ויוה לה פראנס: כל הקינוחים הצרפתיים שהישראלים אוהבים

החלטנו לכתוב מאמר מחווה לכבוד הצרפתים והמטבח העשיר בקינוחים שלהם ולשבח את כל שהוציאה צרפת תחת ידיה המוכשרות בהחלט

קרם ברולה
קרם ברולה | צילום: pixabay

המטבח הצרפתי נחשב לאחד המטבחים הטובים בעולם ולא בכדי. הצרפתים אלופים בהכנת מאכלים וקינוחים רכים ומלטפים, כאלו בעלי רוטב עדין ומשגע, מרקמים נהדרים, נימוחים וטעימים בצורה יוצאת מן הכלל. אולי זה בגלל שמלכתם מארי אנטואנט הכריזה בקול גדול "אם אין לחם שיאכלו עוגות" (למרות שיש חילוקי דעות אם אכן היא זו שאמרה את האמרה הכה מפורסמת) ומשום כך נאלצו הצרפתים לפתח את כישורי הקולינריה שלהם, ואולי זה בגלל שהם פשוט מאוד מוכשרים! כך או כך החלטנו לכתוב מאמר מחווה לכבוד הצרפתים והמטבח העשיר בקינוחים שלהם ולשבח את כל שהוציאה צרפת תחת ידיה המוכשרות בהחלט!

אקלר

האקלר הראשון בעולם פורסם ב- 1884 אך ידוע כי מקורו הוא בצרפת במאה ה-19. יש הגורסים כי את האקלר הראשון הכין מארי-אנטואן קארם, שהיה שף מפורסם שהכין מטעמים עבור בית המלוכה הצרפתי. האקלר הוא למעשה פחזנית מוארכת שמכינים מבצק רבוך שמזלפים על גבי תבנית עם שקית זילוף. את האקלר אופים עד הזהבה ועד שהוא הופך לחלול בחלקו הפנימי. המתכון המסורתי גורס כי את האקלר ממלאים עם פודינג או קצפת, ואת חלקו העליון מצפים בזיגוג שוקולד מבריק ועל כן קיבל את שמו "אקלר" שפירושו הוא ברק.

מוס שוקולד

את מוס השוקולד תיעדו לראשונה בשנת 1755, בספר בישול צרפתי שבו מתוארים ארבעה סוגים של מוסים: מוס קפה, מוס שוקולד, מוס שמנת ומוס זעפרן. כבר אז המליץ הטבח להניח את המוסים על גבי קרח לפחות כשעתיים לפני הגשתם. מוס הוא הוא מין תערובת הכוללת שוקולד וחלבון מוקצף שממנה יוצאת סוג של קציפה שמאפיינת את המטבח הצרפתי.

אגס הלנה היפה

הקינוח אגס הלנה היפה מתוארך לשנת 1864 והומצא על ידי השף הצרפתי אוגוסט אסקופייה. זהו קינוח שמורכב מאגסים עלומים (אגסים ששולקים בסירופ סוכר). את האגסים מגישים לצד גלידת וניל מעוטרת בסירופ שוקולד. ישנן גרסאות פשוטות יותר שבהן משתמשים באגסים משומרים מקופסה, אך אין מה להשוות.

קרם ברולה

מקורו של הקינוח קרם ברולה הוא כמובן בצרפת והוא מתוארך למאה ה-17. פירוש השם הוא "קרם שרוף" והוא נחשב לאחד הקינוחים המפורסמים בעולם שיצאו מהמטבח הצרפתי. הקינוח הזה מורכב מקרם וניל אפוי, רוטט במרכזו ומצופה בסוכר חום בחלקו העליון, שאותו שורפים בגריל התנור או בברנר (להביור גז) עד שהוא הופך לקרמל פריך. המתכון הקלסי הוא עם קרם אנגלז שנאפה בתבניות חסינות אש מעל תבנית עם מים רותחים לשם התייצבותו של הקרם. לאחר מכן נהוג להכניס את הקרם לקירור, ולפני הגשתו להוסיף את הסוכר ולקרמל אותו.

פרפה

הקינוח פרפה שמשמעותו זה "מושלם" הומצא בצרפת כבר בשנת 1894. מדובר בקינוח קפוא שעשוי משכבות המונחות אחת על גבי השנייה ממרכיבים שונים, הכוללים סירופ סוכר, שמנת וביצים. באיטלקית הוא מוכר בשם סמיפרדו.

קרפ סוזט

את הקינוח קרפ סוזט הכין בטעות אנרי שרפנטייה בשנת 1895, אז היה עוזר טבח צרפתי בן 15 בלבד. זהו קינוח שמורכב מקרפ שעליו מוזגים רוטב חם שמכינים מסוכר, גרידת קליפת תפוז, מיץ תפוזים טרי וליקר (בדרך כלל גראן מרנייה). אופן הכנתו הנפוץ ביותר הוא כשמוזגים ליקר מסוג גראן מרנייה מעל הקרפ שכבר הוכן מראש ועליו סוכר שמתקרמל ברגע שמדליקים את הליקר. התהליך הזה מוביל להתנדפות האלכוהול של הליקר והרוטב לסמיך ומקורמל.

קינוחים נוספים שיצאו תחת ידם הבלתי מעורערת של הצרפתים הם טראפל, מקרון, עוגת סברינה, סופלה, פטיפור ועוד רבים וטובים.