המשכיות עסקית בזמן מלחמה - הנקודות המרכזיות שכל בעל עסק צריך להכיר

קבלו את המדריך להמשכיות עסקית בשעת חירום, המפרט את הצעדים שחשוב ליישם כדי להבטיח במידת האפשר את ביטחון העובדים, והמשך תפקודו של העסק גם בעת מלחמה

Ulhikx
אילוסטרציה | צילום: בלפור ישראל

האסון שפקד אותנו ב-7 לאוקטובר הכניס את המדינה לסחרור, כאשר אין אזרח שלא הושפע במידה כזו אחרת מהאירועים הטרגיים האחרונים.  מעבר להשלכות הביטחוניות, למלחמה שנכפתה עלינו יש גם משמעויות כלכליות מרחיקות לכת, כאשר עסקים רבים נאלצים להסתגל למציאות הנוכחית, בעודם מנסים להחזיק את הראש מעל המים ולהמשיך לתפקד למרות המצב.

למרות הקושי - להמשך תפקודם של עסקים בזמן מלחמה יש חשיבות עצומה מעבר להיבטים הכלכליים גרידא. המשך פעילותם של  מפעלים ונותני שירותים חיוניים הינה הכרחית לחוסנו והמשך תפקודו של העורף, ושגרת החיים כולה בישראל.

במיוחד עבור עסקים אלו כתבנו את המדריך להמשכיות עסקית בשעת חירום, המפרט את הצעדים שחשוב ליישם כדי להבטיח במידת האפשר את ביטחון העובדים, והמשך תפקודו של העסק גם בעת מלחמה. לפניכם עיקרי הדברים.

1. בטיחות לפני הכל

עקבו אחר ההנחיות השונות של המדינה ושל מערכת הבטחון, ובפרט להנחיות של פיקוד העורף אשר תפקידו לתווך לציבור הרחב את הפעולות בהן יש לנקוט בשעת חירום. באתר ובאפליקציה של פיקוד העורף ניתן למצוא את ההנחיות והמגבלות העדכניות ביותר לפי איזורי פעילות, כגון הגבלת התקהלויות, או נהלים למקומות עבודה ולמסגרות חינוכיות.
וודאו כי כלל אתרי העבודה הפעילים ממוגנים בהתאם להנחיות, ושהמרחבים המוגנים בהם פנויים, נגישים, ומצויידים במלאי לשעת חירום בהתאם לנחיות פיקוד העורף.
בדקו מבעוד מועד שקיים שילוט ברור המכווין למרחבים המוגנים ומציין את מקומם, ושכל אחד מהעובדים והשוהים במקום יודעים כיצד להגיע לשם בצורה מסודרת ומהירה.

2. נקטו פעולות למניעת או צמצום נזקים

יש לקוות לטוב, אך במקביל להיערך לגרוע מכל ולנקוט בהתאם בפעולות שיסייעו במניעה, גם אם חלקית, של התממשות הסיכונים הפוטנציאליים. קודם כל, ובמידה והדבר אפשרי, רצוי לבזר ככל הניתן את אזורי העבודה השונים, בין אם מדובר במוקדי הפעילות העסקית ובין אם מדובר בחללי לוגיסטיקה ומלאי – כך שבמידה ואחד מהם ייפגע החברה תוכל עדיין להמשיך לתפקד. דוגמא מצויינת לביזור היא מעבר לנוהל עבודה מרחוק, במקומות עבודה בהם סידור זה אפשרי. במידה ויש ברשותכם מלאים של חומרים מסוכנים/ דליקים, נסו לפנות או לצמצם אותם ככל האפשר, בהתאם להנחיות פיקוד העורף. מגנו היטב את כל היתר והרחיקו כמידת האפשר מקרבת בני אדם.

וודאו שהציוד והמערכות לשעת חירום שמישים – למשל, גנרטורים, מערכות גילוי וההתראה, מערכות כריזה וכיבוי אש ועוד, ושקיימת אספקה מספקת לתפקודם השוטף. יש לוודא שכלל הציוד לשעת חירום, כגון: מערכות כריזה והתראה, מערכות כיבוי אש, גנרטורים ועוד, מושמש ומוכן לתפעול בעת הצורך. מומלץ לפנות למקום מוגן חומרים או ציוד חסרי תחליף.

3. היעזרו במומחים מקצועיים

מומלץ ליצור התקשרות מוקדמת עם גופים חיצוניים המסוגלים לסייע בשמירה על המשכיות עסקית וצמצום נזקים במצבי חירום - בין אם מדובר בשיקום נזקים, ניהול משברי סייבר או בניית תוכנית להמשכיות עסקית ולרציפות תפקודית. התקשרות מוקדמת מבעוד מועד עם גופים אלו מאפשרת לעסקים ולחברות להגיב באופן מהיר ואפקטיבי למציאות הכאוטית המתרחשת בשעת המלחמה, ולשמור על המשך תפקודן גם בשעת משבר.

שירות Red Alert של חברת בלפור הינו שירות היערכות לשעת חירום המספק לעסקים צוות תגובה מהיר ומקצועי לבלימת ושיקום נזקים, 24X7. 

למידע נוסף אודות שירות Red Alert לחצ/י כאן

4. היערכו גם בחזית הטכנולוגית

זה ידוע כי בזמני לחימה חלה עלייה בהיקף וחומרת מתקפות הסייבר כנגד ארגונים ציבוריים ופרטיים כאחד. בנוסף לכך, גם ללוחמה הפסיכולוגית של ארגוני הטרור יש השפעה שעלולה לגרום לטעויות אנוש של אחד העובדים.  לפיכך, גם אם יש לארגון הגנת סייבר ומערכות IT חזקות, חשוב לערוך בדיקה מחודשת של אבטחת המידע, להדק אותה כמידת האפשר ולוודא כי ישנם גיבויים שוטפים (בין אם פיזיים או בענן) של כל הנתונים החשובים לרציפות התפקודית של הארגון.

אנו מקווים שמצאתם את המדריך מועיל ומאחלים לכולנו ימים טובים ושקטים במהירה,
משפחת בלפור ישראל