שוק ה-AgeTech צומח בקצב מסחרר

עם שוק פוטנציאלי של מאות מיליארדי דולרים וכניסה של ענקיות הטכנולוגיה, פיתוח טכנולוגיות לגיל השלישי, או AgeTech, הוא אחד התחומים הצומחים והמרתקים ביותר במבט לעתיד.

הקרן הראשונה בישראל המתמקדת בתחום היא מגדלי הים התיכון Ventures, חברת הבת של רשת הדיור המוגן, אשר מציעה שילוב של מומחיות, קשרים בינלאומיים ופידבק ישיר מקהל הדיירים. מהם העקרונות הנבחנים לפני השקעה שתקדם את איכות החיים בגיל השלישי? וכיצד דיירי הבתים מועצמים כחלק מהמשוב והניסוי בשטח?

מרבית קרנות ההשקעה הפועלות בבעלות מוחלטת של חברה מסחרית, או CVC, מנסות לאתר מוצרים להטמעה בפעילות השוטפת של חברת האם. קרן מגדלי הים התיכון Ventures אינה כזו. הקרן היא חברת בת של רשת מגדלי הים התיכון המנהלת 7 בתי דיור מוגן ברחבי הארץ, אך היא משקיעה בכל טכנולוגיה שיכולה לקדם את איכות החיים בגיל השלישי באופן כללי.

הקרן קמה לפני כ-4 שנים והיתה הראשונה בישראל להתמקד בתחום ה-AgeTech באופן בלעדי. כיום היא הקרן המובילה בתחום והספיקה לבצע השקעות ב-5 חברות בתחומים מגוונים מאוד, מתוך ראייה כוללנית על הדרכים לשיפור חייהם של בני הגיל השלישי - החל מתיירות, דרך מזון ועד שיקום באמצעות מציאות מדומה.

ד"ר יעל בנבנישתי, מנכ"לית הקרן, אומרת כי "אנחנו מסתכלים בצורה רחבה על התחום של הגיל השלישי, מתוך הבנה כי הדיור המוגן הוא רק חלק מהחיים בגיל הזה. דיור מוגן מתקיים בתוך קהילה, ובהתאם אנחנו מחפשים רעיונות ומוצרים מכל עולמות התוכן הרלוונטיים".

ד''ר יעל בנבנישתי | צילום: רמי זרנגר

שוק צומח של מאות מיליארדים, עם קהל שסומך על טכנולוגיה ומאמץ אותה

על פי ההערכות של מגזין Forbes, השוק הגלובלי של הגיל השלישי צפוי להגיע ל-27 טריליון דולר עד שנת 2026, כאשר שוק הטכנולוגיות לגיל השלישי עומד על כ-10% מתוך הסכום הכולל. שיעור הצמיחה השנתי המשוער עומד על יותר מ-20% בשנים הקרובות.

"מדובר בנתונים משמעותיים מאוד ולכן לא מפתיע לראות שכל החברות הגדולות בעולם הטכנולוגיה יצאו במוצרים ושירותים המיועדים לגיל השלישי", אומרת ד"ר בנבנישתי. Alexa Together של אמזון, Nest של גוגל, כולם מוצרים המותאמים לבני הגיל השלישי ומטמיעים מגוון שירותים ייעודיים, מתוך זיהוי הפוטנציאל הגדול והצורך האדיר של השוק.

כאשר מביטים אל פלח השוק של בני הגיל השלישי, מגלים קהל של אנשים שמחפשים איכות חיים ומוכנים לאמץ טכנולוגיות. "דור הבייבי בומרס מגיע כעת לגיל השלישי, אחרי שנחשף לטכנולוגיות במקום עבודה ובחיים, כך שהוא יכול ומעוניין לאמץ טכנולוגיות", אומרת ד"ר בנבנישתי. "על פי מחקר של ארגון הגמלאים של ארצות הברית המונה 42 מיליון חברים, 72% מבני 70 פלוס סומכים על טכנולוגיה. הם מאמצים טכנולוגיות, נשארים נאמנים למוצרים שעוזרים להם ויודעים שזה מה שישאיר אותם מחוברים לעולם".

עם זאת, אומרת ד"ר בנבנישתי, "45% מהם מרגישים שהטכנולוגיה לא מעוצבת עבורם ולא איתם. מדובר על קרוב למחצית מהאנשים - נתון משמעותי מאוד". לכן, ד"ר בנבנישתי מדגישה כי ההתאמה של טכנולוגיה לקהל היעד צריכה להיות לאורך כל המסע של הצרכן, מרגע ההחלטה על הרכישה ועד לשימוש והתפעול השוטף. "צריך להתייחס להתממשקות, הכניסה למערכת, ההנחיות בתפעול של שגיאות. ההתאמה לגיל השלישי לא יכולה להצטמצם רק לגודל פונט וצבעים". לדבריה, "תמיד יהיה פער טכנולוגי בין הדורות - השאלה היא איך מנסים לגשר עליו".

"צריך להסתכל לא על המגבלות, אלא על הצרכים והרצונות - ואז נגיע למוצרים טובים עבור קהל היעד", אומרת ד"ר בנבנישתי. "כאשר מתייחסים רק למגבלות, אנחנו חוטאים למטרה. אנשים לא מגדירים את עצמם לפני המגבלות שלהם, אלא לפי הרצונות שלהם".

מגדלי הים התיכון | צילום: רענן כהן

היתרונות המובנים של הקרן - פידבק ישיר ומיידי, ולידציה מהמומחים לנושא לקראת סבבי השקעות עתידיים
אחד היתרונות המשמעותיים והמרכזיים של שיתוף פעולה וקבלת השקעה מהקרן של מגדלי הים התיכון, הוא היכולת להשתמש בבתי הדיור המוגן בתור אתר ל-Beta Testing. "סטארטאפ שעובד איתנו יכול לקבל פידבק ישיר על המוצר או השירות", אומרת ד"ר בנבנישתי. "אנחנו מאוד מקפידים שהדיירים יהיו שותפים ביצירת חדשנות - מגייסים קבוצות מיקוד, התנסויות ועד תחרות שנתית של מיזמים בה הם משמשים כשופטים. אנחנו מאוד מערבים את הדיירים מתוך הבנה שאחד הדברים שחסרים לחברות הוא פידבק מהשטח - לראות שאתה מייצר משהו שאכן יש לו שוק, ואין כמו קהל היעד כדי לתת את הפידבק. הדיירים שלנו מאוד אוהבים את זה, ההיענות תמיד מאוד גבוהה והפידבק שאנחנו מקבלים יורד לפרטים הקטנים ביותר".

בנוסף לפידבק הישיר, השקעה של קרן ההשקעות של מגדלי הים התיכון, המתמקדת בשלבי Pre Seed ועד סבב A, מהווה ולידציה בשלב מוקדם מצד קרן שהליבה שלה ב-AgeTech בלבד, "כך שבשלב בו אותו סטארטאפ מגיע לסבבי גיוסים מתקדמים יותר, ההשקעה שלנו היא גושפנקא לכך שהמוצר הוא טוב, נדרש ונכון לשוק", אומרת ד"ר בנבנישתי. "לא מדובר במשקיע פיננסי בלבד, אלא חותמת איכות שאין במקום אחר, אנו בהחלט משקיע אסטרטגי שיודע גם לסלול את הדרך לשוק הבינלאומי".

"גם אם החברה לא מקבלת השקעה בסוף - נייעץ ונעזור לפתוח דלתות באמצעות הקשרים הבינלאומיים שלנו"

מעבר להשקעה האפשרית מצד הקרן, שיתוף פעולה וחבירה לקרן של מגדלי הים התיכון פותחת חלון של הזדמנויות וקשרים לעולם ה-AgeTech ולקהילת בני הגיל השלישי של ישראל ומחוצה לה. "מעבר לכך שהדיירים יודעים לקנות מוצרים ולהטמיע אותם, למגדלי הים התיכון מועדון צרכנות עבור בני הגיל השלישי, כך שאפשר לשווק דרכו את המוצרים והשירותים", אומרת ד"ר בנבנישתי.

בנוסף, הקרן שייכת לרשת המשקיעים הבינלאומית של ארגון הגמלאים האמריקאי, "כך שאנחנו כל הזמן מעבירים להם אינפורמציה ויוזמים פעילויות משותפות", אומרת ד"ר בנבנישתי. "אנחנו קשורים מאוד לשוק האמריקאי, שמהווה פוטנציאל אדיר מבחינת קהל יעד".

ד"ר בנבנישתי, הנחשבת לאחד ממובילי הדעה העולמית בתחום ה-AgeTech, משמשת כחברת הועד המנהל של האגודה הישראלית לגרונטולוגיה והנציגה בישראל של ארגון AGING 2.0 הבינלאומי אשר פועל ב-130 מדינות ועוסק בשילוב בין טכנולוגיות לגיל השלישי.

"בשורה התחתונה, הקרן לא נוסדה ואינה פועלת רק לשם השקעה ויצירת רווח, אלא גם לקידום התחום וביסוסה של ישראל בתור מרכז של ידע וחדשנות ב-AgeTech. לכן, גם אם מגיע אלינו סטארטאפ שלא השקענו בו, זה לא אומר שלא נעזור לו לפתוח דלתות לשווקים אחרים, נאתר תחרויות שיחשפו אותו לקהלים הרלוונטיים, נבצע פיילוטים ועוד. אנחנו גאים בכך שיותר מ-400 יזמים בחרו לפנות לקרן וקיבלו ייעוץ, הכוונה ותמיכה בדרך להשקה וצמיחה בשוק", אומרת ד"ר בנבנישתי.

לסיכום, ד"ר בנבנישתי אומרת כי "מדובר בתחום חשוב הנוגע לכולם, תחום שפרץ רק בשנים האחרונות, בעיקר מסיבות דמוגרפיות, וכמובן יש בו המון פוטנציאל - זה הזמן שלנו להיות שם. הקרן מזמינה כל חברה שיש לה מוצר שעשוי להתאים לגיל השלישי לבוא ולהתייעץ כיצד ניתן למצות את פוטנציאל השוק. אנחנו תמיד שמחים על כל פנייה ומבטיחים פידבק ואם צריך גם פתיחת דלתות".