איך תדעו אם יש לכם ריח לא נעים מהפה וכיצד זה קשור לבריאות החניכיים?

יש סיבות שונות שגורמות להופעת ריחות לא נעימים מהפה, אבל מה שבוודאי יותר מעניין אתכם זה איך פותרים את הבעיה. החל מבחירת משחת השיניים, דרך אופן הצחצוח ועד הביקור אצל השיננית: הנה כל הטיפים שיעזרו לכם לנשום עמוק ובלי לדאוג

נשימה נעימה, קולגייט
נשימה נעימה, קולגייט | צילום: שאטרסטוק

ריח רע מהפה עלול להופיע בכל גיל, אבל הוא שכיח יותר אצל מבוגרים. באופן כללי, הוא נגרם בגלל סיבות שונות ובהן אי צחצוח שיניים, חוסר שימוש בחוט דנטלי באופן קבוע, חלקיקי מזון שנשארים בפה ועלולים להירקב, אכילת מזונות מסוימים, עישון או לעיסה של טבק ואפילו כתופעת לוואי של מצבים רפואיים או נטילת תרופות מסוימות.

רוצים לדעת אם יש לכם ריח רע מהפה מבלי לשאול מישהו אחר? זה נשמע מוזר, אבל זה עובד: נסו ללקק את החלק הפנימי של פרק כף היד, תנו לו להתייבש לכמה שניות ואז הריחו אותו. אם זה מריח רע, כנראה שגם הנשימה שלכם משאירה רושם דומה.

555555

השיניים צריכות משחה שתרחיק את הבאשת

"ריח פה נקרא בעברית 'באשת'", מסבירה לנו הדס גולדנברג, יו"ר איגוד השינניות הישראלי ומי שמנהלת את פרויקט "חיוכים" יחד עם פרופ' יובל ורד. "אז אם אתם לא מריחים את עצמכם ולא בטוחים אם יש או אין לכם ריח רע, שאלו אדם קרוב אליכם שאתם סומכים על כנותו וחיבתו אליכם".

"חוץ מזה, ברוב המקרים בני הזוג שלכם כבר יעירו לכם במידה ויש לכם ריח רע מהפה", מציינת גרינברג. "ואם אין כאלו בסביבה, פשוט תשאלו את השיננית ו/או את רופא או רופאת השיניים שלכם! – אבל בטח שלא את הבוס או הבוסית", היא מוסיפה בצחוק.

בקרב בעלי המקצוע קיימת הסכמה גורפת על כך שבחירת משחת השיניים הנכונה יכולה לעשות הבדל גדול בבריאות הפה. משחת השיניים PerioGard של קולגייט למשל מציעה הקלה מיידית ומתמשכת לשיניים רגישות. היא מתחילה לפעול מרגע המריחה, מספקת הקלה מיידית ומתמשכת לאנשים הסובלים מרגישות בשיניים ומתאימה מגיל 6 ומעלה.

כמו כן, משחות השיניים של קולגייט מכילות גם מרכיבים מיוחדים שיעזרו בבעיות ספציפיות -כמו שיניים רגישות או מחלות חניכיים. מעבר לכך, כל משחת שיניים שמיוצרת על ידי קולגייט מאושרת על ידי ארגון רופאי השיניים ולכן היא נבדקה והוכחה כאפקטיבית.

במידת הצורך, ניתן להוסיף שטיפה עם מי פה של קולגייט וכך להמשיך את המאמץ לנטרול ריח רע מהפה. עם זאת, שימו לב: "השטיפה לא מחליפה את ההסרה המכנית של רובד חיידקים תוך כדי ביקור אצל השיננית וכמובן לא את הצחצוח היומיומי", מבהירה גולדנברג.

החיידקים הגיעו – הריחות הרעים התחילו

מבחינה בריאותית ופיזיולוגית נטו, "ריח רע מהפה מופיע בגלל נוכחות חיידקית על רקמות חלל הפה, כולל הלשון", עונה הדס. "נוכחות חיידקית שמצטברת לכדי רובד משמעותי גורמת לריחות הרעים להופיע. בנוסף, לעיתים ריח רע מהפה נובע משיניים עם עששת, ריקבון או חור", מסכמת השיננית המנוסה, "על כן יש לגשת לרופאי השיניים כדי לעשות בדיקה ולטפל בשיניים כמו שצריך".

אבל לא צריך להתייאש ובטח שלא להימנע מלפתוח את הפה. במקום זה, כדאי למשל להקפיד על גריפת לשון מדי בוקר וערב, כל פעם שמצחצחים שיניים. לפי הדס, הדרך הנכונה לעשות את זה היא מהשליש הפנימי - זה הקרוב ללוע – כלפי חוץ ובעדינות כדי לא לעורר את רפלקס ההקאה.

לסיכום, כדי למנוע ריח רע מהפה עלינו לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולהשתמש בחוט דנטלי מדי יום. גם ביקורים קבועים אצל רופא השיניים והשיננית חשובים: הם יכולים לנקות אזורים בפה שקשה להגיע אליהם עם מברשת שיניים ולרמוז לנו בעדינות מה לעשות כדי לא למצוא את עצמנו במצב של ריחוק חברתי – גם בלי להיות חולים בקורונה.