כלכלה בצבע כסף

אחד מתחומי הטכנולוגיה שמתפתח בקצב מהיר בשנים האחרונות הוא טכנולוגיה שמקדמת איכות חיים של בני הגיל השלישי או בשמה הלועזי AGETECH. משקפי מציאות מדומה, רובוט חברתי רפואי ואביזרי התעמלות במים הם רק חלק משורה של מוצרים חדשים, שמפתחים בין השאר סטארט-אפים ישראלים למען אוכלוסיית הגיל השלישי. אוכלוסייה שתרמה בשנת 2020 כ-15 טריליון דולר לכלכלת העולם. בני הגיל השלישי או יזמים? אוהבים טכנולוגיה ויש לכם רעיון ותשוקה להשפיע על עולם המחר ועל איכות החיים של בני הגיל השלישי? התחרות של קרן ההשקעות של מגדלי הים התיכון ventures שלא כדאי לכם לפספס

ד"ר יעל בנבנישתי
ד"ר יעל בנבנישתי | צילום: רענן כהן

"היא ישבה על ספסל, אישה בשנות השמונים לחייה. שלפה את הטלפון הנייד. להפתעתי זה היה הדור האחרון של הטלפונים הניידים, הצעקה האחרונה. חייכתי לעצמי- "בטח הנכדים קנו לה מתנה ..." . היא התעסקה עם הטלפון לא מעט, לחצה, גלשה, העבירה מסכים. אולי היא צריכה עזרה חשבתי לעצמי, אבל לא רציתי להביך אותה אז לא ניגשתי.

היא הרימה את הראש, חיפשה עזרה... חייכתי והיא חייכה בחזרה וביקשה שאגש. הסתכלתי על המסך, לרגע לא הבנתי מה אני רואה ... ואז היא שאלה – מכרתי כרגע את המניות והיה כתוב שיגיע אישור למייל, אני לא מוצאת אותו, תוכלי לעזור לי?"

בקרב רבים רווחת ההנחה שבני הגיל השלישי לא מעוניינים או לא יצליחו להשתמש בטכנולוגיות – אך זוהי תפיסה שגויה והמציאות מראה אחרת. נכון לומר שרבות מהטכנולוגיות והממשקים הדיגיטליים לא ראו בבני הגיל השלישי פלח שוק מספיק אטרקטיבי ולכן הן חסרות התאמות בסיסיות שיקלו על השימוש וההטמעה בקרב קבוצת אוכלוסייה זו. אך חשוב לזכור כי פלח אוכלוסייה זה לא רק הולך וצומח בעולם וצפוי להמריא ולהגיע לכ-20% תוך כשני עשורים, אלא שגם אוכלוסייה זו היא אוכלוסייה צרכנית, כך לדוגמא התרומה של קבוצה זו לכלכלת העולם עמדה על 15 טריליון דולר בשנת 2020.

ד''ר יעל בנבנישתי
ד''ר יעל בנבנישתי | צילום: רמי זרנגר

אז למה צריך לעצב ולייצר טכנולוגיות מיוחדות עבור בני הגיל השלישי? פשוט כי בכל גיל יש צרכים ורצונות שונים. וכן, זאת לא בושה – לעיתים נאלצים גם להתמודד עם מגבלות ואתגרים שלא הכרנו בגיל צעיר יותר.

מעבר לאלו, הרי שהזדקנות האוכלוסייה היא מגמה עולמית. אל מול עלייה בכמות האוכלוסייה המבוגרת אנו רואים גם מגמת ירידה של כמות האוכלוסייה הצעירה. מגמות אלו מובילות לשינויים משמעותיים שישפיעו על שירותי מערכות הבריאות, הכלכלה, הרווחה ומבנה התא המשפחתי. מדינה שתרצה להמשיך ולספק שירותים איכותיים ומגוונים לפלח אוכלוסייה הולך וגדל, תהיה חייבת להטמיע שירותים מבוססי טכנולוגיה- כי לא ירחק היום בו לא יהיה מספיק כוח אדם כדי לתת שירות לכל כך הרבה אנשים. אז כשיש כוח צרכני ויש דרישה וצורך, מתעורר עולם היזמות. עולם היזמות לקידום איכות החיים של בני הגיל השלישי, או בשמו הלועזי AGETECH  מתפתח במהירות. כבר היום ניתן למצוא בשוק יותר ויותר מוצרים ושירותים שפותחו עבור או במחשבה על הגיל השלישי. לא מדובר רק בסטרטאפים שנמצאים בתחילת דרכם אלא גם בחברות ענק כמו גוגל, אמזון ואפל שזיהו את הפוטנציאל.

כדי לתמוך ולקדם את עולם זה הקימה חברת מגדלי הים התיכון קרן השקעות ייחודית שמטרתה אחת– לקדם ולתמוך כספית במיזמים טכנולוגים הבאים לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. הקרן שמה לה למטרה לזהות את המיזמים בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר להצלחה ולהשקיע בהם כסף וידע, להביא אותם בפני קהל היעד ולפתוח להם את הדלת לשוק העולמי. הקרן שהוקמה לפני כארבע שנים הייתה חלוצה בקריאת המפה הדמוגרפית העולמית וכיום מוצבת כמובילת דעת בתחום, בישראל ומחוצה לה.

ללא ספק, כל מי שעוסק ומתעניין בעולמות החדשנות יודע שבחינת תוכנית עסקית, חשיבה על אסטרטגיות צמיחה ופיתוח המוצר מבחינה טכנולוגית חשובים, אך כשעוסקים בטכנולוגיות בעלות פוטנציאל השפעה כ"כ משמעותי על החיים של כולנו זה לא מספיק. אסור לנו, מפתחי הטכנולוגיה, היזמים והמשקיעים לשכוח שאנחנו, חכמים ונבונים ככל שנהיה, לא נחליף את חוכמת ההמונים של קהל היעד שלנו. אסור לנו ליפול לתוך מלכודות הסטריאוטיפים והדעות הקדומות כלפי הגיל השלישי.  שילוב פידבק שיתקבל מבני הגיל השלישי עצמם עוד בשלב הפיתוח יעלה את פוטנציאל ההצלחה בעשרות אחוזים, כיוון שאז נייצר מוצר או שירות מדויק יותר העונה לצורך אמיתי. וזו לא רק עצה חברית ליזמים, קרן ההשקעות של מגדלי הים התיכון מקפידה לשתף את דיירי מגדלי הים התיכון בהתנסויות טכנולוגיות- לעיתים בשלבי פיתוח מוקדמים ולעיתים כחלק מבחינת מיזם לפני שתתבצע ההשקעה. כך לדוגמא חברה העוסקת בשיקום בעזרת משקפי מציאות מדומה פנתה לקבוצת מתנסים על מנת לקבל משוב הנוגע לנוחות המוצר, האריזה ותהליך ההתחברות. חברה נוספת העוסקת בעולמות התיירות אספה קבוצות מיקוד כדי להכיר את הקשיים שחווים המטיילים המבוגרים בשדה התעופה ובמלונות וחברה שפיתחה רובוט חברתי רפואי נתנה את הרובוט למספר דיירים על מנת לקבל חוות דעת על מוכנות המוצר לשוק. בימים אלו חברה המפתחת את הדור הבא של אביזרי ההתעמלות במים נעזרת בנסיינים על מנת לדייק את המוצר לפני יציאתו לשוק .

מידי שנה מקיימת הקרן של מגדלי הים התיכון תחרות ישראלית ובינלאומית לחשיפת סטרטאפ השנה בתחום הטכנולוגיות לגיל השלישי. מתוך ההבנה שקבוצת היעד, האוכלוסייה המבוגרת יודעת, מבינה ומכירה בפוטנציאל הקיים בטכנולוגיה כדי להעשיר את איכות חייהם,  צוות השופטים בתחרויות מורכב מפאנל שופטים מקצועי ומבני הגיל השלישי. הזוכה בגמר התחרות הישראלית , לא רק שיזכה בפרס כספי אלא שגם יעלה אוטומטית לגמר התחרות הבינלאומית ויזכה לחשיפה בינלאומית רחבה.  ואם חשבתם שמדובר באירועים רגועים, אתם מוזמנים להגיע לתחרות הקרובה או להירשם כשופטים לתחרות הבינלאומית שתתקיים וירטואלית. הקהל המבוגר לא עושה "הנחות", השאלות נוקבות והדרישות גבוהות.

אז אם אתם מחפשים פתרונות טכנולוגיים, יש לכם רעיון ואתם מחפשים גוף ידע לבחון ולדייק אותו או שפשוט אתם אוהבים להיות מעודכנים אנחנו מציעים לכם לעקוב אחרי אחד מתחומי היזמות שללא ספק משנים את ההווה וישנו את העתיד של כולנו.

לינק להגשת מיזם לתחרות

כותבת המאמר הינה מנכ"לית קרן ההשקעות של מגדלי הים התיכון ventures