות מונחות על הגג שלכם במקצועיות ובהתאמה מושלמת, מחוברות לשלד הגג, וכמובן שגם נתפרות יריעה ליריעה, עד שבסופו של דבר נוצרת המעטפת האטומה והאיכותית ביותר, עליה נצבע ונניח ריצוף במידת הצורך.

חומרים אקריליים – במידה ואנחנו לא יכולים או מעדיפים שלא לאטום את הגג שלנו באמצעות יריעות ביטומניות, עוד מגמה איכותית ונוחה במיוחד לביצוע היא כל מה שנוגע לחומרים אקריליים וליישום שלהם עבור איטום הגג שלנו. החומרים האקריליים הללו, שהם זמינים למדי וניתן לרכוש אותם בחנויות חומרי בניין רבות, הם חומרים שמתאימים הן למלאכה שלמה ואיכותית של איטום, והן עבור תיקונים ספציפיים אם אנחנו לא מעוניינים להרים ולשנות את איטום הגג כולו. בנוסף, מדובר בחומרים שנוח מאוד לבצע עליהם מלאכות שונות של צביעה והתאמה לשימוש יום יומי, שניים רק ליריעות ביטומניות בכמה שהם נפוצים ופופולאריים כיום.

איטום גג, בכל סגנון בו הוא נעשה, הוא איכותי בדיוק כמו הקבלן המבצע אותו. מלאכה איכותית של איטום גגות יכולה להתבצע עם יריעות ביטומניות, עם חומרים אקריליים, ולמען האמת גם בטכניקות מיושנות יותר כמו זיפות – הדבר לא משנה כלל וכלל, כל עוד אנחנו פונים לקבלן איטום איכותי לביצוע העבודה. כשאנחנו עושים זאת – אנחנו יכולים להיות בטוחים שנקבל את הגג האטום המגיע לנו.

נזילות מים בבית: איטום גגות או איתור נזילות?

איטום מבנים הוא חלק חשוב בכל תהליך של בנייה, שיפוץ או עיצוב מחדש של בתים ובתי עסק. בין אם אתם צריכים איטום לבית פרטי או למקום העבודה, יהיה חשוב לוודא שאתם אכן מקבלים את השירות הנכון. האם תצטרכו איתור נזילות מים? אולי בכלל קבלן ביוב? ומה לגבי אנשי איטום? בואו נברר ביחד.

אין הרבה דברים יותר מבאסים מאדר נזילות מים בבית, שלפעמים גם יכולות לגרום להריסה של ציוד, רהיטים, נזק לכלי נגינה יקרים, למוצרי חשמל ועוד. נזילות מים בבית, נוצרות בדרך כלל כתוצאה מבעיה של איטום מבנה. יתכן גם שהתפוצץ לכם או לשכן שלכם איזשהו צינור מים שנמצא בתוך הקיר. כך או אחרת, חשוב מאוד לפתור את הבעיה לפני שהיא מחמירה. סמכו עלינו, אם אתם רואים רטיבות בקיר, זה רק קצה הקרחון. מתחת לפני השטח אתם תמצאו בעיה יותר מהותית, אשר מצריכה טיפול ויפה שעה אחת קודם.

כיצד נברר מה מקור הבעיה של נזילת מים?

ישנן כמה דרכים ושיטות לברר את מקור נזילת המים. בעוד שאתם יכולים להשתמש במצלמות אינפרה אדום (מצלמות תרמיות) בכדי לבצע סריקת רנטגן בתוך הקיר, אפשר גם לבצע בדיקת איטום. בדיקת המצלמות תיעשה בתוך הבית, בעוד שבדיקת האיטום תתבצע על גג המבנה בדרך כלל. קחו בחשבון: מצלמות אינפרה אדום הן מאוד יקרות לשימוש; ברגע שאיש המקצוע מפעיל את המצלמה הזאת, העלות תנוע בין מאות שקלים לבין 1,000 ₪ ומעלה. אם אתם צריכים בדיקת איטום גגות, תוכלו לקבל בדיקה כזאת בעלויות הרבה יותר ידידותיות.

לאחר שאתם מאתרים את מקור הבעיה, יגיע הזמן לטפל בה. אם מדובר בפיצוץ של צינור מים או צינור אינסטלציה בקיר, אתם תצטרכו קבלן ביוב. שמעו לנו, אל תסתייעו בכל אינסטלטור. יחד עם בעיות של פיצוצים בצינורות מים, ייתכן שיש לכם גם בעיית איטום גגות, איטום מבנים וכדומה.

אם יש לכם בעיה של דליפת מים בעקבות איטום שמגלה בלאי, חשוב לדעת שלא תמיד יש חובה להחליף את כל האיטום בגג. אפשר גם לבצע איטום נקודתי בגג שלכם, מה שיעלה לכם בין 500 ₪ ל-1,550 ₪ בממוצע. חשוב לציין בנקודה הזו, שהמחיר הזה לא מתייחס לפירוק של כל מיני אלמנטים שמפריעים לאנשי האיטום לבצע את עבודתם, כאמור לעיל.

אילו מכשולים יכולים להפריע לעבודת האיטום להתבצע?

לעיתים יש צורך לפרק אלמנטים כמו מרזבים, סולמות, דודי שמש וקולטי שמש, צלחות לוויין ועוד. ועוד משהו שחשוב לציין כרגע, זה הנושא של תיקון מרזבים. אם בזמן שפירקתם את המרזבים גיליתם שהם כבר חלודים או בלויים, ישנן חברות איטום גגות אשר עוסקות גם בתחום של פחחות בניין. ככה תוכלו להוריד שתי ציפורים במכה אחת.

מעבר למכשולים האלו, כמובן שיש גם את המורכבות של חומרי איטום ישנים ובלויים. לא משנה איזה חומר איטום תרצו להתקין על הגג, אתם צריכים לזכור שחומרי איטום משתלבים אך ורק עם חומרי איטום מאותו הסוג.

אדיב שירותי איטום | צילום: יח''צ

השוואת מחירים

אם אתם צריכים עבודת איטום גגות, ההמלצה הגורפת היא לבצע השוואת מחירים בין חברות שונות לאיטום מבנים. חשוב לא רק להשוות מחירים, אלא לבדוק את המקצועיות של הספקים השונים; כך תוכלו לקבל מספר הצעות מחירים מחברות האיטום, מה שיוביל אתכם לבחור בחברה הכי אטרקטיבית ומקצועית. אם חברת איטום היא בעלת ניסיון של שנים רבות וגובה מעט יותר מחברות אחרות, ייתכן שיהיה כדאי לשלם קצת יותר. אל תתנו לזול להפוך לכם ליקר, לא תמיד כדאי לבחור במחיר הכי נמוך בשוק.

לפרטים נוספים, התקשרו לטלפון 03-732-2677, או שכנסו לאתר של אדיב שירותי איטום, או לעמוד הפייסבוק.